Slovenija

Mestni svet mogoče o džamiji

Ljubljana, 08. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ljubljanski mestni svet nadaljuje s sejo, kjer naj bi se razpravljalo tudi o prostorskih pogojih za gradnjo islamskega verskega centra.

Bodo mestni svetniki ponovno razpravljali pozno v noč?
Bodo mestni svetniki ponovno razpravljali pozno v noč? FOTO: Dare Čekeliš

Ljubljanski mestni svet ima na redni seji obsežni dnevni red, med drugim o predlogu zakona o glavnem mestu, s katerim naj bi na ustrezen način uredili položaj glavnega mesta v smislu izvajanja nalog in skrb za pogoje za delovanje najvišjih državnih organov in ustanov ter tujih diplomatskih in konzularnih predstavništev. Pod 8. točko dnevnega reda je verjetno najzanimivejša obravnava spremembe in dopolnitve odloka o prostorskih ureditvenih pogojih za območje urejanja ob Cesti dveh cesarjev, s sprejetjem katerega bo omogočil gradnjo islamskega verskega in kulturnega centra.

Poleg tega je na obsežnem dnevnem redu med drugim še predlog zakona o glavnem mestu, s katerim naj bi na ustrezen način uredili položaj glavnega mesta, obravnaval pa se je tudi predlog sklepa o določitvi največjega števila otrok v oddelkih v javnih vrtcih v Mestni občini Ljubljana, osnutek odloka o ureditvenem načrtu za območje urejanja stadiona, letno poročilo Zavoda za turizem Ljubljana za poslovno leto 2002 in osnutek odloka o ustanovitvi Proračunskega sklada Mestne občine Ljubljana za pospeševanje gospodarskih javnih služb.

Islamski verski in kulturni center bo povezoval molilnico, prostore za verouk, knjižnico, dvorano za rekreacijo, predavanja in družabna srečanja, čajnico in kavarnico, prostore za zbiranje mladine, pisarne, restavracijo odprtega tipa in servisne prostore, mrtvašnico ter stanovanja za osebje. Skupna površina objekta bo približno 4000 kvadratnih metrov, zrasel pa bo na zemljišču, ki skupaj meri približno dva hektarja. Na objektu bosta sicer izstopala do 18 metrov visoka kupola in minaret, ki bo visok do 27 metrov.

Džamija da ali ne?

Osnutek prostorskega akta za območje ob Cesti dveh cesarjev je mestni svet sprejel maja 2001, ob tem pa je bil sprejet tudi sklep, da se javno razgrne. Tako je bil osnutek javno razgrnjen od 1. junija do 13. julija 2001, javno obravnavo pa je doživel 18. junija istega leta. Vse pripombe je obravnaval oddelek za urbanizem in pri oblikovanju rešitve nekatere tudi upošteval, tako da bo soseščina z novim objektom čim manj moteča, saj je bilo precej nasprotovanja gradnji džamije.

K 8. točki dnevnega reda je svetniška skupina NSi predlagala umik točke, mestna uprava pa naj bi glede gradnje džamije pridobila mnenje vlade, "saj gre pri tem objektu za versko-politični objekt na nivoju države, mufti pa je poleg verske tudi politični predstavnik muslimanov in predstavnik Vrhovnega islamskega starešinstva v Sarajevu za območje Slovenije". Predlagajo tudi javno anketo ali referendum o gradnji džamije. Svetniki so predlog o umiku točke z dnevnega reda zavrnili. Kot protiutež pa se je pojavila zahteva mladega foruma ljubljanske Združene liste, ki mestne svetnike poziva, naj s svojim odločanjem na seji omogočijo izgradnjo džamije in tako dokažejo odprtost in demokratičnost glavnega mesta.

Če bodo svetniki podprli spremembe odloka o prostorsko ureditvenih pogojih, bodo dali zeleno luč za gradnjo islamskega verskega in kulturnega centra na Cesti dveh cesarjev, vendar pa do jedra problematike, dovoliti gradnjo islamskega centra ali ne, sploh še niso prišli.

Morebitna gradnja džamije v Ljubljani že od vsega začetka buri duhove
Morebitna gradnja džamije v Ljubljani že od vsega začetka buri duhove FOTO: Reuters

Andrej Bručan, SDS, je povedal, da v stranki podpirajo džamijo v taki obliki, v kakršni bo lahko delovala kot molilnica, ne pa kot nek posebni politični center, Zvone Penko, SNS, pa se s tem ni strinjal: "Po celem svetu je veliko govora, da se predvsem v islamskih skupnostih pripravljajo teroristične akcije, tako da te skupnosti ne služijo samo verskim obredom, temveč naklepanju hudodelstev." Mnenje SNS je zavrnil Slavko Slak, LDS: "Nesmiselno se mi zdi govoriti o nekih bojaznih o vseh teh političnih kategorizacijah, bi pa dodal le to, da je v zgodovini človeštva, v imenu boga umrlo že zelo veliko ljudi in upam, da jih ne bo več." Roman Jakič, LDS, pa je poudaril, da je v Sloveniji zelo nenavadno, predvsem pa nehigienično videti, da ob velikih praznikih muslimani zasedajo veliko športno dvorano, medtem ko se ima Slovenija v evropskih integracijah za državo, ki vodi na področju človekovih pravic in zagotavljanja svoboščin.

Kako bodo mestni svetniki nocoj glasovali, če sploh, saj so med sejo že enkrat glasovali o morebitnem zaključku seje, je težko napovedati. Gradnjo islamskega centra sicer načeloma podpirata Liberalna demokracija in Združena lista, ki imata v mestnem svetu 23 svetnikov od 45, iz česar bi se dalo razbrati rezultat glasovanja. Na dejanske rezultatih glasovanja, ki bo usodno vplivalo na več kot 50.000 muslimanov v Sloveniji, pa bo očitno treba počakati vsaj še nekaj ur…

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta