Hrvaški premier Zoran Milanović je danes komentiral pismo, v katerem mu je slovenski premier Miro Cerar sporočil, da arbitražni sporazum ostaja edina veljavna pravna podlaga za reševanje vprašanja meje med državama.
Cerar je v petek prejel Milanovićevo pismo, v katerem ga je hrvaški premier obvestil o najnovejših dejanjih hrvaške vlade in sabora v zvezi z arbitražnim sporazumom. Predlagal je tudi srečanje, bodisi na Hrvaškem bodisi v Sloveniji.
Slovenski premier je hrvaškemu kolegu še isti dan odgovoril in sporočil, da arbitražni sporazum je in ostaja edina veljavna pravna podlaga za reševanje vprašanja meje med državama. V pismu je še zapisal, da so dejanja Hrvaške obžalovanja vredna.
Cerar se je hrvaškemu predsedniku vlade tudi zahvalil za povabilo na pogovor, na katerega se bo, kot so sporočili iz njegovega kabineta, z veseljem odzval. "Vendar ne zato, da bi - kot v svojem današnjem pismu navaja hrvaški premier - razpravljala o bodočih skupnih korakih v predložitvi našega bilateralnega problema pred ustrezen mednarodni forum". "To smo namreč že storili," je v svojem odgovoru navedel slovenski premier in pojasnil, da je ta forum arbitražni tribunal, ki nadaljuje z delom in je edini forum, ki bo o tem vprašanju sprejel odločitev, pravno zavezujočo za obe strani. Milanoviću je predlagal, da se s sestaneta nemudoma po tistem, ko bo arbitražni tribunal odločil o nadaljnjem poteku arbitražnega postopka.
Milanović je po poročanju časnikov Jutarnji list in Večernji list Cerarjevo pismo danes komentiral v odgovoru na vprašanje medijev ob robu ribiškega dogodka na otoku Ugljan. "Izrazil sem pripravljenost, da se srečamo, če bi bilo treba, bi šel tudi v Slovenijo," je dejal in dodal, da je Cerar to zavrnil. "V tem tednu dni smo se zares trudili, da ne bi naredili ali rekli kaj narobe, da ne bi pretiravali. Ampak, kar je preveč, je preveč," je dejal hrvaški premier in dodal, da o tem ne želi več razpravljati prek medijev.
Hrvaška vlada je v četrtek potrdila sklep sabora, da zaradi grobe kršitve arbitražnega sporazuma s strani Slovenije začne postopek za prekinitev sporazuma. Dan pred tem jo je sabor s sklepom v sredo soglasno obvezal, da začne omenjeni postopek. Slovensko zunanje ministrstvo je že prejelo hrvaško diplomatsko noto, v kateri ga Zagreb obvešča o odstopu od arbitražnega sporazuma.
Brglez: Če bi se lahko države kadarkoli razvezale od mednarodnih pogodb, bi nastal kaos
Da zaostrovanja in enostranska ravnanja lahko pomenijo poslabšanje odnosov, opozarja tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez. "Mislim, da je na naši strani mednarodno pravo in da so tudi reakcije drugih akterjev v mednarodni skupnosti pomembne za to, da se mednarodno pravo spoštuje. Namreč če bi prišli v situacijo, ko bi se države lahko kadarkoli razvezale se od katerekoli mednarodne pogodbe, bi nastal kaos. In tega kaosa si nihče v mednarodni skupnosti in EU ne želi," je povedal za oddajo 24UR.
KOMENTARJI (3307)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.