40 metrov visok minaret je razlog, da se je pri zgodbi o gradnji džamije spet zapletlo. Ljubljanski mestni svetnik Mihael Jarc že zbira podpise za referendum, na katerem bi odločali, ali želimo, da ima džamija tudi minaret.
Zdaj pa vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič zahteva sklic izredne seje komisije DZ za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb. Tam bi med drugim obravnavali tudi načrtovano gradnjo islamskega centra v Ljubljani.
Poslanska skupina SD je za 24ur.com zatrdila, da o gradnji minareta niti ni razpravljala, vsekakor pa je po njihovem mnenju to zaenkrat stvar Mestne občine Ljubljana.
Tudi v poslanski skupini Desus se vprašanju niso posvetili, saj so pri njih v ospredju socialna vprašanja. Tudi oni menijo, da gre predvsem za stvar ljubljanske občine.
V poslanski skupini LDS so za 24ur.com dejali, da imajo do gradnje džamije pozitivno stališče in gradnji ne nasprotujejo, saj ima tudi islamska skupnost v Sloveniji, pod enakimi pogoji kot ostale verske skupnosti, pravico do svojih verskih objektov. "V LDS dosledno zagovarjamo versko svobodo in enakopravnost vseh verskih skupnosti, kar nenazadnje določa ustava. Zato se zavzemamo za izenačenost in enakopravno obravnavanje vseh verskih skupnosti in vernikov ter za jasno ločitev med državo in verskimi skupnostmi," so še dodali.
Iz poslanske skupine SLS so sporočili, da se o gradnji džamije še niso pogovarjali. Glede vprašanja minareta pa pričakujejo, da bo svoje mnenje najprej podala urbanistična stroka.
Stranka Zares vidi v gradnji Islamskega kulturnega centra uresničitev ustavne pravice, ki jo imajo v Sloveniji vse verske skupnosti, to je pravice do primernega objekta za bogoslužje, tako da stranka objekt popolnoma podpira.
Poslanska skupina SDS pa je za 24ur.com poslala naslednji odgovor: "Poslanska skupina SDS o omenjenih vprašanjih ni niti razpravljala niti ni o njih sprejela stališča.''
SNS proti gradnji džamije
Poslanska skupina SNS je sicer odločno proti gradnji džamije nasploh. "Zastopamo stališče, da Slovenija džamije ne potrebuje, ravno tako smo mnenja, da je ne potrebujejo pripadniki islamske verske skupnosti, katerim naj bi bila namenjena," je pojasnil Jelinčič. Javnost pozivajo k zbiranju podpisov za referendum, na katerem naj bi volivci dokončno odločili o tem, ali si sploh želijo gradnje džamije v Ljubljani.
Prepričan je tudi, da objekt z visokim minaretom in kupolami ne spada v slovenski arhitekturni prostor.
KOMENTARJI (767)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.