Bralec je med vožnjo z avtomobilom na regionalni cesti ponoči zbil srno. Poklical je policiste, ki so prišli na kraj dogodka in naredili zapisnik. "Medtem ko je policist pisal zapisnik, se je srna pobrala, da bi pobegnila, a jo je policist ustrelil, ker je pač imel v zapisniku že zapisano, da je mrtva. Izstreliti je moral štiri naboje, ker je trikrat zgrešil," je opisal.
Na Lovski zvezi Slovenije smo se pozanimali, ali je policistu sploh dovoljeno živali zadati milostni strel. "Zakaj bi bilo kaj takega sporno? Policist ima dovoljenje, da uporabi strelno orožje tako na človeku kot na živali. Če žival trpi, ji lahko zada milostni strel. Ceste niso lovne površine!" je za 24ur.com povedal Srečko Žerjav, direktor strokovne službe LZS. Toda kako lahko policist brez kakršnega koli veterinarskega znanja sploh presodi, ali žival potrebuje milostni strel?
Ker se bralec ne želi izpostavljati in ker dejstva, ali je v resnici šlo za milostni strel ali ne, najverjetneje sploh ne bi bilo mogoče dokazati, o konkretnem primeru nismo spraševali policije, pač pa nas je zanimal splošen postopek ob povoženju živali.

Pokličite 112!
"Spremenjen Zakon o divjadi in lovstvu, ki se uporablja od 5. marca 2008, med drugim določa ukrepe ob odstrelu divjadi, najdbi poginule divjadi in poseganju v populacije ali najdbah zavarovanih vrst velikih zveri," je za 24ur.com povedal Leon Keder, predstavnik policije za odnose z javnostmi in pojasnil:
Dolžnost policije je, da o trku divjadi z vozili v prometu in o najdbi ranjene ali poginule divjadi na cestišču pred odstranitvijo obvesti Regijski center za obveščanje (RECO), ki o tem obvesti pristojni organ. Obvestila policije morajo biti točna in nedvoumna, saj je od informacije s terena odvisno, katere službe ali subjekte bo RECO v nadaljevanju obveščal, in sicer:

- ob najdbi poginule domače živali, klavničnih odpadkov in podobno RECO obvesti Veterinarsko higiensko službo (VHS),
- ob najdbi poginule divjadi RECO poleg VHS obvesti tudi upravljavca lovišča (pristojno lovsko družino),
- če gre za poškodovano žival, RECO obvesti pristojni veterinarski urad, katerega veterinar bo živali nudil pomoč ali pa jo bo usmrtil.
"Pogoje in način usmrtitve živali določa 26. člen Zakona o zaščiti živali. Vsakršno ravnanje, ki je v nasprotju s tem členom, predstavlja prekršek po 45. členu tega zakona, po katerem se pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik kaznuje z globo od 2.400 do 84.000 evrov, odgovorna oseba pravne osebe in odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika z globo 1.600 do 4.100 evrov, posameznik pa z globo od 800 do 1.200 evrov," je zaključil Keder.
Voznik, ki povozi žival ali jo tako najde, naj torej pokliče na telefonsko številko 112 ali 113, tam bodo obvestili RECO, ta pa pristojne (zgoraj v alinejah navedene) organe. Odzivn čas pri VHS niha – predvsem je odvisen od zasedenosti higienika, ki pokriva določen rajon. Kakšen dan čakanja na odvoz ni nič neobičajnega, sploh v času dopustov in povečanega števila poginov (povožene mlade lisičke, mlada srnjad ter povečano število poginov pri domačih živalih).
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.