Mihael Karner je ena najbolj iskanih oseb v ZDA. Je tudi na vrhu seznama narkokraljev, kamor so ga ameriške oblasti uvrstile zaradi preprodajanja in distribucije prepovedanih anaboličnih steroidov. V pogovoru za 24UR je razkril, zakaj ga Avstrija, čeprav je bil na Dunaju že na poti na ameriško letalo, ni izročila ZDA in kakšne igre so po njegovem mnenju potekale v ozadju.
Dejal je, da se ukvarja z gradbeništvom, z zdravili, zadnje čase pa tudi s turizmom. Lahko se prosto giblje, vendar pa se izogiba držav, ki imajo z ZDA pogodbo o izročanju osumljencev. Izogiba se tudi držav, v katerih obstaja dvojna kaznivost, in tistih, v katerih njegovo domnevno kaznivo dejanje še ni zastaralo. Med slednjimi je večji del Zahodne Evrope, tudi Avstrija.
Izjavo ameriškega veleposlanika, ki je dejal, da Karner služi na račun substanc, zaradi katerih ljudje zbolevajo in celo umirajo, pa je komentiral z besedami, da se Joseph Mussomeli na to ne spozna. Veleposlanik je po besedah Karnerja pod vplivom ZDA in se na stvari, o katerih je govoril, ne spozna. Pravi, da se je z njim želel celo sestati, da bi se pogovorila, kako rešiti problem, vendar pa to ni bilo mogoče.
Dejstvo, da je na seznamu najbolj iskanih narkokraljev, ki jih preganjajo ZDA, po njegovih besedah predstavlja "neke vrste embargo". "Kakor so mi pojasnili ameriški odvetniki, gre za to, da preprečijo trgovanje ameriških podjetij, fizičnih oseb in tudi same države z menoj. Gre le za embargo in nič drugega," je nadaljeval.
Tožilec: Iščemo ga, ker ne upošteva ameriške zakonodaje
Ameriški okrožni tožilec Andrew Lelling pa je za oddajo 24UR dejal, da Karner ne spada med najbolj nevarne ljudi na svetu, je pa po njegovem mnenju zelo uspešen tihotapec drog. "Tako uspešen, da je pridobil našo pozornost, ker se toliko njegovih izdelkov proda v ZDA," razlaga tožilec.
Hkrati zanika Karnerjevo tezo, da ga v ZDA iščejo zaradi prodaje cenejših generikov, kar ogroža ameriška farmacevtska podjetja. Lelling je tudi zatrdil, da v Karnerjevem primeru niso bili povezani z nobenim farmacevtskim podjetjem.
"Preiskavo smo začeli, ker prodaja substance, torej anabolične steroide, ki se jih v ZDA nikakor ne bi smelo dobiti," dodaja. O Karnerjevi tezi, da ob pravilnem upoštevanju navodil njegovi proizvodi ne morejo škoditi, pa pove, da v ZDA prodajo teh stvari določa več zakonov, ki pa jih Karner krši. Lelling priznava, da v številnih državah substance, ki jih prodaja Karner, niso prepovedane, vendar pa so prepovedane v ZDA, Karner pa jih kljub temu prodaja.
Tudi njegovi otroci bi lahko jemali ta zdravila
Karner pravi, da sam deluje kot svetovalec za registracijo zdravil in svetuje različnim podjetjem, kje naj registrirajo določena zdravila, kje naj jih proizvajajo in katera tovarna jih lahko naredi najbolje. "S tem se ukvarjam le v obliki svetovanja. Nič drugega," je še zatrdil in dodal, da se to večinoma dogaja v jugovzhodni Aziji.
"Vsako zdravilo ima priloženo navodilo za uporabo. Ta zdravila se dobi tudi na recept, kar pomeni, da tudi zdravnik, ki predpiše zdravilo, pojasni, kako se zdravilo uporablja. Res pa je, da imajo tudi vsa zdravila, vključno s steroidi, stranske učinke," je pojasnil. Dodaja, da so stranski učinki pri anaboličnih zdravilih primerljivi z botoksom.
Tudi svojim otrokom in soprogi bi dovolil uporabljati vsa zdravila, če bi jim jih predpisal zdravnik. Sam pa teh zdravil ne uporablja.
