Na današnji seji je predsedstvo Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) sprejelo sporočilo, v katerem so zapisali, da ne dovolijo negativnih posegov v minimalne plače. Opozarjajo, da so v zadnjih dneh priča vse bolj intenzivni politični debati o "posegih v minimalno plačo", ki naj bi bila posledica pritiskov Evropske komisije. "V ZZZS pod nobenim pogojem ne bomo pristali v kakršen koli negativen poseg v minimalno plačo, tudi če gre za 'navodila Evropske komisije', kot se je včeraj izrazil minister za infrastrukturo Samo Omerzel, saj zniževanje minimalne plače ne more izboljšati konkurenčnost gospodarstva," poudarjajo v ZSSS in navajajo nekaj konkretnih argumentov v podporo stališču.
Kot trdijo na ZSSS, je že trenutni neto znesek minimalne plače pod mesečnim pragom tveganja revščine. Trenutni bruto znesek minimalne plače je 783,66 evra oziroma 599,73 evra neto, kar je manj kot znaša mesečni prag tveganja revščine za enočlansko gospodinjstvo. Ta je namreč po podatkih statističnega urada v letu 2012 znašal 606 evrov na ekvivalentno odraslo osebo na mesec.
Prav tako poudarjajo, da vrsta mednarodnih organizacij opozarja na pomembnost minimalne plače, saj minimalna plača predstavlja zaščito dostojnega plačila in tudi ustrezne kupne moči. "Minimalna plača pomaga varovati nizko plačane delavce in preprečuje padec njihove kupne moči," je dejal generalni direktor mednarodne organizacije dela ILO Guy Ryder.
Na ZSSS izpostavljajo, da minimalna plača ne sme biti pod pragom dostojnega plačila. Pojasnjujejo, da je odbor neodvisnih strokovnjakov, ki svetuje o implementaciji Evropske socialne listine, že leta 1977 kot "prag dostojnega plačila" priporočil 68 odstotkov povprečne plače. V Sloveniji minimalna plača predstavlja 60,6 odstotka. Na ZSSS dodajajo, da imajo negativni posegi v minimalno plačo negativne posledice. Kot primer navajajo Grčijo, kjer je trojka februarja lani "predlagala" znižanje minimalne plače za 22 odstotkov, starim do 25 let celo za 32 odstotkov. Seveda to ni pomagalo k zagonu grškega gospodarstva.
Prav tako na ZSSS opozarjajo, da gredo minimalne plače navzdol, plače menedžerjev pa navzgor. Operirajo s podatki raziskave kadrovske agencije Pedersen&partners, ki razkriva, da je je povprečni direktor srednje velikega podjetja v Sloveniji v letu 2012 zaslužil 157.800 evrov bruto. Glede na leto 2011 so se njihovi zaslužki v povprečju okrepili za 3,6 odstotka.
"Politiki v Sloveniji se pri 'debati' o zniževanju minimalne plače sklicujejo na 'navodila Evropske komisije'. Priporočila Sveta za Slovenijo za leto 2013 resda med drugim zapišejo, da je treba 'zagotoviti, da plačna politika, vključno z minimalno plačo, podpira konkurenčnost in ustvarjanje delovnih mest'. A pri tem vsi skupaj pozabijo omeniti, da je v pogodbi o delovanju Evropske unije v petem odstavku 153. člena eksplicitno zapisano, da plače niso del skupne politike EU," še poudarjajo na ZSSS.
Zato bodo v ZSSS uporabili vsa pravna sredstva, da zaščitijo ustrezno višino minimalne plače, prav tako bodo o 'navodilih Evropske komisije' na področju minimalne plače v Sloveniji obvestili Evropsko konfederacijo sindikatov, skupaj s katero bodo zahtevali takojšnje pojasnilo evropskega komisarja za gospodarske in denarne zadeve Ollija Rehna in evropskega komisarja za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje Laszla Andorja.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.