Po zagonu trkalnika v Cernu, s katerim so se fizikom uresničile sanje, smo se pogovarjali z vodjo slovenskih znanstvenikov v Cernu Markom Mikužem, ki je tudi profesor na ljubljanski fakulteti za matematiko in fiziko in sodelavec Instituta Jožef Stefan.
Kaj se je dejansko zgodilo po zagonu pospeševalnika v Cernu?
Včeraj je prišlo do prvih trkov protonov v velikem hadronskem trkalniku pri energiji 7 TeV (tera elektron volt). V trkalniku pospešimo dva curka protonov po obroču obsega 27 kilometrov v nasprotnih smereh. Energija protonov v vsakem od curkov znaša 3,5 TeV. Protoni so nabiti delci vodika (pravzaprav jedra najlažjega elementa). Nabiti delec pridobi energijo, sorazmerno napetosti, ki jo prepotuje. Z navadno baterijo tako pridobi energijo 1,5 elektron volta (eV), v "stari" televiziji s katodno cevjo 30.000 eV, v rentgenski cevi okoli 100.000 eV. V velikem hadronskem trkalniku LHC pa protoni po velikem številu obhodov okoli obroča (okoli 10.000-krat vsako sekundo) dosežejo energijo 3,5 TeV. Predpona T pomeni tera, kar je bilijon ali tisoč milijard.
Kaj so znanstveniki med delovanjem pospeševalnika ugotovili?
Pri čelnih trkih protonov pri tako visoki energiji je velik del skupne energije 7 TeV na voljo za tvorbo delcev, ki v običajnih pogojih na Zemlji ne obstajajo, bili pa so prisotni v prvotnem vesolju in še danes določajo njegov razvoj. Naše razumevanje narave na njenih najmanjših dimenzij (delcev) in največjih dimenzij (vesolja) je v zadnjih desetletjih skokovito napredovalo. Vendar je ostalo odprtih kar nekaj vprašanj, na katere, upamo, da bodo rezultati poskusov na velikem hadronskem trkalniku dali odgovore ali vsaj nakazali smer, v kateri odgovore iskati.
Kako bo poskus pripomogel k znanosti in morda k življenju navadnih smrtnikov?
Rezultati tako zapletenih poskusov neposredno v predvidljivi prihodnosti najverjetneje ne bodo vplivali na vsakdanje življenje. Tehnologija, razvita za njihove potrebe, pa pač. Za potrebe velikega hadronskega trkalnika je bil denimo v Cernu razvit svetovni splet, popularno internet, ki je verjetno od vseh izumov generiral največ dodane vrednosti.
Ali dejansko obstaja nevarnost nastanka črnih lukenj? Če da, zakaj bi bilo to nevarno?
Nastanek majhnih črnih lukenj predvidevajo nekatere teorije, ki vključujejo dodatne dimenzije prostora in časa, ki se zvijejo vase na sorazmerno velikih skalah. Te mini črne luknje v hipu razpadejo in v detektorju bi zaznali lep signal ob takem razpadu. Nevarnosti ni, saj narava take črne luknje, če seveda so, že milijarde let v izobilju tvori ob trkih kozmičnih delcev z Zemljo, pa se nič katastrofalnega ni zgodilo.
Obstajajo teorije, da bo pospeševalnik povzročil konec sveta. Prosim za komentar.
Katere teorije? Teorija je vsaj v znanosti hudičevo resna reč.
Kakšni so vaši občutki ob zagonu?
Zagonov je bilo že kar nekaj. Že večkrat sem povedal, da se maraton ne preteče z zaporednimi sprinti, temveč z dobro pripravljenostjo in vztrajnim, čim bolj enakomernim tekom. In projekt velikega hadronskega trkalnika je maraton. Seveda taki "preskoki", kot je bil včeraj, obilo doprinesejo k dobri volji in samospoštovanju celotne ekipe in pritegnejo pozornost javnosti, ki z zanimanjem spremlja take dogodke. Toda do končnega cilja je še obilo trdega in dolgotrajnega dela.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.