Zaostrene razmere v Bosni in Hercegovini so povzročile zaskrbljenost mednarodne skupnosti, potem ko je visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt v svojem poročilu navedel, da obstaja resna grožnja razdelitve države, če voditelju bosanskih Srbov Miloradu Dodiku uspe izvesti grožnjo o umiku srbskih enot iz bosanske vojske in ustvariti posebno srbsko vojsko. De facto bi v tem primeru šlo za odcepitev brez razglasitve odcepitve, je dejal Schmidt.
Dodik je danes za BBC ponovil, da namerava uresničiti svoje prizadevanje za formiranje vojske Republike Srbske, saj da daytonski sporazum tega ne prepoveduje, prav tako ne ustava BiH. "Glede na Ustavo BiH, ta ni svojih oboroženih sil, kar implicira, da jih formirajo etnične skupine. Daytonski mirovni sporazum je jasno dovolil entitetam, da imajo svoje vojske," je dejal Dodik, ki je očitno podporo za svoje politične manevre išče tudi v soseščini.
Najprej se je v Republiki Srbski sestal madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom, nato pa je odpotoval v Ljubljano, kjer ga je na delovni večerji sprejel slovenski premier Janez Janša. Pogovarjala sta se o aktualni politični situaciji v BiH ter regiji. Kot so sporočili iz Dodikovega kabineta, je srbski predstavnik v predsedništvu BiH Janši predstavil svoja stališča in "opredeljenost Republike Srbske za ohranitev daytonskega sporazuma in vračanja pristojnosti, ki so v skladu s tem sporazumom ter ustavo BiH".
Kot piše sarajevsko Oslobođenje, je vest o Dodikovem sestanku z Janšo prišla nepričakovano. Pri tem dodajajo, da je kontroverzni politiki krenil v "diplomatsko-desničarsko ofenzivo, ki se odraža v sestankih z radikalnimi voditelji posameznih članic EU".
Varnostni svet ZN je v sredo soglasno podaljšal mandat 600-članskim silam EU v Bosni in Hercegovini (EUFOR) za še eno leto, čeprav je Rusija pred glasovanjem blokirala poročilo visokega predstavnika mednarodne skupnosti, ki je v njem zapisal, da se država sooča s krizo obstoja zaradi dejanj bosanskih Srbov.
Spomnimo, pred meseci je evropsko javnost razburil t.i. non-paper, ki naj bi ga v Bruselj posredovali iz kabineta predsednika slovenske vlade. Dokument je vseboval smernice glede "dokončnega razpada Jugoslavije". Avtorji dokumenta naj bi se zavzemali za spremembo meja Srbije in Kosova glede na načrt Vučić-Thaci. Besedilo omenja tudi možnost odcepitve Republike Srbske od Bosne in Hercegovine in tudi priključitev zahodne Hercegovine Hrvaški, kar bi pomenilo dokončni razpad BiH.
KOMENTARJI (300)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.