V aferi SCT se je pojavilo novo ime. Tako naj bi policisti v sredini akciji poleg Aleksandra Mezeta, Janeza Jamnika, člana uprave SCT, Lojzeta Zajca, izvršnega direktorja ekonomskega področja v podjetju, Jožeta Prostora, ki dela v Zidarjevem kabinetu, Željka Todoroviča, glavnega SCT-jevega računovodjo, in drugih obiskali tudi Mladena Severja. Zadnji naj bi izsiljeval SCT, sicer pa naj bi v podjetju skrbel za vgrajevanje GPS-naprav v SCT-jeve tovornjake in opremo podjetja z nadzornimi kamerami, v podjetje pa naj bi ga pripeljal kar Ivan Zidar.
Sever je lastnik dveh podjetij – Alfa Via, ki se ukvarja s trgovino, storitvami in svetovanjem, ter Reklamni Inženiring, ki je lani brez zaposlenih ustvarilo skoraj pol milijona evrov prihodkov. Prav Sever pa naj bi izsiljeval SCT, in sicer naj bi najprej zahteval 400 m² veliko stanovanje v Ljubljani, pozneje pa 1,8 milijona evrov v denarju v zameno za to, da podjetje ne bo imelo težav v zadevi Čista lopata. Primer naj bi policija spremljala že dlje časa, vpletenim naj bi prisluškovali tudi po telefonu. Policija pa še preverja, ali je Mladen Sever deloval v svojem imenu ali pa je bil res posrednik med neznanimi osebami iz kabineta predsednika vlade Janeza Janše in SCT. Ključna pa bo tudi ugotovitev, ali je kdor koli iz SCT Mladenu Severju želeni znesek plačal – dajanje podkupnine je namreč tako kot prejemanje kaznivo. V kabinetu predsednika vlade sicer zanikajo kakršno koli povezavo s Severjem, prav tako zanikajo, da bi imel Sever dostop do kabineta. Če je podpisal kak dokument z glavo kabineta, je to ponaredek in v nobenem primeru ne gre za uradni dokument Janševega kabineta, poudarjajo.
Pri Mezetu odnesli računalnike in mobilnik
Namestnik predsednika uprave SCT Aleksander Meze, ki so ga v sredo na domu obiskali kriminalisti, je za 24ur.com povedal, da je res imel hišno preiskavo, ki je trajala od 8.00 do 11.30, preiskava pa se ni nanašala na sume pranja denarja in svetovalne pogodbe. Pojasnil je, da so pri njem policisti zasegli le dva računalnika njegovih sinov ter zapečatili in vzeli njegov mobilni telefon. Poleg tega podatki, da naj bi bil s štirimi sodelavci osumljen pranja denarja, kjer naj bi SCT oškodovali za osem milijonov evrov, ne držijo, trdi. Pravi, da v tem postopku ni preiskovanec in da ga na seznamu obsežne preiskave o korupciji zagotovo ni. Iz naloga za preiskavo pa je razvidno, da ima status osumljenca, vendar naj bi bil osumljen 'nekih komunikacij', je povedal.
V Župančičevi jami je bilo včeraj pet preiskav. Meze naj bi več povedal, ko bosta z odvetnikom Mihom Kozincem pridobila informacije, česa točno je osumljen.
Direktor SCT Stanovanjski Inženiring Stane Bertoncelj pa je potrdil, da so policisti v sredo preiskali prostore podjetja SCT Inženiring, da bi pridobili poslovne dokumente, ki niso neposredno povezani s SCT. Tudi sam osebno v tem postopku ni osumljenec, pri njemu na domu pa policisti niso bili, še dodaja.
Urad za preprečevanje pranja denarja: Zadeve so označene z oznako tajno
Urad RS za preprečevanje pranja denarja (UPPD) konkretnih zadev, njihove vsebine in postopkov, povezanih z njimi, ne komentira, "saj so vse zadeve, ki jih Urad obravnava, označene z ustrezno stopnjo tajnosti v skladu z zakonom, ki ureja tajne podatke".
Policija nadaljuje s pregledovanjem zaseženega materiala
Sicer pa kriminalistična policija tudi danes nadaljuje z obsežnejšimi aktivnostmi v zvezi s preiskovanjem kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete in korupcije. V predkazenskem postopku, ki ga usmerja skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala, je policija včeraj zaključila vseh 20 hišnih preiskav, v katerih je bilo zaseženih več različnih predmetov, predvsem obsežna poslovna dokumentacija, ki bo služila kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku, so sporočili s policije.
Danes in v naslednjih dneh se bosta torej nadaljevala popis in pregled obsežne zasežene poslovne dokumentacije ter zasežene računalniške opreme in podatkov. "Policija v predkazenskem postopku izvaja vse potrebne postopke v skladu s svojimi zakonskimi pooblastili, ki jih ima za preiskovanje kriminalitete. Kriminalistična preiskava se bo nadaljevala v smeri utemeljitve sumov storitve kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete in korupcije, ki se preganjajo po uradni dolžnosti."
Spomnimo ...
V sredo je 109 policistov in kriminalistov na območju Ljubljane, Kopra in Kranja v gospodarskih družbah in na naslovih odgovornih oseb opravilo 20 hišnih preiskav, so sporočili z Generalne policijske uprave. Obiskali so tudi Mezeta, manjše podjetje v Kozini in podjetje Akropola, ki je v lasti Franca Erjavca. Policija in tožilstvo sicer vsebinskih informacij ne dajeta, neuradno pa naj bi kriminalisti med preiskavami v aferi Čista lopata v podjetju Delfi našli dokumente, ki so bili podlaga za nadaljnje preiskave.
Neuradno naj bi kriminalisti preiskovali sum, da je pet vodilnih v podjetju SCT preko fiktivnih računov na okoli 20 podjetij v Avstriji, Veliki Britaniji, Črni gori in Bosni spravljalo denar iz SCT. Plačevali naj bi jim storitve svetovanja, ki jih nikoli niso opravili, nato pa denar v tujini dvignili in ga prinesli nazaj v Slovenijo. Davčna uprava je že maja letos ugotovila, da je uprava denar vozila v tujino. Takrat so ugotovili za dve milijardi slovenskih tolarjev (osem milijonov evrov) spornih svetovalnih stroškov.
Afera Čista lopata
Kriminalisti so se že februarja letos lotili obsežnih preiskav v družbah SCT, Vegrad in Primorje ter Kontroli zračnega prometa Slovenije v tako imenovani aferi Čista lopata. Takrat so pridržali predsednika uprave SCT Ivana Zidarja, direktorico velenjskega Vegrada Hildo Tovšak in generalnega direktorja ajdovskega Primorja Dušana Črnigoja. Vse so izpustili.
Kriminalisti so se lotili preiskave poslovanja zaradi povezave z gradnjo 100-metrskega stolpa na letališču Jožeta Pučnika. Javni razpis za izbiro izvajalca gradnje stolpa je bil že objavljen, a izvajalec še ni bil izbran, prav tako še ni bilo izdano gradbeno dovoljenje za izgradnjo. Zaradi suma, da je šlo za kartelni dogovor med ponudniki, med katerimi so bila vsa tri podjetja, so se ta znašla pod drobnogledom kriminalistov. Podjetja so na javni razpis oddala ponudbe, ki so se razlikovale le za nekaj 100 evrov.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.