Za 370 kvadratnih metrov stare hiše na Bregu 10 v starem delu mesta ob Ljubljanici je Mestna občina Ljubljana konec leta 2002 prodala za 53 milijonov tolarjev ali 625 evrov za kvadratni meter. "Glede na do sedaj znane okoliščine, če bi gledali izredno pavšalno oziroma površno, bi kot laik vsakdo lahko presodil, da je cena prenizka," je povedal Zoran Stojmenovič iz UP nepremičnine.
Cena prostorov na Bregu 10 - hiša je tudi kulturni spomenik - je nižja, ker je hiša stara in bi jo bilo treba pošteno obnoviti. V njej je več lastnikov, čaka pa jo še razplet denacionalizacijskega postopka.
"V praksi je bilo do sedaj izkazano, da lahko taka zadeva vpliva tudi do 50 odstotkov na vrednost nepremičnine," pravi Stojmenovič.
Težko je torej oceniti, kakšna je torej prava cena prostorov. Vrednost je določil sodni cenilec, pravijo na občini, in zato ima nekdanja županja čisto vest. "Na osnovi cenitve je komisija za odprodajo premoženja sklenila, da ta objekt neposredno proda Gorenju," je povedala nekdanja županja Vika Potočnik.
Toda prostore je komisija pod vodstvom Ljube Cjuha, ki je danes na bolniški, prodala po cenilčevi ceni brez javnega razpisa in brez oglaševanja, s čimer bi morda lahko iztržili več. In zakaj ravno Gorenju? Naveza med velenjskim podjetjem in nekdanjo županjo je Ivan Vitežnik, eden vodilnih delavcev Gorenja. Bil je predsednik nadzornega sveta propadle ljubljanske banke SIB, Vika Potočnik pa njegova podpredsednica.