Na vprašanje, zakaj je kandidiral, je Milan Zver za 24ur.com podal kratek in jasen odgovor: "Da postanem predsednik Republike Slovenije." V nadaljevanju je razložil, da bi s svojim zgledom in ravnanjem, ki ne sme biti politično pristransko, ampak državniško, povečal zaupanje ljudi v institucijo predsednika države. "Ljudje dostikrat podpirajo institucije glede na ravnanje vodilnih," je dodal.
Dotaknili smo se tudi krize v državi. Na vprašanje, kako bi aktualni vladi pomagal pri reševanju države iz krize, je odgovoril, da tako, da se ne bi umikal od stvarnih problemov, s katerimi se srečujemo in ki jih vlada poskuša korektno reševati. "Pri protikandidatih opažam, da se raje vlečejo stran od njih ali pa celo nasprotujejo vladnim ukrepom, čeprav so dobili podporo OECD, Mednarodnega denarnega sklada, Evropske unije ipd. Na žalost predsednik republike ni odigral ustrezne vloge. Korektno in pošteno bi bilo, da se prizna, da je situacija taka, da zahteva hitro ukrepanje," je še razložil.
Za izhod iz krize pa je med drugim dobro tudi, da je narod enoten. Zato smo Zvera povprašali tudi o tem, kako bi rešil vprašanje sprave slovenskega naroda. Pravi, da se sprava rešuje na več ravneh. "Na institucionalni ravni, kjer je treba ustvariti vse potrebne sistemske mehanizme in tudi ustrezne politike, ki prispevajo k popravi krivic in trajnemu dialogu sprtih strani. Je pa to tudi stvar osebne kulture in strpnosti," je povedal Zver. Pomembna je tudi prepoznavnost Slovenije v svetu. Kako bi jo Zver s svojim delovanjem povečal? Odgovarja, da se je treba udeleževati dogodkov, ki prispevajo k temu. "Obisk Gadafija pač ni," dodaja kritično.
Postavili smo mu tudi vprašanje, kdo oziroma kaj je zaslužno za to, da je danes Slovenija samostojna država. "V političnem smislu predvsem doktor Jože Pučnik in koalicija Demos ter njegova vlada! V operativnem Slovenska vojska in policija ter velika večina slovenskih državljank in državljanov," je za 24ur.com odgovoril Zver.
Prosili smo ga tudi za njegovo mnenje o tem, ali bi morala Katoliška cerkev odpraviti celibat. Zverov odgovor se je glasil: "To ni vprašanje zame, ampak za koncil oziroma vprašanje notranje organizacije Cerkve. Sam bi ostal njen član, četudi bi ga odpravili," nam je Zver zaupal svoje osebno stališče.
Zver je v odgovorih na naša vprašanja izrazil popolno zaupanje v slovensko zdravstvo.
Pravi, da je na humanitarnem polju dejaven kot posameznik, saj daje štipendijo, botrstvo, šolnino, socialno pomoč in drugo. "Že vrsto let pomagam mladim, ki prihajajo iz revnejših družin, da se lažje šolajo. Še lani sem mesečno dajal tudi socialno pomoč eni od vaščank. Več let sem tudi boter otroku iz Afrike. Sicer pa letno prispevam v sklade več fundacij in humanitarnih organizacij. Letni znesek je krepko čez 1000 evrov," je dejal za 24ur.com.
Milan Zver je gimnazijo obiskoval na Ptuju, leta 1982 pa se je vpisal na ljubljansko Fakulteto za sociologijo, politične vede in novinarstvo. Leta 1987 je diplomiral. Kot mladi raziskovalec je delal na omenjeni fakulteti, ob tem pa je še pripravljal magistrsko nalogo, ki jo je zagovarjal leta 1990, leta 1998 pa še doktorsko nalogo. Naslednje leto je bil habilitiran kot visokošolski učitelj za področje družboslovja, nato pa je že postal predavatelj in nosilec predmeta sociologija na visokošolskem in univerzitetnem programu na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru. Ta program je nekaj časa izvajal tudi na ljubljanski Fakulteti za policijsko-varnostne vede. Začetki in vrhunci politične poti Leta 1992 se je začel s politiko ukvarjati tudi poklicno. Zaposlil se je na Vladi RS, in sicer pri njenem podpredsedniku Jožetu Pučniku. Od leta 1994 do leta 1999 je bil zaposlen na Mestni občini Ljubljana, večino časa kot sekretar mestnega sveta, nato pa nekaj mesecev kot strokovni sodelavec v DZ. Nato je bil mestni in državni svetnik, od leta 2004 do 2008 pa je bil minister za šolstvo in šport v vladi Janeza Janše. Med slovenskim predsedovanjem Evropski uniji v prvi polovici leta 2008 je vodil Evropski svet za izobraževanje, mladino in šport. Sicer je tudi član vodstva SDS, kjer vodi Odbor za šolstvo pri Strokovnem svetu. Dejaven je tudi na lokalni ravni: je član prosvetnega društva Destrnik, ustanovitelj športnega društva Urban ter član šahovskega kluba Urban, ki igra v tretji državni ligi. Bil je tudi ustanovitelj Društva Ivan Cankar in član upravnega odbora humanitarne organizacije Vrtnica. Je član sveta Zbora za republiko in glavnega odbora Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve. Milan Zver je izdal več knjig, za domače in tuje zbornike in revije pa je napisal tudi številne znanstvene članke. Je doktor politoloških znanosti, v službi pa poleg domačega jezika uporablja tudi angleški, občasno nemški, še manj pa francoski jezik. Pravi, da včasih uporablja tudi kakšne druge slovanske jezike. Mož, oče in dedek Zver je poročen z Andrejo Valič Zver. Je oče dveh hčera in dedek dveh vnukov in vnukinje. V prostem času rad posluša glasbo, igra tenis in šah, je pa tudi ljubitelj nogometa, košarke in smučanja. Rad kuha in tudi delo okoli hiše mu ni tuje.
Leta 2009 je bil izvoljen za evropskega poslanca. Zver vodi slovensko delegacijo Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu in je član parlamentarnega odbora za izobraževanje, kulturo, šport in mladino ter nadomestni član v parlamentarnem odboru za kmetijstvo. Je član delegacij za Kitajsko in Makedonijo. Zver deluje še v vrsti drugih delovnih teles.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.