Danes je za zaprtimi vrati zasedala komisija državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs). Poslanci so opravili pogovor z brigadirjem Miho Škerbincem zaradi razjasnitve dejstev v zvezi z opravljenim nadzorom posebne pooblaščene skupine komisije na sedežu Obveščevalno- varnostne službe (OVS) ministrstva za obrambo.
Današnje zaslišanje je pokazalo, da Škerbinc ni neprimerno govoril o zdravstvenem stanju načelnice generalštaba Alenke Ermenc in da ni odgovoren za nočno streljanja na Počku, glede česar je poslancem predal tudi dokument, ki to dokazuje, ker ni pod stopnjo zaupnosti, je v izjavi po seji komisije novinarjem dejal podpredsednik Knovs Žan Mahnič. Napovedal je, da bo po vseh zaslišanjih o vsem skupaj komisija opravila tudi posebno poročilo. V nadaljevanju namerava komisija zaslišati tudi načelnico generalštaba in direktorja OVS Dejana Matijeviča.
Kot je besede Škerbinca povzel Mahnič, govorice glede zdravstvenega stanja Ermenčeve niso bile osamljen dogodek. Brigadir se je namreč spomnil vsaj treh podobnih primerov. Po besedah Mahniča zotraj SV obstaja mreža neformalnih informatorjev, ki izvajajo ovaduštvo, pošiljajo naprej informacije o tem, kaj se govori znotraj vojske in si vse skupaj izmišljujejo. Na ta način so se pojavile govorice in medijski zapisi o tem, da naj bi bila načelnica generalštaba zamenjana, čemur pa je Škerbinc, kot je danes po besedah Mahniča pojasnil komisiji, ostro nasprotoval.
Tudi na postroju Škerbinc, kot je zatrdil komisiji, ni neprimerno govoril o zdravstvenem stanju Ermenčeve, in ima za to tudi 200 prič. Bil je tisti, ki je želel pomiriti celotno zadevo, dopušča pa možnost, da si je njegove besede kdo v postroju tolmačil drugače. Kot je njegove besede povzel Mahnič, je brigadir dejal, da ima dovolj tega, da se širijo govorice o zdravstvenem stanju načelnice, ker so neprimerne, poleg tega iz njegovih ust nikoli ni bilo mogoče slišati, da se je Ermenčeva zlomila ali da je nesposobna za opravljanje funkcije.
Po besedah Mahniča so bila zaslišanja, ki jih je opravila posebna pooblaščena skupina OVS, po mnenju Škerbinca zelo nenavadna, tisti, ki so bili zaslišani, so lahko odgovarjali samo z odgovoroma "da ali ne". Škerbinca pa menda tega, ali je neprimerno govoril, sploh niso vprašali. Po zaključenih zaslišanjih je dobil telefonski klic načelnice generalštaba, ki mi ju sporočila, da ga bo razrešila zaradi govoric. Ko ji je odvrnil, da OVS zoper njega ni ugotovil ničesar, mu je odvrnila, da ona o tem ni seznanjena. "Ne moti ga to, da je bil razrešen, moti ga način, ki je nečloveški in nezakonit," je dejal podpredsednik Knovs.
Po besedah Mahniča v oči bode dejstvo, da je OVS, ki je poročilo o zaslišanjih zaključila 12. aprila, o celotni zadevi nato še enkrat delala zaključke oz. poročilo. Obremenitve v primeru Škerbinca pa so ugotovili potem, ko je že bila vložena interpelacija in ko so sklepe sprejeli tudi na Knovsu. "OVS očitno zaključi tako, kot paše ministru Erjavcu," je k temu pripomnil Mahnič. Če brigadir ni bil kriv za govorice o zdravstvenem stanju, se zdaj poraja vprašanje, zakaj je bil sploh razrešen, se je spraševal Mahnič.
Podpredsednik komisije je povzel tudi Škerbinčevo pojasnilo glede nočnega streljanja na Počku. V zvezi s tem je Škerbinc komisiji izročil dokument oz. poročilo o izvajanju aktivnosti na omenjenem vadišču. To poročilo je ministru za obrambo Karlu Erjavcu posredovala Ermenčeva, v njem pa med drugim zapisala, da je SV dosledno izvajala vsa prejeta navodila v zvezi z aktivnostmi na vadišču.
Tako je tudi v primeru spornega streljanja načrtovanje in izvajanje aktivnosti po besedah Mahniča potekalo skladno z dogovorom in usmeritvami vlade ter ministrstva za obrambo. "Če je Slovenska vojska streljala do treh zjutraj, pomeni, da so bile to usmeritve ministra," je povzel.
