Kidrič je bil moj predhodnik, jaz pa nisem njegov naslednik, je ob 20. obletnici prve demokratično izvoljene slovenske vlade dejal predsednik Demosove vlade Lojze Peterle. Nekdanji obrambni minister in predsednik SDS Janez Janša pa je opozoril, da je ob razklanosti javnosti glede arbitražnega sporazuma v vrednostnem središču ogrožena vrednota enotnosti, ki jo je vzpostavil Demos.

Peterle je ob tej priložnosti prebral skupno izjavo prve demokratično izvoljene slovenske vlade. Med drugim je izpostavil, da je Demos "hotel postaviti v sredino človeka s polnim spoštovanjem njegovega dostojanstva, izvesti demokratične reforme, uveljaviti vladavino prava, prispevati k spravi in pomagati slovenskemu gospodarstvu k novi rasti". Osamosvojitev in prelom z nedemokratičnim režimom je po njegovih besedah Sloveniji omogočila umestitev na politični zemljevid sveta.
Peterle je poudaril, da prva demokratična vlada odklanja razlage in dejanja, ki poskušajo pripisovati neresnično vlogo pri demokratizaciji in osamosvajanju nosilcem nedemokratičnega režima. Slovenija je dosegla suvereno državnost, mednarodno uveljavitev in nov gospodarski razvoj, ker se je odločila za prelom s starim redom, je dejal.
Stari red se je po njegovih besedah vzpostavil po volji komunistične partije, in sicer z revolucijo, diktaturo in monopolizacijo boja proti okupatorjem med samo drugo svetovno vojno. "Zaradi tega je padlo več Slovencev od bratove kot okupatorjeve roke in več po vojni kot pred njo," je poudaril.
Čas, ko se ljudje niso potegovali za ministrske položaje

Član predsedstva Demosove vlade Ivan Oman se je ob tej priložnosti najprej zahvalil Peterletu, da je sploh sprejel vlogo predsednika tedanje vlade. Zahvalil se je tudi vsem, ki so sprejeli vabilo v Demosovo vlado, saj je bil to "čas, ko se ljudje še niso potegovali za ministrske položaje".
Uspeh Demosa na volitvah pred 20 leti je uspeh vseh Slovencev, saj so zaupali ljudem, ki so znali brati znamenja časa. "V nadaljevanju časa pa je zmanjkalo časa za razumevanje časa," je še poudaril Oman.
Oman je v svojem nagovoru med drugim spomnil na enotnost, ki so jo ljudje pokazali v času odločanja za slovensko državnost. Danes pa je po njegovih besedah veliko govora o razklanosti naroda. "Bog ne daj, da bi bilo še kdaj tako, da bi bilo treba biti tako enoten, kot smo bili leta '91," je poudaril. Kot silno pomembno vrednoto pa je izpostavil narodovo sožitje v spoštovanju.
Nekdanji pravosodni minister Rajko Pirnat pa je opozoril na razklanost slovenske javnosti in politike pri bistvenih vprašanjih. V tem kontekstu je omenil razklanost javnosti glede arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško.
Pritrdil mu je Janša. Kot je dejal, je Slovenija prvič v situaciji, ko se ljudi poziva na referendum o izjemno pomembni stvari, politika pa ni enotna. Pred vstopom v EU in Nato je bila politika enotna, danes pa je vrednota enotnosti, ki jo je vzpostavil Demos, "v vrednostnem središču ogrožena".
O Demosovi vladi pa je Janša povedal, da ne le, da je bila najbolj uspešna doslej, brez nje tudi nobene naslednje ne bi bilo. Ob tem se je dotaknil tudi zapletov okoli obeležitve 20. obletnice demokratičnih sprememb, saj se je na državni ravni o slovesnosti začelo razmišljati šele, ko se je izvedelo, da se pripravlja današnja proslava. Državna slovesnost je sicer predvidena za 24. maj.
Na današnji slavnostni seji so spregovorili tudi nekateri drugi ministri Demosove vlade. Nekdanji notranji minister Igor Bavčar je izpostavil, da sta v Sloveniji danes dva pravna vatla, "en za naše, drug za njihove". "Kljub vsemu je treba verjeti v moč demokratičnih institucij države, ki morajo to karikaturo slovenskega makartizma enkrat za vselej pokopati," je poudaril.
Izpostavil je prispevek slovenskih policistov k slovenskih osamosvojitvi in ob tem kritično ocenil sedanjo policijo, ki po njegovo "doživlja proces politizacije". "Danes so v takih ali drugačnih policijskih postopkih vsi člani tedanje vlade. Pod vladavino te policijske ministrice se ne sprašujemo več, komu se prisluškuje, ampak komu se ne. Danes kazenske ovadbe pišejo tisti, ki se proglašajo za botre sedanje politične koalicije," je dejal Bavčar in izpostavil ljubljanskega župana Zorana Jankovića.
Slednji po mnenju Barčarja "obiskuje ministre in terja svoj dolg do njih. Za prijavo zoper njega pa, kot pravi policijska ministrica, ni dovolj policistov".
Nekdanji načelnik Manevrske strukture narodne zaščite Tone Krkovič pa se je v uvodnem nagovoru zahvalil pripadnikom manevrske strukture narodne zaščite za njihov pogum v prelomnih časih osamosvajanja.
Pahor: Narod je bil zrel za zgodovinsko odločitev
Današnje slovesnosti se je udeležil tudi premier Borut Pahor, ki je po dogodku za medije komentiral kritike na račun arbitražega sporazuma, pa tudi vlogo nekdanje partijske oblasti v procesu osamosvajanja Slovenije. Dejal je, da takratna liberalna partijska oblast ni hitela z demokratičnimi spremembami. "Njena zasluga pa je, da jih ni zavirala," je poudaril.
Narod je bil po njegovih besedah zrel za težko zgodovinsko odločitev, da prestopi mejo med totalitarizmom in demokracijo, pri čemer pa je izkoristil prehod tudi za oblikovanje lastne državnosti.
Že zgodaj dopoldne so se na slavnostni seji sestali tudi člani Demosove vlade, ki je bila izvoljena na današnji dan pred 20 leti. Skupščina jo je potrdila 22. maja 1990.
Sestava prve vlade

