Slovenija

Miklavčič: Jaz naj pa denar tiskam?

Ljubljana, 04. 12. 2009 16.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Letna konferenca Fidesa je potekala v znamenju nakopičenih težav v zdravstvu. Prisoten je bil tudi minister Miklavčič, ki je opozoril, da smo pred zahtevnim letom 2010.

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin (drugi z leve)
Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin (drugi z leve) FOTO: Tomaž Ungar

Članstvo Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides se je danes sestalo na letni skupščini. Tema konference so bile številne težave, ki so se skozi leta nakopičile v zdravstvu. Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je v svojem govoru izpostavil dežurstva, normative, plače, zakonodajo, odnose med zdravstveno politiko in zdravništvom in še druge teme.

Groza je, da se ob takem pomanjkanju zdravnikov ustvarja tako sovražno ozračje, je dejal Kuštrin in ocenil, da gre za vodeno akcijo. Glede kritike na račun zdravniških dežurstev Kuštrin pravi, da "to moti le tiste, ki sobote, nedelje in praznike cingajo nogo". "Govorjenje o odpuščanju v javnem sektorju nas kot zdravnike ne skrbi. V javnem sektorju so potrebne strukturne spremembe, a se bojim, da tisti, ki govori o strukturnih spremembah, ali ne ve, kaj govori, ali pa ne ve, kaj strukturne reforme so," je še dejal Kuštrin.

Če pa politika misli, da je dežurstev preveč, naj jih zmanjša, pravi prvi sindikalist zdravnikov in dodaja, naj politika tudi bolnikom pove, da če se jim bo kaj zgodilo v času dežurstev, bodo morali nekaj počakati. "Pri nas je oskrba v dežurstvu nedvomno dobra, če je predobra, naj se bolnikom to pove, da je predobra oz. predraga in da bo slabša."

Kritičen je bil do predloga v besedilu zakona o zdravstveni dejavnosti, po katerem bi standarde in normative za zdravnike določali na ministrstvu za zdravje v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Če jih bo določal ZZZS, bodo to zavarovalniški normativi in bolnik se ne bo več počutil kot človek, je prepričan Kuštrin. S tem se je strinjala tudi podpredsednica zdravniške zbornice Sabina Markoli, ki je kot absurdno ocenila to, da bi se postavljali brez strokovnih institucij.

'Ta trenutek najvišje plače res niso slabe'

Kar se tiče pogosto kritiziranih zdravniških plač, Kuštrin priznava, da najvišje ta trenutek res niso slabe. "A vedno se govori o bruto plačah in o plačah zdravnikov, ki so v svoji karieri prišli na vrh, v 57. plačni razred. Bi morali biti v 61. plačnem razredu, a družba ni sposobna umakniti stropa. Lahko si vrhunski zdravnik, primadona, kar koli, mimo 57. plačnega razreda ne boš prišel, če nisi funkcionar," je dejal Kuštrin.

Na račun zakona o zdravstveni dejavnosti je Kuštrin opozoril, da so kot stanovski sindikat šele v četrtek prvič uradno dobili zadnjo verzijo besedila. Prvič po enem letu, je opozoril Kuštrin. "Če bi se spreminjal zakon o visokem šolstvu, bi do kake sindikalne palače potegnili rdečo preprogo in čakali, da kdo od njih pride. Ko pa se spreminja zakon o zdravstveni dejavnosti, pa nismo vključeni skoraj do zadnjega."

'Sumljive opredelitve'

Kuštrin je opozoril tudi na "sumljivo" opredelitev splošne bolnišnice in na predvideno omejitev zdravniškega dela oz. aktivne pripravljenosti na 222 ur v zakonu o zdravstveni dejavnosti. "Nekateri zdravniki hodijo delat v druge bolnišnice. Po mojem ne zato, ker jim je dolgčas, ampak ker je zdravnikov premalo. Bolnikom ni mogoče kar naprej obljubljati nekih pravic, ki jih potem ni mogoče uresničiti," je poudaril Kuštrin.

Na konferenci tudi minister za zdravje

Zdravniki so bili ostri tudi v svojih zahtevah, da se sprejmejo normativi zdravniškega dela. Ti so pripravljeni, a jih ministrstvo zavrača, so opozorili danes.
Zdravniki so bili ostri tudi v svojih zahtevah, da se sprejmejo normativi zdravniškega dela. Ti so pripravljeni, a jih ministrstvo zavrača, so opozorili danes. FOTO: Blaž Garbajs
Minister za zdravje Borut Miklavčič
Minister za zdravje Borut Miklavčič FOTO: Dare Čekeliš

Konference Fidesa se je naknadno udeležil tudi minister za zdravje Borut Miklavčič. V svojem nagovoru je delegate sindikata opozoril, da so rezerve tudi znotraj zdravništva. Izpostavil je navedbe stroke, da se na nekatere preiskave napotuje preveč pogosto; vsaka pravica bolnikov ima tudi materialno posledico, tega se morajo zavedati tudi zdravniki.

Miklavčič: Jaz naj pa denar tiskam?

Smo pred zahtevnim letom 2010, je opozoril minister. "V ZZZS imam neizmerne težave; stališče delodajalcev je, da ne gremo v nobeno zadolževanje in ne v povečevanje prispevne stopnje, stališče sindikatov, da se pravice zavarovancev ne smejo zmanjšati. Jaz naj pa denar tiskam? Torej se moramo usesti in znotraj sistema najti rešitve. Naša usmeritev je, da moramo iz leta v leto dati večjo prednost primarni zdravstveni dejavnosti, kajti tam rezerv praktično ni," je pojasnil minister.

Napovedal je tudi, da bodo v prihajajočem novem zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju morali nekatere pravice zmanjšati in osnove za prispevke iz zdravstvenega zavarovanja razširiti. Le tako lahko po mnenju ministra v sistem – ne da bi povečali prispevno stopnjo ali stroške dela – dobili dodaten denar v sistemu, da bi zdržali na tej ravni.

'Mi temu pravimo socialni dialog'

Ob tem je vodja sindikalne pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja Janez Posedi, ki se je kot gost udeležil današnje skupščine, ministra spomnil, da obstajajo tudi pristopi, ki ne stanejo denarja. "Mi temu pravimo socialni dialog in svetujem vam, da ga izkoristite. Marsikatero diskusijo bi si lahko prihranili, če bi že prej slišali, kaj gre in kaj ne gre." Brez socialnega dialoga namreč po prepričanju Posedija ne bodo prišli daleč.

Zdravniki pa so bili ostri tudi v svojih zahtevah, da se sprejmejo normativi zdravniškega dela. Ti so pripravljeni, a jih ministrstvo zavrača, so opozorili danes.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (49)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

