Slovenija

LDS ostro proti Božiču

Ljubljana, 22. 08. 2007 13.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Najbolj kritični do dela prometnega ministrstva so v LDS in SNS, SLS je odziv ministrstva po nesreči označil za ustrezen.

Mnenja poslancev se krešejo
Mnenja poslancev se krešejo FOTO: POP TV

Predsednik odbora DZ za promet Josip Bajc je prejel celovito poročilo ministrstva za promet v zvezi z aktivnostmi pri ureditvi železniškega prehoda s cesto v Cirkovcah. Bajc pričakuje, da se bodo v ponedeljek začele dejavnosti za postavitev zapornice, ali začasne ali trajne, ki bo preprečila možnost nastanka takšnih nesreč, ki so se na tem prehodu dogajale doslej. Odziv ministrstva po nedeljski tragediji se Bajcu zdi ustrezen, je dejal, obžaluje le, da ni bil takšen odziv že prej.

Minister za okolje in prostor ter predsednik SLS Janez Podobnik je podprl svojega strankarskega kolega Janeza Božiča. Podobnik je prepričan, da je Božič dober minister. "Kadar gre za vprašanje objektivne odgovornosti, je vedno pomembno, da minister pojasni vse razloge in vse, kar je storil v neki situaciji. Božič je pojasnil, da je v primeru te tragične nesreče v občini Kidričevo kot minister storil vse, da bi se v roku, ki je bil dogovorjen, ta nezavarovan prehod moderniziral oziroma zavaroval," je poudaril Podobnik. Ob tem je dodal, da se je Božič tudi v okviru svojih pristojnosti lotil ugotavljanja, kdo so bili odgovorni, da se nekateri roki niso upoštevali.

Iz poročila ministrstva, ki ga je prejel, je razvidno, da se bodo dela na prehodu začela najkasneje v ponedeljek. Če temu ne bo tako, Bajc napoveduje sklic seje odbora za promet.

Bajc je v ponedeljek, dan po nesreči, napovedal, da bo zahteval odgovore od pristojnih, zakaj aprilski sklep odbora za promet v zvezi z ureditvijo železniškega prehoda v Cirkovcah ni bil uresničen. Napovedal je tudi, da bo sklical sejo odbora, če z odgovori na vprašanje, kaj bodo storili, da se podoben dogodek ne bi več zgodil, ne bi bil zadovoljen.

Bajc se ne strinja s Petkom

Nad delovanjem ministrstva pri reševanju tega problema so za zdaj najbolj kritični v opozicijskih LDS in SNS. Poleg LDS, poslanec Milan Petek je zahteval zaradi objektivne odgovornosti odstop ministra za promet, so tudi v SNS pozvali ministra, naj razmisli o odstopu.

Poslanec koalicijske SLS Bajc ne deli mnenja s poslanskim kolegom iz opozicijskih vrst Milanom Petkom (LDS), da ga je direktorica direktorata za železnice Jelka Šinkovec Funduk zavajala oz. se mu zlagala. "Kolega Petek ima vso pravico, da skliče novinarsko konferenco, vendar govori o zadevah, ki jih ne pozna," je dejal Bajc. Ob tem je ponovil vsebino zadnjega SMS sporočila z 18. julija, ki ga je prejel od Šinkovec Funduk, da "so na terenu izvajalci in se opravljalo geodetske meritve ter da so povsem izpolnjeni pogoji, da se prične z delom, vendar z zamikom."

Prav tako Bajc meni, da objektivne odgovornosti ministra za promet za tragedijo iz njemu znanih dejstev ne more ugotoviti, kvečjemu, če bi že govorili o kakršnikoli politični odgovornosti, bi potem morali iskati odgovornost vseh ministrov in ostalih pristojnih pred Božičem. Gre za prehod s cesto, ki je že desetletja zavarovan samo z Andrejevim križem, še dodaja.

Poslanci na različnih bregovih

Poslanec SNS Boštjan Zagorac je v pisni poslanski pobudi ministra za promet pozval, naj razmisli o svoji objektivni odgovornosti za nedeljsko nesrečo, v kateri so umrli trije ljudje. V kolikor se minister Božič ne čuti odgovornega, naj poskrbi, da bodo še v tem tednu nameščene zapornice na omenjenemu železniškemu prehodu, pa tudi na druge, na katerih ljudje umirajo, je še dodal Zagorac.

Poslanec SD Bojan Kontič je na novinarski konferenci povedal, da so na ministra Božiča naslovili nekaj vprašanj, dobili pa zelo splošen odgovor, da so "žal nesreče tako na cestah kakor tudi na cestnoželezniških križanjih predvsem odvisne od udeležencev samih in ne tehničnih varnostnih naprav ter da nespoštovanje prednosti v prometu predstavlja enega od glavnih vzrokov za nesreče." Socialni demokrati pričakujejo, da tam, kjer so problemi najbolj pereči, te zadeve ministrstvo rešuje veliko bolj odgovorno, kot je to počelo do zdaj.

