"Ni me strah koronavirusa, me je pa zelo strah človeške neumnosti," je svoj zapis na Facebooku začel mikrobiolog Miha Avberšek. Kot je pojasnil v oddaji 24UR ZVEČER, se je za te besede odločil, ker ljudje "zganjajo paniko, hodijo v trgovine, si delajo zaloge hrane, kupujejo maske, razkužila, pri tem, da v Sloveniji trenutno niti še nimamo koronavirusa".
Kot mikrobiolog vse viruse dojemam na popolnoma enak način, pravi Avberšek, in koronavirus se od ostalih ne razlikuje tako zelo v značilnostih ali sposobnostih škodovati človeku. "Predvsem pa se proti vsem virusom borimo na enak način – z neko osnovno higieno in z osnovnim zaščitnim delovanjem, ki je enak pri vseh virusih," je dejal.
V zapisu se je obregnil ob ukrepe in priporočila nekaterih ustanov, naj ljudje, ki so bili denimo v Italiji, pa so zdravi, ostanejo doma. "Zdi se mi pretirano v smislu, da neka inštitucija, kot je Univerza v Ljubljani, reče svojim zaposlenim in študentom, naj ostanejo doma, če so bili na območjih, kjer je kriza glede koronavirusa, pa čeprav ni z njimi nič narobe. Hkrati pa imamo en kup ljudi, ki hodijo po univerzi oz. javnih ustanovah z gripo in prehladi, pa se skoraj nihče s tem ne ukvarja."
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ima po njegovih besedah v Sloveniji zelo pomembno vlogo, saj skrbi za preventivo. Na njihovi spletni strani sicer so objavljene vse informacije o koronavirusu, a jih mora nekdo, ki nima izkušenj, ali ne ve, kaj išče, precej iskati. Stvari bi po njegovem mnenju lahko bile bolj enostavne.
Avberšek je svoj zapis zaključil z besedami, naj ljudje ne vozijo otrok v trgovine, ko pridejo domov, pa ni potrebno, da tja prinesemo "čisto vse, kar smo nabrali po svetu". "Ljudje o tem zelo malo razmišljamo. Vedno, ko poučujem otroke, jim rečem, naj razmišljajo o tem, da na kljukah, ročajih vozičkov v trgovinah, denarju … pobiramo stvari in jih prinesemo domov. Nobene potrebe ni, da bi vse to dobili naši otroci. Pa tudi otrokom ni treba hoditi v trgovine in jih na tak način izpostavljati," je še pojasnil strokovnjak.
Dejstvo je, še pravi, da si nihče ne želi zboleti in da bomo morali poskrbeti vsak zase. "To pomeni, da se moramo držati osnovne higiene, kar je pri virusih načeloma dovolj. Če si bomo umivali roke v primernih trenutkih – ko prihajamo iz javnih ustanov oz. od tam, kjer se zadržuje več ljudi, kot so šole, vrtci službe, trgovine ... Razkužilo niti ni toliko ključno. Zelo velikokrat se zgodi, da imajo ljudje razkužilo in uporabljajo samo to, ampak vedno je treba pred razkužilom umiti roke, da dejansko postane učinkovito. Na tak način bomo zaščitili sebe in ljudi, ki so najbolj izpostavljeni, torej starejše in tiste, ki že imajo druge zdravstvene težave."
KOMENTARJI (374)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.