Želi si končati postopek z ZDA
Svoje dejavnosti upravlja prek podjetij v davčnih oazah zato, ker so te države najbolj optimalne. Sicer pa ne želi komentirati obtožnice, v kateri piše, da je svoj posel obvladuje prek več kot sto različnih internetnih strani, kjer je prek slamnatih podjetij v davčnih oazah prikrito pravo lastništvo, saj lahko škoduje postopku v ZDA. "Ta postopek z Američani nameravam vsekakor končati," je zatrdil.
Na vprašanje, kaj se je dogajalo po tem, ko je Avstrija najprej odločila, da ga izroči ZDA, pa je odgovoril, da je bilo ameriško letalo poslano na dunajsko vojaško letališče. Avstrijska ministrica za pravosodje je izročitev potrdila, z ženo sta bila prepeljana na Dunaj, odvetnik pa je takrat dejal, da obstaja še majhen odstotek možnosti, da ustavno sodišče ustavi postopek. Pri tem ju je opozoril, da se ustavno sodišče še nikoli ni vpletalo v kazenske postopke.
Zgodil se mu je en odstotek možnosti
"Hvala bogu, da se je zgodil ravno tisti odstotek možnosti in so me odpeljali nazaj v Celovec. Soprogo so proti varščini izpustili že prej in so jo morali na podlagi tega spet izpustiti, potem pa so določili novo varščino še zame, kar smo komaj zbrali, na podlagi tega pa se lahko gibam kjer hočem, vključno s Slovenijo," opisuje Karner dogajanje v Avstriji.
Zdaj čaka na odločitev evropskega sodišča za človekove pravice, pri katerem je skupaj z odvetniki vložil pritožbo proti odločitvi o izročitvi. Hkrati pojasnjuje, da proti njemu ni obtožnica vložena v nobeni drugi državi, le v ZDA. Meni, da so njegovi argumenti dobri.
Pojasnil je, da so že po odločitvi na prvi stopnji v Avstriji na Dunaj prispeli ameriški tožilci, ki so se tam sestali z avstrijskimi kolegi.
Dogovarjali naj bi se o nekakšnem dvojnem postopku. Ameriški tožilci so predlagali, da počakajo na odločbo višjega sodišča in bi delno kazen odslužil oziroma plačal v Avstriji in delno v ZDA. A po odločitvi višjega sodišča so se Američani odločili, da želijo oba zakonca Karner.
Ameriški tožilec meni, da si Karner le kroji ugled
O političnem pritisku, ki naj bi ga po besedah Karnerja vršile ZDA na Slovenijo, pa Lelling meni, da tudi Karner ne verjame v to zgodbo. "Menim, da ga bolj zanima to, kako nanj gledajo slovenski sodržavljani. Za to ni nobenega dokaza. To je preprosto napačno in menim, da si želi biti prikazan kot nekdo, ki ga ZDA nepošteno preganjajo," poudarja tožilec.
Tožilstvo je prepričano, da bo Karner nekoč priveden pred ameriško sodišče. "Nikamor ne gremo. Za takšne primere imamo več orodij. Lokalne oblasti v osrednji in vzhodni Evropi so nam zelo pomagale. To ste videli tudi javno. Smo potrpežljivi in prepričan sem, da se bo gospod Karner nekoč pojavil pred ameriškim sodiščem," še pove tožilec. Ta je še pojasnil, da je bil prav zaradi primera Karner večkrat na obisku v Sloveniji.
So Avstrijci želeli nagajati Američanom?
Avstrijsko ustavno sodišče se je po njegovem mnenju izreklo proti izvršitvi izročitve zato, ker meni, da gre za nekakšen politični udarec proti ZDA."Razmišljali so nekako tako, da ti plačaj varščino, nato pa pojdi in nisi več naš problem," je prepričan Karner.
Med pridržanjem v Avstriji je skušal doseči, da bi ga izročili Sloveniji. "Ideja je bila taka, da bi podali neke vrste samoovadbo, zaradi česar bi prišel evropski priporni nalog iz Slovenije, na katerega se ne bi pritožil, zaradi česar bi me morali avstrijski organi izročiti Sloveniji," opisuje načrt, ki ni bil uresničljiv.