Poslanska skupina nepovezanih poslancev (NP) "zavrača način, po katerem se tragične nesreče izrabljajo v politične namene." Kot so zapisali, so v zvezi z nesrečo v Cirkovcah v prvi vrsti ogorčeni nad dejstvom, da obljube prometnega ministrstva niso bile uresničene in so bili preseženi vsi časovni roki, zato pričakujejo, da bo konkreten železniški prehod ustrezno zavarovan v čim krajšem času. Šele potem je smiselno zahtevati odgovornost tistih političnih funkcionarjev in uslužbencev pristojnih služb, ki so objektivno odgovorni, dodajo.

Ne čutim se krivega, da sem v tem primeru kaj naredil narobe. Pravzaprav sem kot minister storil vse, da sploh realiziramo modernizacijo železniškega prometa. Prometni minister Janez Božič

Civilna iniciativa krajanov občine Kidrič za ponedeljek napovedujejo začetek državljanske nepokorščine, če se obljube o postavitvi zapornic na problematičnem prehodu, ne bodo uresničile, ter vložitev kazenskih ovadb zoper odgovorne.

Petek pozval Božiča k odstopu

Čaka ministra Božiča razrešitev ali bo odstopil?
Čaka ministra Božiča razrešitev ali bo odstopil? FOTO: POP TV

Poslanec LDS Milan Petek je zaradi objektivne odgovornosti za nedeljsko tragedijo v Cirkovcah pozval ministra za promet k odstopu. Če tega ne bo storil, pozivajo v LDS, naj ministra zamenja oziroma razreši predsednik vlade. V nasprotnem primeru v LDS ne izključujejo možnosti vložitve interpelacije zoper ministra, je napovedal opozicijski poslanec.

Poslanec Petek Božiča poziva, da jasno opredeli odgovornost pristojnih sodelavcev za povzročeno nesrečo. Razlog za ministrov odstop so po mnenju poslanca liberalne demokracije konfuzne razmere na ministrstvu za promet in na področju železniškega prometa v Sloveniji. Prav te in neuresničene obljube ministra ter vodje direktorata za železnice in žičnice Jelke Šinkovec Funduk glede ureditve nivojskega železniškega prehoda v Cirkovcah so po mnenju poslanca vzrok za zadnjo tragično nesrečo, v kateri so umrle tri osebe.

Kdo je kriv?

Kdo je odgovoren za tragično nesrečo v Cirkovcah?
Kdo je odgovoren za tragično nesrečo v Cirkovcah? FOTO: Jani Dolinšek

Poslanec Petek je vodji direktorata za železnice in žičnice očital zavajanje in laganje predsedniku parlamentarnega odbora DZ za promet Josipu Bajcu in članom odbora, češ da dela na problematičnem prehodu potekajo v roku in da bodo zapornice postavljene do 4. avgusta. Zato bi po mnenju poslanca minister Božič moral predlagati njeno zamenjavo, ne pa da ministrstvo za promet krivdo za stanje vali na voznika, kar je za poslanca "politično neodgovorno in moralno zelo vprašljivo".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

