Višje sodišče je izreklo nižjo kazen trem prijetim napadalcem, ki so leta 2009 napadli gejevskega aktivista Mitjo Blažiča pred lokalom Cafe Open v Ljubljani. Po mnenju napadenega milejša kazen pošilja napačen signal v javnost. "Treba je vedeti, da ni šlo za neki gostilniški pretep, temveč za skrbno načrtovan homofobni napad. Načrtovalci napada so se dobili dan prej, se dogovorili ter prišli oboroženi z baklami, kamni in kosi asfalta. Tako lahko trdimo, da je šlo za skrbno načrtovan napad iz sovraštva do istospolno usmerjenih," je poudaril.


"Mislim, da se družba premalo zaveda, kakšne so lahko širše družbene posledice toleriranja kakršnih koli oblik nasilja. Tudi v luči dogodkov na Norveškem je treba tako več energije vložiti v preventivo," je opozoril. Predlagal je podobne preventivne programe, kot jih pozna Evropska unija, kjer v športu, državnih organih in šolstvu vpletene aktivno izobražujejo proti rasizmu, predvsem z vidika vzrokov ter preprečevanja nasilja in diskriminacije.
"Taki napadi, ne samo pred Cafejem Open, so zelo pogosti. Med drugim so letos brutalno napadli britanskega turista in italijanskega aktivista ter tako dalje. Takih pojavov je v Sloveniji preveč, da bi jih lahko prezrli," je na stopnjevanje nasilja še opozoril Blažič. Kljub vsemu je zadovoljen, da je precedenčni primer v slovenskem sodstvu z izrekom prve obsodbe homofobnega nasilja po 297. členu kazenskega zakonika dobil epilog.
Policija v boju proti homofobiji premalo učinkovita?
Ker so obdržali obsodilno sodbo, je zadovoljna tudi lastnica Cafeja Open Barbara Rajgelj, ki pa je opozorila na izrazito popustljivost slovenskega sodnega sistema. Po njeni oceni je slovenski kazenski sistem relativno mil. Trditev po njenem mnenju potrjuje tudi dejstvo, da so za napad na Blažiča odgovarjali le trije napadalci, čeprav je bilo devet storilcev.
Tovrstni napadi se sicer ponavljajo praktično vsako leto, še posebej pred Parado ponosa. Večina dejanj pa ostane neraziskanih. Le leto za napadom na Blažiča so neznanci pred Parado ponosa cel teden oblegali lokal Cafe Open – prvi dan s kamenjem, drugi dan z molotovko in četrti dan z grafiti. Poleg stene lokala so s sovražnim govorom popisali tudi domačo hišo sodnice Mojce Zalar Kocjančič, ki je sodila na prvi stopnji v tem primeru. Letos so neznanci razbili steklo bara Open, a tudi tokrat policija storilcev ni prijela.
Pozvala je tudi k spremembam v praksi policije, ki naj več napora vloži v preventivo in prepoznavanje. "Zelo zmotno je misliti, da so pripadniki ekstremističnih skupin še vedno v 'bulerjih' z belimi vezalkami in s pobritimi glavami, ker to že dobrih deset let niso več, zato bi bilo treba, da policija ne prepoznava homofobnih dejanj po oblačilih, temveč po pomenu dejanj," poudarja Rajgljeva.
Policija: Zagotavljamo enakost vseh
Na Generalni policijski upravi so se na navedbe odzvali z besedami: "V policiji se zavedamo svoje odgovornosti pri zagotavljanju varnosti vsem ljudem na območju naše države. V svoj kodeks policijske etike smo tako kot prvo načelo zapisali načelo spoštovanja enakosti pred zakonom in s tem skrb za zagotavljanje enakih človekovih pravic in temeljnih svoboščin slehernega posameznika."
Zavedajo se, da so ljudje zaradi osebnih lastnosti ali prepričanj lahko žrtve nestrpnosti, zato želijo poudariti, da je njihova toleranca proti vsem vrstam nestrpnosti ničelna. Junija so organizirali predavanje predstavnikov nevladnih organizacij, ki opozarjajo na nestrpnost v družbi na področju spolne usmerjenosti ljudi. "Predstavniki nevladnih organizacij so informacije s področja nestrpnosti v družbi posredovali vodjem vseh policijskih enot, policija pa si bo prizadevala poglobiti sodelovanje z nevladnimi organizacijami tudi v bodoče. Tako bi dosegli še višjo usposobljenost policistov in zagotovili celovito ter učinkovito izvajanje nalog pri zagotavljanju varnosti," so še dodali.

Nižja kazen zaradi zaposlitve in vpisa na fakulteto
Obsojeni so 25. junija 2009 pred omenjenim ljubljanskim lokalom s prižganimi baklami in kamni napadli ter poškodovali gejevskega aktivista Mitjo Blažiča, ki se je udeležil literarnega večera gejevske in lezbične literature. Napadalcev je bilo devet, policiji pa je uspelo pred sodnika privesti le tri. Ljubljansko okrožno sodišče je napadalce marca lani zaradi javnega spodbujanja sovraštva, nasilja oziroma nestrpnosti obsodilo na leto in pol zapora.
Višje sodišče je zatem kazni znižalo na sedem mesecev za Marka Kousa in Jana Stenovca, za Jerneja Šercerja pa na pet mesecev zapora. Med razlogi za skrajšanje je navedlo mladost, nekaznovanost, novo zaposlitev, urejeno družinsko življenje in vpis na fakulteto. Višji sodniki so upoštevali tudi, da so se vsi trije pokesali in se oškodovancu opravičili. Kousu ne bo treba za zapahe, saj je kazen že odslužil v priporu, druga dva pa sta bila v priporu slabih pet mesecev.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.