Vlado je sestavljalo 27 članov, tedaj med njimi poleg članov Demosa še nekaj strankarsko neopredeljenih in iz dveh strank zunaj Demosa (iz Stranke demokratične prenove – SDP in Zveze socialistične mladine Slovenije – ZSMS). Podpredsednik izvršnega sveta za družbene dejavnosti je postal Matija Malešič, za varstvo okolja in regionalni razvoj Leopold Šešerko, za gospodarstvo pa Jože Mencinger.
Republiški sekretar za notranje zadeve je bil Igor Bavčar, za finance Marko Kranjec, ki ga je nasledil Dušan Šešok, za ljudsko obrambo Janez Janša ter za pravosodje in upravo Rajko Pirnat, predsednik republiškega komiteja za mednarodno sodelovanje je bil Dimitrij Rupel, za zdravstveno in socialno varstvo Katja Boh, za drobno gospodarstvo Viktor Brezar in za kulturo Andrej Capuder.
Republiški sekretar za borce in vojaške invalide je bil Franc Godeša, za zakonodajo Alojz Janko, za varstvo okolja in urejanje prostora Miha Jazbinšek, za trg in splošne gospodarske zadeve Maks Bastl, za promet in zveze Marjan Krajnc, za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jožef Jakob Osterc, za informiranje Stane Stanič, za turizem in gostinstvo Ingo Paš, za delo Jožica Puhar, za industrijo in gradbeništvo Izidor Rejc, za raziskovalno dejavnost in tehnologijo Peter Tancig, za energetiko Miha Tomšič, za družbeno planiranje Igor Umek, za vzgojo in izobraževanje ter telesno kulturo Peter Vencelj, član izvršnega sveta, pristojen za vprašanja Slovencev po svetu in italijanske in madžarske narodnosti v Sloveniji, pa je bil Janez Dular.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.