Nekateri menijo, da prevelika ponudba učbenikov ustvarja nepotrebno zmedo. Kako je s konkurenco med učbeniki v Evropski uniji?
V vseh državah Evropske unije, z izjemo Luksemburga in Grčije, obstaja konkurenca med učbeniki in v mnogih državah je ta konkurenca bistveno hujša kot v Sloveniji. V Avstriji, denimo, imajo za prva štiri leta osnovne šole in za prva štiri leta srednje šole, - njihov šolski sistem je pač malo drugačen od našega - potrjenih še enkrat več učbenikov kot jih imamo mi za prvih osem let izobraževanja. Za tretji razred imajo potrjenih 11 beril in še 30 dodatnih knjig, v Sloveniji imamo potrjena 4 berila. Tako je nabor knjig, med katerimi izbirajo učitelji, v Avstriji še bistveno večji kot pri nas in stanje, ki je pri nas, ni nič posebnega, ampak je takšno, kot je normalno v Evropi.
Kaj pravite na očitke šolnikov, da ne vedo, ali bo učbenik, za katerega se bodo odločili letos, v uporabi tudi prihodnje leto?
Ko se profesor odloča za nek učbenik, mora prej preveriti njegov rok veljavnosti. V vsakem učbeniku piše, za koliko časa je potrjen. Strokovni svet potrjuje učbenike za pet let, za devetletko, ker gre pač še eksperimentalno uvajanje, pa za tri leta. V vsakem učbeniku se da to zelo jasno razbrati. Učitelji naj bi bili načeloma pozorni na to, da ne vzamejo učbenika, ki ima rok veljavnosti samo še eno leto.
Za starše je nakup učbenikov nedvomno velik strošek. Ali so res predragi in koliko bi stalo državo, da bi za vse učence priskrbela brezplačne učbenike? Je to sploh realna pobuda?
Po analizah, ki smo jih opravili, cene učbenikov v Sloveniji padajo v zadnjih desetih letih. Je pa res, da se med posameznimi učbeniki za isti predmet cene lahko zelo razlikujejo in morajo biti učitelji zelo pozorni na to, kateri učbenik izberejo. Sicer pa smo naredili tudi eno zelo približno simulacijo na podlagi slovenskih izkušenj in na podlagi izkušenj v Avstriji ter ugotovili, da bi, če bi hoteli zagotoviti brezplačne učbenike za vso šolajočo se populacijo v osnovnih šoli, za to na leto potrebovali približno 4 do 5 milijard tolarjev. Kje pa naj bi ta denar vzeli, tega jaz seveda ne vem.