norisvet
06. 12. 2009 03.08
Bravo muri. Ti si zadel bistvo. Predlagam, da grem jaz voziti avtobus ti pa gres jutri operirati namesto mene. Tvojo mamo verjetno zdravi strojevodja (po tem, ko bo suvereno rešil že 499 ostalih v 8h urah delavnika), tvojo punco v primeru težav, ki jim automehanik ni kos, ponoči gotovo zrihta pek! Ti res nisi reva. muri ti si veliki mislec. P.s. Vseeno pa menim, da si zdravniki za nedeljsjko dezurstvo res ne zasluzijo vec kot 1390 evrov dezurstvo
muri1
06. 12. 2009 00.44
Tako,kot ste se zdravniki učili,so se tudi mehaniki,peki i.t.d.Brez njih bi bili vi reve,pa se imate za bogove.Razmislite,kako bi vi funkcionirali brez ostalih profilov,ki jih tako podcenjujete.Ura enega serviserja je vredna 10 - 15 €,vaša pa ......?,pa oba nekaj popravljata.Vi pri delu odgovarjate za enega človeka-če ?,šofer avtobusa pa za 50,strojevodja za 500 ljudi i.t.d.,pa so za napake tudi kaznovani,vi pa nikoli.Razmislite,če zmorete!
norisvet
06. 12. 2009 00.09
To, da nam ocitajo, da v nedeljskem dezurstvu zasluzimo 1500 evrov je podlo natolcevanje. Zasluzimo ubogih 1440 evrov. Za ta denar se posteno nagaramo, saj niso vedno dezurne 'ta lepe' sestre. Vcasih celo kaksen bolnik kaj potrebuje in moras dvigniti telefon in odrediti kaksne kapljice za oci.. Si predstavljate to!!!! Me zanima kdo bi za tak drobiz to pocel. Humanizmu dajemo ime, do nas pa tak nehvalezen odnos....
B23
05. 12. 2009 18.22
Najprej se pozanimajte kako je s plačami zdravnikov v Sloveniji.Jugovičem se niti ne splača hoditi vSlovenijo ,ker doma z nižjo plačo boljše živijo.Če pa že hočejo priti v EU delat kot zdravniki grejo rajši drugam ;(ne vSlovenijo) kjer so plače boljše in še obstaja zaupanje in spoštovanje do zdravniškega poklica;pa ne mi zdaj ,da so drugje boljši in ....
rafael.m
05. 12. 2009 08.36
Kje je tu njihova zdravniška logika? Za dežurstvo zaslužijo več kot znaša enomesečna plača delavca. V Kuštrinu pa ni nič humanističnega, ne zaveda se, od koga je plačan.Če bi Hipokrat takrat poznal pogoltnost zdravniškega lobija, bi se njegova zaprisega glasila še malo drugače. Vlada pa bi glede na stanje morala sprejet odločitve, brez vsakršnih pogajanj. Zlit juho, ki jo je zakuhal Virant s svojo plačno reformo. In kot pravi matjažko73 naj grejo delat v tujino. Vendar na srečo poznam tudi izjeme.
Buena Vita
05. 12. 2009 08.28
Buena Vita
05. 12. 2009 08.28
TOREJ ,veličine v lenuharstvu--kar pokajte kovčke pa v širni svet-se mogoče naučite česa koristnega
Buena Vita
05. 12. 2009 08.26
sanja.sanja 23 vsi bi že zdavnaj delali v tujini če bi bili v svojem FOHU dovolj podkovani--brez skrbi ,mnogi so odpeketali ,predvsem taki ki niso hoteli delati za kolege parazite,in taki ki se niso strinjali o teh neučinkovitih in nestrokovnih rabotah,popokali so šila in kopita samo,RES JE,TAKI SO ZAUPALI VASE IN SO POLNI ZNANJA
Buena Vita
05. 12. 2009 08.22
matjažko73 vsaka čast,ali pa še boljša rešitev obstaja,,naj gredo delat v tujino,bodo zaslužili več,samo potrebujejo več znanja,,malo je takih ki so zares stručkoti,in ti si zares zaslužijo plače,in taisti ne delajo dežurstva--mislim ne spijo v ambulantah
kernc
05. 12. 2009 05.53
lol miklavčič offline XD
Klizma
04. 12. 2009 22.34
GOSPODJE ZDRAVSTVENI MINISTRI Obstajajo lepi, tipski načrti bolnišnic pri WHO, brezplačno, ali pa za simbolično plačilo. Za nas , niso bili nikdar dovolj dobri, zato smo gradili ogromne, potratne, večkratno preplačane steklene palače, pa še nisem slišala ministra, ki bi se taki razsipnosti uprl. Tu je šlo za davkoplačevalski denar, za mnogo sto milijonov E, ki bi jih koristneje in racionalneje lahko porabili v dobro bolnikov, za osebje, za aparature... in danes nebi imeli kolapsa, kakršnega doživljamo! JE KDO OD VAS MINISTROV KDAJ V SVOJEM MANDATU UDARIL PO MIZI IN REKEL: "NE, TAKO PREGREŠNO DRAGIH OBJEKTOV, PA V MOJEM MANDATU NE BOMO GRADILI!". NIHČE!! Še dobro, da ljudje ne vedo, s kako zastarelimi aparaturami, se na nekaterih klinikah osebje trudi vzdrževati kolikor toliko " visoko" medicino!!!!!
kapitalist
04. 12. 2009 22.29
GLOBIN - teh 700 eur sem potegnil iz njegovega priznanja - osebno je to izjavil - po tv pred približno dvemi meseci - IZ TEGA SEM TO POTEGNIL zdej če pa tebe kdo nateguje je pa tvoj problem
