Ministrstvo za zdravje trenutno nima vzvodov, s katerimi bi lahko pritisnilo na Zdravniško zbornico Slovenije, da bi zaključila preiskavo primera smrti 12-letnega dečka marca lani v UKC Maribor. Odvzem pooblastil bi bil možen le s spremembo zakonodaje, je dejal minister za zdravje Borut Miklavčič in ob tem dodal: "Zakoni se pripravljajo".
Zadeva traja predolgo, zato smo na ministrstvu tudi prosili zbornico, da zaključi preiskavo. Slovenska javnost čaka na poročilo že pol leta, je danes dejal Miklavčič. Ministrstvo v tem primeru, razen da prosi ali predlaga, ne more narediti ničesar, saj nima zakonskih kompetenc, pravi minister.
"V okviru zakonodaje obstajajo finančni, upravni in strokovni nadzori. Slednjega po pooblastilu izvaja Zdravniška zbornica Slovenije," pravi minister in dodaja, da bi bil odvzem pooblastil možen le v primeru spremembe zakonodaje. "Zakoni se pripravljajo, ko bodo v obravnavi, pa boste videli tudi, kaj se predvideva in kaj bo odgovor," je pojasnil Miklavčič.
Na novinarsko vprašanje, kako gleda na podatek, da je predsednik komisije, ki odloča o primeru Nekrep, zdravnik, ki je družinski prijatelj mariborske zdravnice, ki se ji očita malomarnost v tem primeru, in tudi predstojnik njenega moža ter njegov mentor za doktorat, je minister povedal, da je to "odločitev vsakega posameznika". "Ne morem komentirati, predvsem pa nimam zdravniškega znanja, da bi lahko presojal," je še dodal minister.
Podpredsednica zdravniške zbornice Sabina Markoli je sicer na novinarsko vprašanje, kako poteka preiskava v primeru Nekrep, pojasnila, da nima pooblastil za dajanje izjav na to temo.
Kot je znano, so starši 12-letnega Bora Nekrepa, ki je marca lani v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor umrl zaradi previsoke ravni amoniaka v krvi, kazensko ovadili zdravnico na mariborski pediatrični kliniki, ki ji očitajo umor iz malomarnosti. Poleg tega je pravni zastopnik družine Nekrep vložil tudi kazenski ovadbi zaradi suma storitve kaznivega dejanja malomarnega zdravljenja proti dvema zdravnikoma na isti kliniki.
V UKC Maribor so reševanje primera 6. maja lani predali odboru za strokovno-medicinska vprašanja Zdravniške zbornice Slovenije, ki je na mariborski kliniki za pediatrijo 13. novembra opravil zunanji ekspertni nadzor. A v zbornici so konec novembra pojasnili, da želijo pred dokončno odločitvijo o primeru pridobiti še ekspertno mnenje iz tujine.
Ker zbornica primera ni zaključila, jo je ministrstvo prvič 15. januarja letos, drugič pa še 28. januarja letos pozvalo, naj to stori. Ob drugem pozivu je direktor direktorata za zdravstveno varstvo Janez Remškar pojasnil, da od zbornice terjajo zaključek preiskave o smrti 12-letnega Bora Nekrepa v enem mesecu, in ob tem napovedal, da bo ministrstvo sicer razmislilo o odvzemu nekaterih pooblastil zbornici.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.