Z vzpostavitvijo sistema DarsGo cestninske postaje na avtocestah niso več potrebne, zato so jih začeli odstranjevati. Na čelnih cestninskih postajah Torovo na gorenjski avtocesti in Log na primorski avtocesti ter na tamkajšnji stranski cestninski postaji Razdrto dela že potekajo, predvidoma 21. maja 2018 pa se bodo začela tudi na cestninski postaji Postojna. Danes si je dela na postaji Torovo ogledal tudi minister, ki opravlja tekoče posle, Peter Gašperšič.
Gašperšič: Dodatnih zastojev ne bo
Gašperšič je po ogledu izrazil zadovoljstvo, da so dokončno vzpostavljeni pogoji za odstranitev cestninskih postaj s slovenskih avtocest. "To je bilo možno šele po dokončni uvedbi elektronskega cestninjenja za tovorna vozila, tako da sem zadovoljen, da je Dars s temi deli naposled začel," je povedal.
Minister, ki opravlja tekoče posle, se je prepričal, da dela intenzivno potekajo. "Za nas in uporabnike pa je ključno, da bodo dela izvedena tako, da ne bo prihajalo do dodatnih zastojev," je dejal in dodal, da ta zagotovila s strani Darsa imajo. Izjemoma bi lahko zastoje povzročilo le prestavljanje zapor.
To je potrdil tudi predsednik uprave Darsa Tomaž Vidic. "Čelne cestninske postaje so bolj kot stranske velika motnja v prometu. Ker bomo pri teh delih vedno zagotavljali po dva vozna pasova v vsako smer, ne bi smelo prihajati do večjih zastojev kot doslej," je dejal, a opozoril, da se jim povsem seveda ni mogoče izogniti.
Sredstva iz "Junckerjevega" sklada
Od 34 cestninskih postaj jih namerava Dars letos odstraniti približno polovico, preostale pa v prihodnjem letu. Rušitvena dela trenutno potekajo na treh: poleg Torovega še na Razdrtem in Logu na primorski avtocesti, končana pa naj bi bila do začetka glavne turistične sezone, to je do druge polovice julija. Vrednost odstranitve in preureditve vseh 34 cestninskih postaj skupaj je Vidic ocenil na 45 milijonov evrov.
Vsa sredstva še niso zagotovljena, je pa Vidic izpostavil, da so za ta projekt skupaj s 50 milijonov evrov vredno vzpostavitvijo sistema cestninjenja za tovorna vozila že uspeli pridobiti kredit Evropske investicijske banke. Gre za 51 milijonov evrov, porok pa tokrat ni država, pač pa evropski sklad za strateške naložbe. Gre za prvi projekt v Sloveniji, ki se financira iz t.i. Junckerjevega sklada, je bil zadovoljen. Pogajanja za preostala sredstva še potekajo.
Načrtovane odstranitve v letu 2018
Dars letos namerava odstraniti približno polovico cestninskih postaj. V prvem sklopu bo hkrati z odstranitvijo cestninskih postaj Torovo, Log in Vrhnika izvedel prenovo avtocest na bližnjih območjih v dolžini 2,8 kilometra. Postavljeno zaporo na Torovem bodo izkoristili za obnovo 1,4 kilometra gorenjske avtoceste med postajo Torovo in priključkom Vodice proti Ljubljani. V isti sklop del sodi postaja Hrušica pred predorom Karavanke, kjer bodo izvedli prilagoditev prometne opreme novemu sistemu DarsGo. To je namreč edina cestninska postaja, ki ne bo odstranjena, saj se tam tudi po uvedbi DarsGo še vedno plačuje predornina za osebna vozila, enako kot na avstrijski strani predora.
Pogodbi za prvi in tretji sklop sta že podpisani, razpis za drugi sklop del pa še ni končan. Ta sklop obsega preureditev cestninskih postaj Vransko, Tepanje, Drnovo, Krško in Slovenske Konjice. Tretji sklop zajema preureditev čelnih oziroma stranskih cestninskih postaj Nanos, Dane, Logatec, Unec, Razdrto in Postojna. Poleg odstranitve cestninskih postaj se bo izvedla prenova bližnjih avtocest v dolžini 4,1 kilometra.
Preostale cestninske postaje (šest čelnih in dvanajst stranskih) bo Dars predvidoma odstranil prihodnje leto, objavo razpisa pa načrtuje za letošnjo jesen. Vse cestninske postaje bodo tako odstranjene v roku dveh let.
Potek del
Na vseh cestninskih postajah bodo najprej potekala pripravljalna dela, ki pomenijo predvsem demontažo določene cestninske in prometne opreme, izvedbo odklopov naprav in predhodno potrebnih prevezav delujočih sistemov, priključenih na optično omrežje.
Nato sledi sama odstranitev cestninske postaje, ki vključuje rušenje nadstrešnice, demontažo cestninskih kabin in opreme ter rušitev betonskih otokov. Sledi najbolj obsežna faza, ki predstavlja rekonstrukcijo platoja cestninske postaje ter dela trase pred in za cestninsko postajo. S končanjem te zadnje faze bo na današnjem območju posamezne cestninske postaje mogoče vzpostaviti normalen profil avtoceste in s tem dvigniti dovoljeno hitrost vožnje na 130 km/h.
Popolna zapora pri Razdrtem
Od jutri, od 7. ure zjutraj dalje bosta zaradi rušitve cestninske postaje zaprta priključka Razdrto sever in jug (tako uvoz na avtocesto kot izvoz z nje). Popolna zapora bo trajala predvidoma do sobote, 26. maja 2018.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.