Dokument, ki ga je načelnica poslala ministru, zato po prepričanju poslanca SDS postavlja na laž ministra za obrambo in opere izmišljene krivde Miho Škerbinca. Erjavec po njegovih besedah namreč trdi, da naj bi Škerbinc kršil linijo poveljevanja in da nočno streljanje ni bilo načrtovano.
Aprilska seja Knovs
Spomnimo, komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je konec aprila sprejela ugotovitve, da je minister za obrambo Karl Erjavec na podlagi govoric, da naj bi Škerbinc, poveljnik v poveljstvu sil Slovenske vojske, neprimerno govoril o načelnici generalštaba Alenki Ermenc, naročil obveščevalno dejavnost in zlorabil položaj. Kot je takrat pojasnil podpredsednik komisije Mahnič, so do sklepov prišli na podlagi ugotovitev, do katerih se je dokopala pooblaščena skupina, ki je opravila nenapovedan nadzor na OVS ministrstva za obrambo.
Ugotovili so, da je Erjavec na podlagi govoric, da je Škerbinc neprimerno govoril o zdravstvenem stanju Ermenčeve, ustno naročil direktorju OVS Dejanu Matijeviču, da začnejo zbiranje informacij pri pripadnikih SV oz. obveščevalno dejavnost.
Mahnič je takrat poudaril, da je OVS zaslišal 25 pripadnikov, pri tem pa se je skliceval na napačno podlago v zakonu o obrambi. Kot je poudaril Mahnič, sta tako Erjavec kot Matijevič, ki ustnega naročila ministra ni zavrnil, kršila zakon.
Poslanska skupina SDS pa je zoper Erjavca 10. maja v parlamentarni postopek vložila tudi interpelacijo, v kateri ministru očitajo zlorabo OVS, nezakonito razrešitev poveljnika poveljstva sil SV Škerbinca ter laži in zavajanje.
Erjavec pričakuje, da je Škerbinc govoril resnico
Zaslišanje nekdanjega poveljnika poveljstva sil SV Škerbinca na seji Knovs je danes že komentiral tudi minister Erjavec. Po ocenah ministra gre za še eno zadevo, ki kaže na zlorabo komisije v politične namene. Današnje zaslišanje je predvsem v službi interpelacije, meni Erjavec, ki pričakuje, da je Škerbinc govoril resnico.
"Potem bo tudi komisiji zelo jasno, zakaj je bil Škerbinc razrešen", je v izjavi po današnji seji vlade dejal Erjavec. Ponovil je, da zakonodaja ne predvideva razlogov za razrešitev poveljnika poveljstva sil SV, ker gre za formacijsko dolžnost. "V vojski vemo, kako se ukazi izvršujejo, minister pa ima pristojnost, da na predlog načelnice generalštaba lahko razreši in imenuje posamezne poveljnike v določenih strukturah Slovenske vojske," je dodal.
Med drugim je minister spomnil, da je vlada 24. januarja letos potrdila načrt vaj, kar pomeni, da bi morali vsebinski nosilci, torej Poveljstvo sil in predstavniki tujih oboroženih sil, ustrezno uskladiti nadaljnje dejavnosti. "Do tega očitno ni prišlo, zato ne drži trditev, da je vaja potekala v skladu z vladno odobritvijo," je zapisal.
Erjavec je danes ponovil tudi navedbe, ki jih je zapisal v odgovoru na interpelacijo, da je Škerbinc grdo govoril glede zdravstvenega stanja načelnice Generalštaba SV Alenke Ermenc. "O tem bom lahko prepričal DZ na zaprti seji, ker so dokumenti interne narave," je pojasnil. Tako tudi ni odgovoril na vprašanje, ali ta ugotovitev izhaja iz poročila po zaslišanju pripadnikov SV. Povedal je le, da imajo informacije, ki dokazujejo, da je temu tako. "Če bo potrebno, bomo zaprli sejo DZ in predložili ustrezne dokaze," je dodal.
Datum interpelacije Erjavca, ki jo je vložila SDS, sicer še ni določen, a sam pričakuje, da bo to prihodnji teden v petek, 21. junija. To je ravno na Erjavčev rojstni dan. "Bo pač rojstnodnevno darilo," je še dodal.
Škerbinc po zaslišanju na Knovs vsebinskih izjav medijem ni dajal, saj da za to nima pooblastil. Ima pa pooblastila za izjave na Knovsu, je odgovoril in pojasnil, da ga sicer ne bi bilo.
KOMENTARJI (379)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.