Vrhovno sodišče, ki je zasedalo 12. in 13. septembra, je svojo odločitev o zavrnitvi pritožbe državnega tožilstva v primeru Makoter v ponedeljek poslalo na mariborsko višje sodišče, na okrožno sodišče pa je prispela v torek.

Milica Makoter je bila ob prebrani novici presenečena: “Brala sem in brala in spet brala, zgodilo pa se je to, kar so mi napovedali zagovorniki - da me bo zares pretreslo šele ob oprostitvi,“ je povedala.
Makoterjevo je obtožba bremenila naročila umora njenega moža Janka Makoterja, raketnega napada na hišo svaka Jožeta, sicer komandirja policijske postaje Ljutomer, in bombnega napada na tamkajšnjo policijsko postajo. Sodili so ji trikrat, procesi pa so trajali vsega skupaj osem let. Na prvem sojenju so jo obsodili na 30 let zapora, a je vrhovno sodišče sodbo razveljavilo. Na ponovnem sojenju so ji prav tako dosodili 30 let zaporne kazni, a jo je višje sodišče zaradi pomanjkanja dokazov oprostilo. Makoterjeva je v priporu odsedela manj kot dve leti, sedaj pa je svobodna.
V njenem podjetju, ki izdeluje polietilenske folije in vrečke, je zaposlenih 108 ljudi. V času njene odsotnosti so morali zaposliti celo dodatni strokovni kader. O morebitni odškodnini, ki jo podjetnica s Cvena pri Ljutomeru lahko zahteva od države, se z odvetniki še ni posvetovala.
Sodišče je v primeru Makoter tako po osmih letih ugotovilo, da sta Janka Makoterja umorila Bojan Žalik in Ladislav Olah. Leto pozneje sta izstrelila raketo na hišo Jankovega brata Jožeta, komandirja policijske postaje Ljutomer, in odvrgla bombe na tamkajšnjo policijsko postajo. Žalik je bil zato obsojen na 30 let zapora, Olah pa na 16.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.