Takrat na strani slovenskega tožilstva ni bilo interesa. "Sam celo mislim, da so bili preveč pod ameriškim vplivom, da bi si to upali storiti. Zdaj pa se je stvar obrnila, zdaj pa je slovensko tožilstvo od ZDA nekako dobilo dovoljenje oziroma odobritev, da naj vodijo preiskavo naprej. Tako me zdaj oni preiskujejo zaradi pranja denarja, davčne utaje in ne vem kaj še vse," odgovarja Karner.
Glede postopka v ZDA, kjer mu grozi do 36-letna zaporna kazen in kjer ima že pripravljeno odvetniško ekipo, pa je pojasnil, da najprej čaka na odločitev sodišča v Strasbourgu. "Tega se Američani bojijo, ker kazen ni sorazmerna. Mi imamo za Strasbourg zelo dobre argumente. Mislim, da želijo z medijskim pompom vplivati na odločitev Strasbourga. Počakajmo in bomo potem videli," pravi.
V Sloveniji je ameriško veleposlaništvo sestavljalo desno vlado
Na vprašanje, kako mu je pri tem pomagal sorodnik Danilo Slivnik, je povedal, da so se vsi sorodniki trudili, da bi jim pomagali po najboljših močeh. "On je šel po svoji poti. Lobiral je pri vseh politikih. Prednost je dajal temu, da bi naju rešil, če bi bilo to le mogoče. Nekako je od ovaduhov izvedel, da na ameriški ambasadi sestavljajo desno vlado. Seveda ta desna vlada za nas ni bila nekako dobra, ker je veliko bolj naklonjena Američanom kot pa leva. Logično. Potem je ta podatek izdal levici, ki je po zmagi na volitvah še slavila. Sledil je tisti govor Stanovnika in ves cirkus, ko so se vsi nekako pritoževali nad Američani. To je zato, ker so sestavljali desno vlado na ameriški ambasadi," pove Karner. Dodaja, da to tudi kaže na to, kako velik vpliv imajo ZDA v Sloveniji.
Sam zanika, da bi v Sloveniji vplival na kakšnega tožilca ali sodnika. Zanika tudi izjave Mussomelija, da bi lahko on skušal podkupiti slovenske organe. "To so zelo hude obtožbe. Rekel sem, da sem od njega pričakoval več kot to. To pač on misli, ampak jaz nisem podkupil nikogar," odgovarja Karner in dodaja, da gre za laž.
V Sloveniji davčni dolžnik, hkrati pa želi graditi naselje z vrtcem
Karner se je znašel na seznamu davčnih dolžnikov. Pojasnil je, da je dolžan okoli 600.000 evrov, dolg pa je nastal, ko se je leta 2004 odločil, da investira denar iz tujine v Slovenijo. Dolga ne poplača, ker se je na odločbo pritožil in zdaj čaka na odločitev sodišča. Prepričan je, da bo na sodišču "zmagal". S svojim premoženjem sicer razpolaga prosto.
Dodaja, da ima s slovensko davčno upravo dobre odnose. "Redno hodim na t. i. govorilne ure pri izvršiteljici, ki je zelo prijazna. Delava tudi načrt, kako to rešiti. Če mi bo uspelo, če bo ta investicija obrodila sadove, potem bom iz tega vira to tudi plačal, kasneje zmagal na sodišču, potem pa mi bodo to oni vrnili," je prepričan Karner.
V Sloveniji želi Karner izvesti projekt Urbana oaza, ki zajema gradnjo 140 stanovanj s poslovnimi prostori in vrtcem. Poudarja, da gre za projekt, v katerem je sodeloval tudi Danilo Slivnik. Gradnjo bi lahko začeli že jeseni letos. Dvakrat ali trikrat se je sestal tudi z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, ki je izrazil podporo projektu, ker meni, da bi bilo dobro za Ljubljano, če bi ga izvedli. "Nisem ga podkupil in nisem mu obljubil nobene donacije. Pogovarjala sva sicer se o donaciji v okviru mestne občine, ne pa njemu neposredno, če bo pač projekt uspel. To pa je tudi vse," je nekoliko v posmehu pojasnil Karner in zatrdil, da ni ničesar doniral.
KOMENTARJI (558)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.