Na volilni skupščini je bilo prisotnih kar 68 od 76 delegatov Šahovske zveze Slovenije (ŠZS), svoj glas pa je oddalo 67 delegatov. Nov predsednik ŠZS je tako postal Milan Brglez, nekdanji član SMC in predsednik DZ med letoma 2014 in 2018. Z 42 glasovi proti 25 je premagal finančnika Saša Čačiča.
Prejšnji predsednik Tomaž Subotič je iz osebnih razlogov odstopil konec lanskega leta, nato pa je odstopil tudi celotni upravni odbor (UO), zato so na skupščini volili tudi vse druge organe zveze.
Subotič je marca 2011 na čelu ŠZS nasledil Milana Kneževiča, ki je tedaj po 30 letih vodenja zveze zapustil ta položaj in je bil kot prvi doslej imenovan za častnega predsednika ŠZS. Subotič je po petih letih prvega mandata spet izvoljen na čelo ŠZS. Po njegovem odstopu je zvezo začasno vodil podpredsednik Mirko Bandelj, eden najvidnejših politikov iz časov po slovenski osamosvojitvi.
Burni besedni dvoboj med Čačičem in Bandljem
Pred glasovanjem je potekal kar pester besedni dvoboj med Bandljem in Čačičem, plod burne predvolilne kampanje, v kateri so padale tudi težke besede o naših in vaših, starih in novih ... Bandelj je ob koncu dejal, da je sprva predlagal, da bi bil Čačič, tudi če ne bi bil izvoljen za predsednika, v naslednjem mandatu član vodstva zveze, "ampak smo morali ta predlog glede na zadnje dogodke umakniti".
Čačič, kandidat kluba z Vrhnike, je svojo predstavitev začel z ostrimi besedami, da odstopa od kandidature, če sponzorske pogodbe, ki naj bi bile podpisane za naslednji mandat, izključujejo njega kot možnega predsednika in so vezane le na izvolitev Brgleza. Izpostavil je predvsem Slovenske železnice.

Brglez, ki ga je predlagal ljubljanski šahovski klub, meni, da se za prihodnost šaha ni treba bati, saj se je skupščine udeležilo toliko ljudi in je videti, da jim je mar. "Na svoji prejšnji funkciji predsednika DZ sem moral preseči strankarske in druge razlike, pred tem se opravljal funkcijo podpredsednika Rdečega križa. Tudi tam je bilo burno."
Nato je dodal: "Vesel sem, da sem imel tokrat protikandidata za vodenje ŠZS in se je bilo treba bolj potruditi z mojo ekipo, da smo sedaj tu. Ne bomo pa se ukvarjali s preteklostjo, ampak s prihodnostjo. Ne bom nikogar izključeval in bomo k sodelovanju povabili vse, ki lahko in so veliko naredili za slovenski šah," je dejal Brglez.
Sledila je nova burna debata med člani skupščine, ki jo je zaključil nekdanji predsednik ŠZS Kneževič. "Dragi prijatelji, več kot 40 let sem v ŠZS in še nikoli ni bilo take udeležbe na skupščini. Žal pa se je v predvolilni kampanji dveh kandidatov znova oglasila peščica, ki trdi, da slovenski šah propada. Toda če ne bi imeli uspehov in ugleda tudi v tujini, ne bi nikoli organizirali šahovske olimpijade leta 2002 na Bledu."
V upravnem odboru ŠZS veliko vplivnih imen
V UO ŠZS za obdobje 2019 - 2023 so bili izvoljeni poleg predsednika Brgleza še Dušan Mes (generalni direktor Slovenskih železnic), Gojko Musič (sponzor), Borut Simonič (Sava turizem, sponzor), Boris Žitnik (direktor Elektroinštituta), dr. Milan Vidmar (sponzor), Mirko Bandelj (statutarno-pravno področje), Marko Coklin (klub Radenska Pomgrad), velemojstrica Darja Kapš (Ljubljana), Adrijan Rožič (Ig), velemojster Jure Škoberne (Posočje) in Božo Štucl (Celjski ŠK).
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.