Kot je poudarila predsednica komisije Karmen Furman (SDS), se v obdobju od 1. januarja 2007 do 21. decembra 2018 pri javnem naročanju v preiskovanih bolnišnicah niso zasledovala načela, ki jih določa zakon o javnem naročanju. Namesto načela gospodarnosti, učinkovitosti in uspešnosti in drugih načel je "načeloma veljal dogovor med dobavitelji in ustanovami, kdo bo v kateri izmed bolnišnic dobil kakšen posel".
Poudarila je, da vseh izsledkov komisije zaradi pomanjkanja časa ne bo mogoče predstaviti, saj se trenutni vladi izteka mandat. Spomnila je, da je komisija vmesno poročilo že predstavila in na njegovi podlagi predlagala spremembe zakona o javnem naročanju, ki jih je DZ podprl.
Komisija je po njenih besedah v preiskavi nabav v Ortopedski bolnišnici Valdoltra prišla do podobnih ugotovitev kot v preiskavi javnih naročil v Bolnišnici Nova Gorica. Tudi v Valdoltri so imeli pri izbiri prednost določeni dobavitelji ortopedskega medicinskega materiala, je dejala.
Komisija je po njenih besedah ugotovila tudi, da so nekatere slovenske bolnišnice popolnoma enak medicinski material naročale po drugačnih cenah. V primeru bolnišnice Valdoltra so tako pri dveh javnih naročilih za skupno obdobje štirih let ugotovili za približno 4,5 milijona evrov preplačil.
Poleg predstavitve drugega poročila je Furmanova predstavila tudi predlog, ki predvideva izdelavo poročila o dosežkih novega zakona o javnih naročilih po enem letu uporabe zakona.
V LMŠ, SD, NSi, Levici, SAB in Konkretno poročilu in ugotovitvam komisije v razpravi niso nasprotovali. Ob tem je več poslancev izrazilo zadovoljstvo, ker je preiskovalna komisija delovala konstruktivno.
DZ bo o ugotovitvah preiskovalne komisije in predlogu o izdelavi poročila o dosežkih novega zakona o javnih naročilih odločal v sredo.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.