Slovenija

Miklavčiču in Pahorju peticija proti zakonu

Ljubljana, 22. 12. 2009 20.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Gibanje za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva je premierju Borutu Pahorju in ministru za zdravje Borutu Miklavčiču izročilo peticijo, s katero pozivajo k umiku osnutka zakona o zdravstveni dejavnosti.

Gibanja za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva so ministru za zdravje Borutu Miklavčiču izročila peticijo, s katero ga pozivajo, da umakne predlog osnutka zakona o zdravstveni dejavnosti. Minister pa je predstavnike gibanja povabil na sestanek s predstavniki civilne družbe glede omenjenega osnutka zakona. Sestanka so se udeležili tudi predstavniki Združenja za državljanski nadzor zdravstvenega varstva ZaNas, udeležence pa je minister pozval h konkretni razpravi o zakonu.

Predsednica združenja ZaNas Nevenka Lekše je sicer po sestanku poudarila, da je ZaNas nastalo aprila letos iz gibanja za ohranitev javnega zdravstva, kar je potrdil tudi upravni organ, in sicer da je ZaNas pravni naslednik društva. "Mi trdimo, da gibanja ni več, saj je z ustanovitvijo društva osnovna funkcija gibanja ugasnila," je dejala in si zaželela, da bi do takega sestanka prišlo že prej.

Razhajanj med gibanjem in ministrstvom za zdravje je glede osnutka zakona več. Gibanje zahteva strogo ločitev javnega od zasebnega, zahtevajo tudi določbo v zakonu, po kateri vodenje zavodov ne sme biti vodeno kot vodenje podjetij. Opozarjajo tudi na vprašanje učinkovitosti strokovnega nadzora, ki po njihovem prepričanju ne zagotavlja varnosti bolnikov. Strokovni nadzor bi po oceni gibanja morala imeti v rokah neodvisna agencija, katero bi sestavljali zdravniki, ki pa ne bi bili zaposleni v nobeni drugi zdravstveni ustanovi. Zagovarjajo tudi prostovoljno članstvo v zdravniški zbornici, kar je po njenih besedah povezano s podeljevanjem javnih pooblastil.

Peticija tudi Pahorju

Ločeno od tega je članica gibanja za ohranjenje in izboljšanje javnega zdravstva Milka Krapež peticijo izročila premierju Borutu Pahorju, ob tem pa pojasnila, da je premier obljubil vnovičen sestanek o osnutku zakona. Ta je sicer trenutno v javni razpravi. Prav tako ji je Pahor po njenih besedah zagotovil, da osnutka zakona ne bo predlagal v parlamentarno proceduro v primeru, če ne bi dosegel dovolj širokega konsenza v družbi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
23. 12. 2009 20.27
Buena Vita
23. 12. 2009 15.08
nehajte bluzit,ker ali nočete nič vedeti,ali se delate tepce,ali pa koga krvavo zagovarjate--preveč ste očitni
Buena Vita
23. 12. 2009 15.07
v rajnki jugoslaviji so cele avione bolnikov vozili zdravit v tujino,same privilegirance ste take kratke pameti in ste vse pozabili bila sem v bolnišnici v ljubljani priča ko je bilo dekletce iz splita operirano ker je imela 7 cm krajšo nogo,starši so povsod po jugi prosili in molili dohtarje ,nihče ni hotel pomagati,mladi kirurg janko popovič je prišel iz amerike kjer je bil na kliniki mayo specializiral svojo stroko,in,in,in deklico operiral,kot vrhunski strokovnjak je bil potem v politični nemilosti,celo potni list so mu odvzeli
Buena Vita
23. 12. 2009 15.00
janez novakjohn DEMOS ni nič zrušil, za časa demosa je bili na ministrstvu za zdravstvo zaposlenih četica ljudi,koliko čez tisočaka jih je sedaj,demos je bil zrušen od komunistov,v kačji preobleki so komunjare vse uničili,zdej so spet prelevili se v kačjo staro kožo
JanezNovakJohn
23. 12. 2009 14.15
dr.med. V marsičem se s teboj strinjam. Trdim pa da bi sistemsko, organizacisko bilo lahko bolje urejeno. Pa saj ni potrebno izumljati vroče vode. Kar smo imeli dobrega obdržimo in dopolnujmo. Poleg tega poglejmo čez ograjo kako pri sosedih funkcionirajo. Naprimer železnice. Končno so ugorovili da strojevodja ni bog in da lahko predno gre domov obriše vozno armaturo v lokomotivi in preveri olje v zavorah. Sedaj jih je od enkrat 1500 preveč zaposlenih na SŽ.(karikiram). V Avstriji sem si pred 10. leti ogledal avtomatsko skladišče , ki brez prisotnosti človeka dvakrat na dan pripravi vsa zdravila za vse mestne lekarne. Človek samo odpelje in pripelje. Iz vsake lekarne naroča računalnik po stanju zalog in potreb. Potrebe so iz digitalnih receptov. To lahko razvijamo in nakladamo do onemoglosti. V Sloveniji smo v organizaciji zdravstva v KONGU
dr.med.
23. 12. 2009 12.30
Nimam rad primerjav z jugo, iz večuh razlogov: - ker dosti lujidi, predvsem tisti, ki so bili takrat še otroci, gledajo nazaj z neko nostalgijo, mislijo, kako je bilo takrat vse lepo...pozabljajo pa, kako smo se kot drugorazredna človeška bitja vozili čez mejo nabavljat nekatere osnovne stvari ipd. - res so v jugi imeli vsi službo, ampak vsi vemo, da država tak kot je bla, ne bi delovala v nedogled - sprememba se je morala zgoditi - v zdravstvu je bilo marsikaj bolj enostavno in zato tudi bolj učinkovito na nek način. Denar ni bil tak problem, je pač uhajal pri vseh luknjah, ampak to ne bi šlo v nedogled. Zadolževanje inflacija tiskanje denarja... kdo se spomni tega? Reforma za reformo, pa nič od tega. Samo navzdol in navzdol... do neizogibnega. - težko je primerjati situacijo v zdravstvu tudi zaradi staranja prebivalstva - v zadnjih 20 letih se je starostna struktura prebivalstva močno spremenila. - danes so na voljo preiskave in načini zdravljenja, ki so zelo dragi, dolgotrajni. Včasih tega ni bilo, zato je bilo več časa za ostalo. - defenzivna medicina = pojav današnjega časa - strah zdravnikov, da bodo kaznovani in medijsko linčani. Posledica je prelaganje odgovornosti (napotitev k drugemu specialistu), naročanje nepotrebnih preiskav... V jugi je bil zdravnik res bog. Nobeden mu ni nič mogel, zato tudi problema defenzivne medicine ni bilo (ne rečem, da je tako prav, ampak tako je bilo. Zato pazite, kaj si želite!)
JanezNovakJohn
23. 12. 2009 11.17
Ne trdim da sem poznal zdravsvo v jugi znotraj. Vem da so nas pošiljali na preventivne preglede. Organizirali so slikanje pluč na terenu. Ko si prišel v ordinacijo si pri sosednih vratih dal kri vodo. Ni bil problem zdravilišče, slikanje, operacija, rehabilitacija. Ni bilo potrebno iskati vez..... Sedaj se mi zdi da je zdravstveni srenji in državi prav malo mar zdravstvena kondicija prebivalstva, razen če ta ni podprta z koristmi biznisa. (delo, denar za zdravstveno storitev, denar, denar, denar.) Samo poglej koliko bolnišnic, zdravstvenih domov, nekomercialnih zdravilišč je bilo zgrajeno nap. od leta 70 do 90 in koliko jih je bilo zgrajenih od l 90 - 2010. Kolik delez sza zdravila smo plačevali takrat in koliko sedaj.
dr.med.
23. 12. 2009 10.25
