Kar 70 odstotkov milijonarjev, ki so obogateli z igrami na srečo, ostane brez denarja, kar tretjina pa jih bankrotira. "Dobitek na loteriji pokaže, iz kakšnega testa smo," je v oddaji 24UR ZVEČER povedal psihoterapevt Miha Kramli. "Če sem človek, ki ima v življenju cilje, in zadenem velik dobitek na loteriji, pri čemer mi ta dobitek pomeni pripomoček, da ta cilj tudi uresničim, je to dobro. Če pa sem človek, ki sledi zgolj trendom in temu, kar rečejo drugi, če nimam neke idejne osnove, za kaj bi ta denar namenil, potem improviziram in lahko denar hitro spolzi iz rok."
Pri tem poudari tudi, da ima večina ljudi veliko težavo pri ločevanju med željami in osnovnimi potrebami. "Moja želja je, da bi dalj časa živel na Havajih, ni pa to osnovna potreba. Potreba pa je, da zagotovim finančno, socialno in duhovno varnost svoji družini." Če so želje močnejše od osnovnih potreb, bodo ljudje denar namenjali prav željam, "od tega pa ne bo kakšne večje koristi", pravi Kramli.

Pogosto pa imajo ljudje, ki so sicer brez zamisli, kam z denarjem, okoli sebe polno ljudi, ki imajo nešteto želja in idej, kako porabiti denar. "Nešteto želja, denar pa je omejen. Ti ljudje potem sledijo okolju, ne pa lastni viziji, in denar seveda izgubijo." Kramli doda, da se ljudje srečujemo s še eno veliko težavo. "Če zadenem dva milijona evrov, je treba imeti 20-letni finančni načrt, kako bom denar porabil. Če finančnega načrta nisem sposoben narediti, lahko denar že v pol leta ali enem letu porabim za neumnosti." Dobitek ne pomeni sreče, poudarja psihoterapevt.

KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.