stane@jesenice.net
23. 08. 2007 13.16
ZAPRETI TA PREHOD, PREKOPATI CESTO SAJ JE DOBRIH 500 M STRAN PREHOD ZAVAROVAN Z ZAPORNICAMI, samo kaj pomaga , ker bodo potem porabli preveč bencina za ta 500 metrski ovinek pa bojo krajani naredili DIVJI prehod in spet bojo krivili ministra in državo ZAKAJ PA V NORMALNEM KRIŽIŠČU NIHČE NE UPA ZAPELJATI KAR TAKO V RDEČO LUČ ALI PA , ČE JE ZNAK, KRIŽIŠČE S PREDNOSTNO CESTO, NE STOP ZNAK, nihče ne pospeši in zapelje v križišče z veliko hitrostjo, saj bom tako ali tako hitrejši, kot voznik z nasprotne strani. MAL SE ZAMISLITE TUDI NAD TAKIM DEJANJEM VOZNIKOV!!!!!!!!!!
bluzer
22. 08. 2007 23.14
aja, ta andrejev križ mi je povsem tuj, zgleda, kot kaka navijaška zastava... kaj ni več normalnih andrejevih križev (kot jih poznamo od nekdaj), al so si tega domačini sami narisali???
bluzer
22. 08. 2007 23.08
ne vem, no, men se tud zdi ta prehod malo lahko kritičen... če na njivi kaj raste, se težje vidi, pa tud na desni strani enega posnetka se tud ne vidi tak daleč, kot zgleda na prvi pogled... po moje cca 40-50m, kar ni nič za vlak z, ...ajde 60 km/h, da malo poenostavimo... res je, da bi se moral ustavit in pol speljat, pa še to je včasih lahko usodno jaz sem danes ostal v mestu v koloni za 10 s na tračnicah (z zapornicami, tak da še spizdit ne bi mogel, če bi se zaprle - (polne-do tal zapornice)) pa zakaj, en je spredaj v koloni zavijal, pa se je meni ustavlo na tirih... da ne bo pomote, vem da se pogleda, če maš plac za tiri, samo promet je tekel tako, da smo se vsi peljali vsaj 40... po mojem ni krivda samo na voznikovi strani... ni videl vlaka, čeprav je po moje gledal za njim..., pa je peljal čez, ker je bil prepričan, da ga ni...
strelka23
22. 08. 2007 20.05
Vsaj to je res.Ne vem ali so res tako malomarni čeprav to že meji na neumnost.Po eni strani se vse poprek bunijo po drugi pa se niti takrat ko jih tv hiše snemajo toliko ne potrudijo da bi pred prehodom vsaj zmanjšali hitrost če se že ne ustavijo.Tisti ki iščete odgovorne si malo poglejte posnetke tv hiš.
Eastman
22. 08. 2007 18.51
grlica, mogoče ne veš, da v Cirkovcah ni ne zapornic ne rdečih luči - so samo andrejevi križi. In po tvoji skromni logiki je glede na žrtve zadnjih let v Cirkovcih zelo veliko takih, ki ne spoštujejo cestno prometnih predpisov.
eastpa123@gmail.com
22. 08. 2007 18.04
Država, v kateri imamo namesto ustreznih električnih zapornic samo Andrejev križ je sramote vredna ter NEPRIJATELJSKA do lastnih državljanov! In TO naj bo pravi razlog za ODSTOP! ! !
grlica@siol.com
22. 08. 2007 16.28
Tuki vsi pozabljate da je možakar izsilil prednost vlaku ravno včeri sem bil priča ko je možakar zapeljal čez prehod v trenutku ko so gorele rdeče luči za prihod vlaka h sreči se ni zgodilo nič kdo bi bil pa kriv če bi se???? postavit kamere pa naj poslikajo ljudi ki ne upoštevajo prometnih predpisov pa jim ogromne kazni napisat. Na nekajenje so se vsi navadli na prometne predpise pa ne?? Mislim da smo krivi sami za svoja dejanja!
Jožajoža
22. 08. 2007 15.56
ČE NE BI BILO TE VLADE,BI BABICA DANES KUHALA KOSILO, TETA PLELA VRT, DEKLICA PA VESELO SKAKLJALA PO PESKOVNIKU.ČE NE BI BILO TE VLADE, BI BIL PREHOD ZAVAROVAN ŽE LETA 2004, KAR JE TUDI RAZVIDNO IZ POGODBE.PA ŠE ŽUPAN NI NJIHOV, JE LDS-OV.
andrej.rajh@ibe.si
22. 08. 2007 15.18
Sicer pa problem neustreznih križanj ne obstaja od včeraj, ampak se vleče že desetletja. Tudi prejšnji ministri (pa ne govorim samo o ministrstvu za promet), državni sekretarji so dajali obljube; spomnimo se samo novonastalega gradu - avtoodpada ob AC Maribor-Celje; nekontroliranega izkopa naravnih rudnin... Pri tem ni toliko vprašljivo delovanje inšpekcijskih služb, kot je problem sprovajanje zakonodaje. Človek se vpraša zakaj sploh zakonodajo sprejemamo če je ne izvršuijemo?
andrej.rajh@ibe.si
22. 08. 2007 15.11
Nažalost prevladuje v Sloveniji še zmeraj mentaliteta, da je dovolj postaviti prometni znak in je zadeva rešena... V tujini, s katero se radi primerjamo ni tako. Če se na posameznem odseku ceste, železnice ipd.. dogajajo nezgode bolj pogosto kot na ostalih delih ceste železnice ipd... pomeni da omenjeni odsek ne ustreza kriterijem prometne varnosti (t.i. črne točke). To pomeni da je križanje ...neustrezno. Razreševanje t.i. črnih točk samo s prometnim znakom pa golo sprenevedanje. V kolikor država, lokalna skupnost nima denarja za odpravo t.i. črnih točk oz. splošne nevarnosti mora tisti del prometne površine zapreti za promet. Tako je v Mariboru pod meljskim hribom zaprta državna cesta že več kot 20 let... ne vidim razloga zakaj potem kaj takega država in pristojni inšpekotrat ne stori tudi na cestah nižjega ranga. .
polo19sdi
22. 08. 2007 14.32