@ JanezNovakJohn S prvim odstavkom se v celoti strinjam! Organizacija je katastrofalna! Marsikaj bi se dalo zelooo poenostavit in naredit bistveno bolj uporabniku (in izvajalcu) prijazno. Saj so poskusi, samo to pol vedno zgledat tako: javni razpis, dobi nekdo, ki naredi eno veliko sranje in stvar še bolj zakomplicira, pri tem pa pobere veliiiko denarja. Privatizacija bi bila dobra predvsem zaradi tega - privatnik se ne bo pustil tako okoli prinašat. Kadar gre denar iz proračuna je pri nas še vedno prisotna balkanska mentaliteta: "nič ni narobe, če zrihtaš biznis prijatelju, kjer mastno zasluži (in ti da provizijo), plača pa itak država", "goljufati državo ni nič narobe", "kaj pa je par miljončkov deljeno z 2 mio prebivalcev? Par evrov na prebivalca" Tak način razmišljanja je prinas vsesplošen in družbeno sprejemljiv, zato je tega toliko. Vsekakor pa se ne strinjam, da je bilo zdravstvo v jugi bolje urejeno. No, imidž je imelo sigurno boljši, ampak to je bilo posledica tega, ker novinarji niso smeli negativno poročati - to bi pomenilo neposredno kritiko države in kaj se je zgodilo s takimi, ki so državo preveč kritizirali? Če bi ljudje vedeli, kaj se je v jugi v zdravstvu vsak dan dogajalo... Danes bi mediji vsakodnevno poročali o večih škandalih, če bi stvari ostale takšne, kot so bile. Novinarji sploh ne bi rabili več pisat o ničemer drugem! Saj tudi sedaj dosti pišejo o zdravstvu, apak s to razliko, da premlevajo 2-3 stvari na leto!
Braveheart
23. 12. 2009 09.06
konec demokracije.
Mustang3x1
23. 12. 2009 07.45
Zdaj mi je jasno, da ima ogromen vpliv na ta portal Jankovič. Le kje je novica od včeraj, ko je dobil božička od pomladnih strank?
laufer
23. 12. 2009 06.18
Nastalo je veliko vprašanje; v čigavo korist še deluje vlada???? in ZAKAJ?!
Marija Krebs
22. 12. 2009 23.49
Kar se organizacije naročanje tiče, se mi zdi, da je pri nas že kar prava katastrofa: Na primer: Zdravnik ti naroči, da se ponovno javiš na pregled tedaj in tedaj. To poveš sestri. Le-ta tega ne bo zabeležila, ampak ti reče, pokliči mesec dni prej. Ja, potem pa kličeš zelo pogosto, preden jo sploh dobiš. Ali je tako zelo težko vpisati, pa ne v knjigo, ampak v računalnik. V excelu lahko takoj ugotovi, kateri termin je prost. Ampak pri nas... Menim, da bi ti moral lečeči zdravnik organizirati obiske v vseh ustanovah, kjer bi moral opraviti dodatne preglede, preko medmrežja, ne pa, da bolan tekaš vse naokrog.
JanezNovakJohn
22. 12. 2009 22.57
. Ranjka Jugoslavija je imela zdravstvo nesporno bolje urejeno. Nihče pa z ocepitvijo ni dal glas za rušenje tistega kar je dobro. Demos je v svoji maščevalni sli žal rušil vse, ni imel ne znanja ,sposobnosti in ne vizije pobrati po svetu tisto kar je najbolje za Slovenskega človeka. Nekatere stvari ne morejo in ne smejo biti profitabilne in morajo biti pod nadzorom drževe. Zdravstvo sodi v to. Prav tako sodi v neprofitabilnost zbiranje denarja za zdravje državljanov Zavarovalnice in zdravstvena koncesija je profitabilnost zasebnika in države. Ne morem si predstavljati nekoga ki vloži " lasten" denar in prostor, nato se gre dobrodelništvo v zdravstvu. Poglejte zasebne zobozdravnike, njihove ordinacije, avtomobile in vile. Če tega zobozdravnik nima, ni dobrodelnik ampak nesposobnež.
JanezNovakJohn
22. 12. 2009 22.57
Pogosto zasebni zdravniki imajo svoje ordinacije v razno raznih poslovnih stavbah. Naprimer, Murgle, Trnovska vrata, Bežigrajski dvor .. ko bolnik potrebuje ultrazvok, rengen, analizo krvi,... Ga napotijo v kar kateri zdravstveni dom. Nato se mora bolan človek znajti sam, ali obupati. Pogosto mu zdravniki porinejo listek z ročno napisanimi naslovi svojih kolegov, koncesonarjev, kjer lahko pridejo prej na vrsto, seveda s plačilom. Še vedno vstrajam, da je potreben dober informacijski sistem, ki bo v vsakem trenutku napotil bolnika na najkrajšo pot, saj morajo biti vsa diagnostične in izvedbene kapacitete evidentirana preko centralnega serverja po svoji zasedenosti. Ne evidentirano sredstvo oziroma kapaciteta je siva ekonomija. Napotnice ne morejo biti nek list papirja s katerim bolnik leta okoli. Prav tako ne recepti. Če danes banke, lokalna samouprava, davčna uprava, podjetja... uporabljajo medmrežje, ne vem zakaj tega ne uporablja zdravstvo. Zdravnik naj nebi bolniku napisal recept za zdravila. Recept zdravnik lahko pošlje po medmrežju v server zdravil, in če bolnik pride v lekarno mu ta izda izdravilo. Če ne pride, zdravilo ne bremeni bolniške blagajne ne omare v pacientovi dnevni sobi. Zdravstvu manjkajo strokovnjaki. Pa ne zdravniki. Ti so na svojem polju verjetno dobri. Manjkajo jim organizatorji, informatiki, ekonomisti, menedžerji, logistiki.... Zato tak organizator. -V Sloveniji imamo neko zdravstveno zavarovanje, ki ga plačujemo vsi zaposleni. Za nezaposlene, klošarje, študente To zavarovanje plačuje mesto, država.. Torej vsak državljan je zdravstveno zavarovan. **Zakaj pa moramo potrjevati zdravstvene iskaznice?. Če ni potrjena te pogosto zdravnik ne sprejme. Na primer zobozdravniki. Morda pa vzdržujemo neko birokracijo ki je v ozadju avtomatov za potrjevanje kartic. -Dodatno zavarovanje. Kaj neki naj počnemo s tem? Če nisi dodatno zavarovan te ne bojo operirali. Naprimer: Če imaš napad žolčnega kamna ker ti je zamašil žolčnik in je s tem ogrožen pankras ter si s tem v smrtni nevarnosti moraš kljub rednemu zavarovanju potegniti 1000 EUR , Tu že posežemo v človekove pravice o zdravstveni oskrbi. Se spomnite smrti pred zdravstvenim domom nekoga ki ni imel potrjene zdravstvene izkaznice ali napotnice ?
Buena Vita
22. 12. 2009 22.01
GLASNOST JE NAŠA PRAVICA
hendikep
22. 12. 2009 21.45
dones vsak bedak ko ma 5 minut časa ustari neko icijativno družbo in zahteva da se ga upošteva pa ni važno zakaj in kako .