Ministrstvo za zdravje bo tekst zakona o zdravstveni dejavnosti poslalo v medresorsko usklajevanje. Minister Borut Miklavčič je ob tem napovedal, da bo vse resorje prosil, naj svoje pripombe podajo v enem tednu. Predvidoma v petek bo zakon na ekonomsko-socialnem svetu, minister bi ga rad čim prej pripeljal tudi na vlado.
Minister je še potrdil, da zadnja verzija teksta predvideva prostovoljno članstvo v zdravniški zbornici. Vrača pa ji pooblastilo za strokovni nadzor, za katerega so sicer v koalicijskih strankah zahtevali, da se prenese na agencijo za kakovost. Slednjo prav tako uvaja ta zakon.
'Zaradi ekscesnih primerov ne gre spreminjati zakonov'
Glede vprašanja, kdo naj izvaja nadzor, je Miklavčič poudaril, da zaradi ekscesnih primerov, kot je bilo počasno vodenje postopkov v primeru Nekrep, ne bi smeli spreminjati zakonov.
Strokovni nadzor nad zdravniki lahko izvajajo le zdravniki, je prepričan minister. Kot je pojasnil, je v vseh evropskih državah ureditev taka, da strokovni nadzor izvaja stroka in prav je, da nadzor ostane na zbornici. Strokovna združenja morajo opravljati strokovni nadzor, je poudaril Miklavčič.
Spomnil je, da mu je predsednik vlade Borut Pahor naložil, naj zakon čim prej pripelje na vlado in v državni zbor. Zato so tekst pripravili tako, kot se jim je zdel najboljši.
Po njegovih besedah bo svoja stališča zagovarjal tudi v državnem zboru in bo poskušal poslance prepričati. Če jih ne bo, bodo ti z dopolnili lahko spremenili zakon tako, kot bodo želeli, je še dodal. Poudaril pa je, da ob toliko različnih mnenjih vsem ni mogoče ustreči in je treba najti kompromis.
Možnost uvedbe supernadzora
Ob tem je ministrov svetovalec Martin Toth poudaril, da zakon vsebuje varovalko, po kateri bo v primeru nekorektnega nadzora s strani zbornice ministrstvo za zdravje lahko uvedlo t. i. supernadzor. To bo po njegovih besedah zagotovilo kakovosten nadzor.
Izpostavil je tudi pomen agencije za kakovost. Ta bo po njegovih besedah postavila kriterije za nadzor, ki pa ga bo opravljala stroka. Pri tem vprašanju ne namerava popustiti in bo poskušal tudi poslance prepričati, da je tako bolje, je dejal.
Toth je glede zadnje verzije teksta zakona v primerjavi s tisto prvo izpred skoraj enega leta izpostavil prostovoljno članstvo v zbornicah. Minister je v zvezi s tem pojasnil, da je do zadnjega "branil" obvezno članstvo v zbornicah, a je popustil zaradi trdnih stališč tako v koaliciji kot tudi v sindikatih in družbi.
Bolj precizno je v zadnji verziji definirano, kdaj lahko zdravnik dela pri drugem delodajalcu in kdaj lahko sklene podjemno pogodbo, bolj jasno so zapisani tudi delovni in časovni normativi delavcev, velik pomen pa so dali na primarno zdravstveno raven in zdravstveni dom. Poleg tega so veliko bolj izdelane naloge agencije za kakovost.
V usklajevanju zakon o zdravstvenem varstvu
V koalicijskem usklajevanju pa je tudi že tekst zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Razprava, ki naj bi pokazala osnovne usmeritve za zakon, bi namreč po njegovem mnenju morala v koaliciji hitro steči. Takoj ko bo usklajevanje v koaliciji zaključeno, Miklavčič napoveduje javno razpravo teksta zakona, za tem pa čim prej obravnavo v državnem zboru.
Tako za zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju kot za zakon o zdravstveni dejavnosti si minister želi in predvideva, da bosta sprejeta še letos. Zdravstvena dejavnost naj bi po načrtih ministra državni zbor potrdil še pred poletjem, zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju pa po počitnicah.
Glede vsebine zakona minister danes še ni želel bolj konkretno govoriti. Dejal je le, da uvaja bolj racionalno zdravstveno varstvo in prinaša bistveno večjo odgovornost za vodstva javnih zavodov. Dodal je, da želijo zagotoviti boljši program zdravstvenega varstva že v letošnjem letu.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.