
Črnogorski premier Milo Đukanović je predsedniku države Janezu Drnovšku čestital za vstop Slovenije v Evropsko unijo in zvezo Nato ter poudaril, da ima slovensko članstvo v EU velik pomen za vse v regiji. Slovenske rešitve, izkušnje in razumevanje položaja so dragocena opora Črni gori, visoko tudi cenimo vso podporo pri našem približevanja EU in Nato, je poudaril Đukanović. Dvostranske odnose med Slovenijo in Črno goro je ocenil kot dobre in izrazil prepričanje, da je možnosti za okrepitev sodelovanja na gospodarskem področju še precej.
Črnogorski premier je na srečanju s predsednikom Drnovškom predstavil razmere v regiji in orisal potek notranjih reform v Črni gori. Pojasnil je črnogorsko stališče do stanja odnosov v državni skupnosti Srbije in Črne gore in se zavzel za razdružitev skupnosti.
Predsednik Drnovšek je glede gospodarskega sodelovanja izrazil zadovoljstvo nad dejstvom, da so na poslovni konferenci na GZS slovenska podjetja pokazala precejšen interes za nadaljnja vlaganja na območju Črne gore. Poudaril je, da bo Slovenija kot članica EU z ustrezno pozornostjo spremljala razmere v Črni gori in v državah Zahodnega Balkana ter se še naprej zavzemala za ohranjanje dobrih odnosov ter podpirala vse rešitve, ki so plod dogovora.
Đukanović in Rop o gospodarskem sodelovanju

"Slovenija in Črna gora imata odlične politične odnose, te pa je treba preliti tudi na gospodarsko področje. Na njem je za sodelovanje še veliko prostora," je na slovensko-črnogorski poslovni konferenci na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) med drugim dejal predsednik slovenske vlade Anton Rop.
Premier je udeležencem konference predstavil tudi nekatere makroekonomske kazalce in napovedi. Kot je dejal, letos v Sloveniji pričakujemo 3,6-odstotno rast bruto domačega proizvoda in opazno zvišanje tujih investicij. Slovenija se je tudi odločila, da po vstopu v EU kmalu sprejme tudi evro, pri čemer bo še letos ob vstopu v sistem menjalnih tečajev ERM II fiksirala tečaj tolarja.

"Zato se bodo obresti za posojila letos še bolj znižale, kar bo ugodno vplivalo na nov investicijski cikel slovenskih podjetij. Tako je pričakovati, da bo del teh investicij šel tudi v širšo regijo, med drugim tudi v Črno goro," je dejal Rop. Ob tem je poudaril, da so se z vstopom Slovenije v EU izboljšali pogoji za povečanje črnogorskega izvoza v Slovenijo, kar je priložnost za tamkajšnje gospodarstvenike. Slovenija beleži visok trgovinski presežek s Črno goro, tako da bi bil večji obseg izvoza iz te države dobrodošel, saj bi se trgovinska bilanca med državama bolj izravnala.

Slovenija je zainteresirana, da se države jugovzhodne Evrope vključijo v EU, zaradi česar Slovenija podpira skupnost Srbije in Črne gore pri teh naporih. Ob tem je premier Rop znova ponudil slovensko pomoč, predvsem pri prenosu izkušenj pri približevanju Uniji.
Črnogorski premier Milo Đukanović je dejal, da je partnerstvo med Slovenijo in Črno goro nastalo že pred časom, zdaj ko je Slovenija v EU pa se kažejo možnosti za nove oblike sodelovanja. Ob tem je poudaril, da si Črna gora od slovenske strani želi prenos znanja in izkušenj pri približevanju k uniji, kar bi ji bilo v veliko pomoč. Đukanović je ob tem slovenske podjetnike pozval, naj še povečajo svojo vlogo pri privatizaciji črnogorskih podjetij, kot nove možnosti za sodelovanje pa vidi pri skupnih projektih na področju pridobivanja vode, v tekstilni in nekaterih drugih predelovalnih panogah.
Predstavnik črnogorske gospodarske zbornice Veliša Nenezić je slovenskim gospodarstvenikom predstavil trenuten gospodarski položaj v Črni gori, seznanil pa jih je tudi z nekaterimi pomembnimi dejstvi s področja davčne zakonodaje. Za letos je napovedal privatizacijo 11 družbenih oz. državnih podjetij (Željezare Nikšić, Duvanski kombinat Podgorica, Jadransko brodogradilište Bijela, Kombinat aluminija Podgorica, Plantaže Podgorica, Telekom Crne gore, HTP BOka, HTP Budvanska rivijera, institut Dr. Samo Milošević Igalo, UTIP Crna gora Podgorica in HTP Miločer), kjer bi lahko sodelovala tudi slovenska podjetja. Ob tem je posebej poudaril interes Črne gore za sodelovanje pri skupnih naložba, industrijskem povezovanju in skupnem nastopu na tretjih trgih.
Slovenija je lani v Črno goro izvozila za več kot 50 milijonov dolarjev blaga, uvozila pa le za nekaj več kot milijon dolarjev, tako da beležil precejšen trgovinski presežek. Samo lani so slovenska podjetja v države nekdanje Jugoslavije investirala za skoraj 200 milijonov evrov, od česar je na Črno goro odpadlo 15 milijonov evrov, je dejal predstavnik GZS Matej Rogelj, ki je slovenske in črnogorske gospodarstvenike pozval k večjemu sodelovanju pri projektu CARDS Evropske agencije za rekonstrukcijo (EAR).
Đukanovića na obisku v Ljubljani spremljajo še podpredsednik črnogorske vlade Branimir Gvozdenović, zunanji minister Dragiša Burzan in ministrica za ekonomske odnose s tujino in evropske integracije Gordana Đurović.
Gre za prvi uradni obisk Đukanovića v Sloveniji kot predsednika črnogorske vlade. Srbija in Črna gora se je med slovenskimi zunanjetrgovinskimi partnerji v letu 2003 uvrstila na 9. mesto glede na vrednost izvoza in 14. mesto glede na skupno vrednost blagovne menjave. Vrednost izvoza na trg SČG v letu 2003 predstavlja 3,1% celotnega slovenskega izvoza. V prvem četrtletju tega leta je izvoz v SČG znašal 79 milijonov EUR in se je v primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta povečal za 13,6%, uvoz pa je znašal 16,5 milijona EUR in se je zmanjšal za 11,2%.