Slovenija

Miheljak in Slivnik: Ruplov prestop ni verjeten

Ljubljana, 04. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
T.M./M.T.
Komentarji
0

V zvezi z afero diplomatska akademija in o politični usodi Dimitrija Rupla smo se v oddaji 24 ur pogovarjali s političnima analitikoma, Vladom Miheljakom in Danilom Slivnikom.

Zakaj, menita, da minister Rupel, ki je bil doslej zelo zgovoren, ni želel komentirati zaslišanja pri preiskovalnem sodniku?

Slivnik: Ker bi bilo najbrž zelo neumestno, da ne priznava tega sodišča, je bil tiho. Mislim, da je bila to pametna poteza, ker je primer že zelo spolitiziran. Najbrž je treba bolj govoriti o političnih okoliščinah tega primera kot pa o samem dogajanju na sodišču.

Miheljak: Tudi jaz mislim, da je bila zadeva pametna, ker se afera diplomatska akademija pravzaprav ni začela takrat, ko so se ti očitki zgrnili na Rupla ampak takrat, ko je on popolnoma neustrezno reagiral. Takrat je rekel, da zaradi preteklih zaslug in aktualnega položaja ne more pred sodišče. Mislim, da je pametno reagiral, ko se je umaknil, ni pa to značilno zanj.

Kako, menite, se bo zadeva odvijala? Se bo res končala pri preiskovalnem sodniku ali se bo nadaljevala na sodišču?

Vlado Miheljak
Vlado Miheljak FOTO: POP TV

Miheljak: Po enem razmisleku se zadeva ustavi ali ne, gre naprej ali ne, ker so oziroma ni elementov za to. Po drugem pa gre za vprašanje, kakšni politični pritiski bodo prisotni. Lahko pa se izkaže, da je kaj v ozadje. Jaz sicer nikakor ne bi sodil o tem. Pa se bo morda zato, da bi bil mir, vse skupaj utišalo. Ali obratno, da bo zadeva šla naprej kljub temu, da bodo nekateri prepričani, da ni pravega ozadja.

Slivnik: Tudi jaz mislim, da lahko samo ugibamo. Ampak najverjetneje ne bo šlo naprej. Če namreč govorimo o samih dejstvih, je tu vrsta tako ohlapnih stvari, da so možne tako relativne razlage, da ne verjamem, da bi v tem napetem političnem ozračju kdo to afero lahko peljal naprej.

Kaj je za ministra Rupla bolje?

Slivnik: To je seveda vprašanje politike, torej, kaj naj bi se po tem dogajalo. Tu imamo opravka z zelo izkušenimi politiki in moramo gledati tudi to, kaj kdo vlaga v to. Na nek način gre za politično kupčijo, postavljajo se neke pogajalske pozicije, tudi gospod Rupel je postavil neke zahteve. To moremo povezati tudi z njegovim pismom oziroma esejem o razmerah v slovenski politiki in v stranki, kjer je bil zelo kritičen. Ne bi želel česarkoli prejudicirati, ne smemo pa izključiti možnosti, da se oni pogajajo, kako si bodo prerazdelili strankarske pozicije, in da je Rupel zavzel neke pozicije zato, da bi laže iztržil nekatere zahteve, ki jih predlaga.

Miheljak: Dodal bi, sicer ne vem, kaj meni dr. Rupel, da bi bilo vendarle bolje za politično kulturo v Sloveniji, da bi do procesa prišlo. Pa naj se tam pokaže, ali je oproščen oziroma očiščen krivde. Ta oblika obrambe, ki jo je napovedal gospod Starman, njegov odvetnik, češ da je to presedan, da pride minister pred sodišče, je nevarna. To pa pomeni, da pred sodiščem nismo vsi enaki.

Kako pa se bo na morebitno sojenje po vašem odzvala stranka?

Slivnik: Obravnava se je že začela, teči so že začeli pravni postopki.

Ne, če pride do sojenja?

Slivnik: Če pride do sojenja, to itak ni več neko nevtralno dejstvo. Če pride do sojenja, so nekateri indici že dokazani.

Miheljak: Lahko pa so potrjeni ali zavrnjeni.

Slivnik: Če pride do procesa, je na nek način že kriv.

Tudi premier Rop čaka na to odločitev. Rekel je, da bo zelo premislil, ali ga bo še imel v vladi, in da se bo z njim pogovoril...

Danilo Slivnik
Danilo Slivnik FOTO: POP TV

Slivnik: To je tipično za premiera Ropa. On vedno reče, da se bo pogovoril s tem in onim ministrom in to počne že leto dni. Kar je tudi prav, saj je konec koncev vlado in stranko težko voditi, s svojimi ministri pa se mora pogovarjati. Smo eno leto pred volitvami, stvari pa so bolj razburjene kot je treba. Smo tudi pred podeljevanjem evropskih funkcij. Mislim, da je del vsega tega povezan tudi z razdelitvijo evropskih funkcij, kdo bo slovenski komisar. Mislim, da vrh LDS kljub vsemu ni dobro premislil in bi moral ministra Rupla postaviti kot prvega kandidata a funkcijo komisarja. Manifest je nastal po tistem, ko je stranka izbrala ministra Potočnika kot prvega kandidata za komisarja.

Miheljak: To je zdaj drug problem. Minister Potočnik je gotovo bolj sprejemljiv tudi v Bruslju. Mislim, da bi Slovenija težko prišla z dr. Ruplom skozi.

Slivnik: Jaz pa mislim, da ne. Minister Rupel je prav gotovo večja politična evropska potencialna osebnost kot pa je gospod Potočnik kljub njegovim pogajalskim sposobnostim. Mislim, da je vse relativno, da je zato tudi ta napetost.

Se lahko zgodi, da minister Rupel zamenja stranko, in če, katero?

Slivnik: Mislim, da tega, da bi kar prestopil iz ene v drugo stranko, ne bo storil. Potem bi prišlo do širših prerazporejanj, do nastajanja nekih novih skupin. Kljub vsemu pa mislim, da je to precej hipotetično.

Miheljak: Pri prestopnih rokih v politiki ni tako kot v športu, da enostavno greš iz enega v drug klub. In ponavadi se to tudi ne obrestuje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20