Kot je Miha Lamut pojasnil v obrazložitvi, ki jo je vodja poslanske skupine Borut Sajovic pred tednom dni poslal na parlamentarno mandatno-volilno komisijo, zaradi poslabšanega zdravstvenega stanja oziroma osebnih okoliščin, zaradi katerih je bilo v zadnjem času in bo zaradi okrevanja tudi v prihodnje njegovo nadaljnje vodenje komisije oteženo, nepreklicno odstopa z mesta predsednika.
Da bo lahko komisija svoje delo učinkovito nadaljevala, v poslanski skupini Svoboda predlagajo, da se Lamuta razreši in namesto njega imenuje Aleša Rezarja, ki je do sedaj opravljal funkcijo namestnika člana v predmetni komisiji. Za novega namestnika člana pa predlagajo Tineta Novaka.
![Miha Lamut je kot razlog za svoj odstop navedel zdravstvene težave.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2023/34a7740f47cfca424ae3_63165653.jpg?v=f2c0&fop=fp:0.47:0.30)
In čeprav je Lamut kot razlog za svoj odstop navedel zdravstvene razloge, je bilo v preteklosti že slišati pozive k njegovi razrešitvi. Potem ko je šefu Sove Jošku Kadivniku omogočil vpogled v dokumente z zaprtega dela pričanja nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar in nekdanjega direktorja Policije Boštjana Lindava, so mu očitali sporno in samovoljno ravnanje.
Kadivnik je bil namreč predviden kot priča pred omenjeno preiskovalno komisijo. Lamut pa se je branil, da je zgolj opravljal svojo dolžnost.
Posledično je NSi zahtevala sklic nujne seje parlamentarne komisije, na kateri naj bi razčiščevali, ali je deloval zakonito.
O Lamutovem odstopu je sicer prvo poročalo Delo.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.