cupofmarja@email.si
04. 12. 2009 21.40
včasih je bil zdravniški poklic human poklic......danes pa so drugi časi.........nekaj jih je oz. bore malo, ki res delajo s srcem.......in ti mislim, da ne spadajo v rang Kuštrin & Co...
Nina Novak Ambrozic
04. 12. 2009 21.22
no, KONČNO! to je to. En določen odstotek zdravnikov je pokvarjenih - najbrž glih ene tolk kot je pokvarjencev v drugih poklicih - in potem se vedno vse generalizira na vse zdravnike. En zasluž 12000€ nekje v Izoli in pol imajo vsi zdravniki naenkrat take plače. in ja, treba je najdet mehanizme da se to korupcijo ustavi. ampak to morajo delat drugi. ne more se pričakovat, da bodo zdravniki ovaduhi drugih, ker to ne bo nikol delovalo. Zunanja kontrola bi mogla bit itd itd... ampak ne bo.
alterego
04. 12. 2009 21.12
od kod tako nore cifre, mik1? iz medijev! vsak normalen ve, da ima vsaka štorija dve plati, drži pa kot pribito, da določeni zdravniki vlečejo neupravičeno velika plačila na račun vseh nas, še zlasti pa na račun ostalih zdravnikov! ne morem razumeti, da sindikat Fides noče razkrinkati mehanizmov, ki tem voluharjem v zdravniških vrstah omogočajo takšne zaslužke in spravljajo cel poklic v slabo luč
Sanja Dejan Savi?
04. 12. 2009 21.11
jole2 ne samo zdravniki tudi medicinske sestre se bodo z svojo siromašno plačo začele počasi pokati v tujino, kjer bodo imele več spoštoavja in tudi plačila! Sem videla plačilno listo medicinske sestre z nadurami (26) dela kot črnc,....plačo pa ima velikooooooo manjšo kot kje drugje v evropi, pa slovenija je v evropi samo na papirju!!! lep pozdarv, sanja
Nina Novak Ambrozic
04. 12. 2009 21.10
najbolj mi gre pa na živce, ker se vsi pritožujejo nad zdravniškimi plačami - a sploh kdo ve, koliko zaslužijo ti državni uradniki, ki gredo v Bruselj gledat na uro? Navadni uradniki (ne neki visoko leteči in politično nastavljeni), torej normalen folk - nič izstopajočega, ki gre v Bruselj se ukvarjat s temi in onimi zadevami, ki je opravil FDV, dobi začetno plačo okrog 4500-5000€. ljudje pa nič.
Nina Novak Ambrozic
04. 12. 2009 21.07
in najboljši so pa komentarji kakšnih, ki potem rečejo: 100 nadur na mesec -ja valda!!! saj to je dva delovna tedna in pol več kot jaz delam. no, tko je. Samo noben ne posluša. noben nič ne verjame. mislijo, ker jaz delam 40 ur na teden pol zihr noben na tem svetu ne dela več kot jaz. Pejte si preračunat lastne plače na 260-300ur/mesec pa pol povejte kakšno je stanje. ni tolk drugače kaj? Seveda govorimo o plačah ljudi z visokošolsko izobrazbo itn....
Nina Novak Ambrozic
04. 12. 2009 21.03
tut tole kar malo na pamet govoriš. brez vsakršne osnove sklepam. zdravniki iz drugih držav - več stvari ne štima. prvič in šeststotič zdaj že - NI DENARJA!!! - ne za naše ne za tuje. sestrskega kadra ne zaposlujejo - KER NI DENARJA!!! ni denarja in tako ni novih delovnih mest, čerpav so potrebna. ena sestra zboli, se poruši ves sistem. in to, da folk kle skoz govori: "pa naj grejo v tujino"... ne bo več dolgo treba čakat - če bo tako kot je se bodo mladi zdravniki res začel pokat v tujino, in sicer bodo šli tisti, ki še nimajo vezi ustvarjenih v SLO. In ko bodo šli ta stari v penzijo... bo pa kriza. In recimo na Portugalskem, kirurg travmatolog zasluži dvakrat več kot pri nas, pa imajo slabši standard, in sicer zasluži okrog 5000€, in ker je to jim silno premalo, še malo popoldne delajo, za kaj več. Zdaj si pa zračunite kolk zaslužijo naši kirurgi (ob tem da delajo v povprečju 100nadur na mesec)
mik1
04. 12. 2009 21.01
Se popolnoma strinjam z yolle555. Je mož zdravnik in vam povem, da bi doma vsi skupaj milijonkrat raje videli, da ne bi rabil dežurati in da bi vsi vikendi, božični večeri, silvestrovanja itd. bili "naši"! Pa še tako opevana bajna plačila dežurstev-mož zaposlen v bolnici dobi za npr. 12 urno sobotno dežurstvo približno 120€ neto in pika (približno 10€ neto na uro)! Od kod sploh dobivate tako nore cifre? In vsi, ki vam gredo "bogovi v belem" in njihove plače tako v nos, pojdite študirat medicino, pa boste hitro ugotovili, da glede na dolžino študija, sploh pa glede na odgovornost in zahtevno delo, plača res ni visoka. Kar se mene tiče, bom svoje otroke spodbujala čimdlje stran od tega poklica.