Če ne bo urejen, bi problem hrvaških varčevalcev nekdanje LB lahko postal predmet interesa EU, ocenjuje hrvaški predsednik Stipe Mesić. Hrvaški varčevalci ne morejo do svojega denarja, bili so prevarani s poceni zvijačo - z razglasitvijo stečaja Ljubljanske banke in utemeljitvijo Nove ljubljanske banke, je dejal Mesić.
"Za zadrževanje njihovega denarja je težko najti drugo besedo, kot da so ljudje ostali brez denarja, da so oropani," je povedal hrvaški predsednik. Dodal je, da vračilo dolga Ljubljanske banke "nima nikakršne zveze s sukcesijo nekdanje SFRJ" ter da gre izključno za odnos med banko in njenimi varčevalci.
'Zahvaljujoč nekemu čudaku'
Kot drugi meddržavni problem je Mesić izpostavil morsko in kopensko mejo, posebej pa "obnašanje Ljubljane do dogodkov v Sečovljah". Glede meje je ponovil, da se bo Hrvaška vnaprej obvezala na potrditev in izvajanje odločitve Meddržavnega sodišča v Haagu. "Takšno izjavo pričakujem tudi iz Ljubljane, verjamem pa, da jo pričakujejo tudi v Bruslju, kjer niso navdušeni nad teritorialnimi spori sedanjih ali bodočih članic, še manj pa z njihovo nesposobnostjo, da se predajo v roke mednarodnem pravosodju," je poudaril hrvaški predsednik.
Mesić je še dejal, da ostaja tudi nekaj spornih točk ob kopenski meji: "Med njimi je na videz najbolj sporna tista, ki je najbolj izpostavljena, zahvaljujoč nekemu čudaku (Joško Joras, op. a.), ki je ustrezen objekt senzacionalističnih medijskih poročil." Dodal je, da ga ne skrbijo rumeni mediji, temveč uradni krogi v Ljubljani, ki so sprejeli, da je omenjeni "čudak" eksponent njihove politike, oziroma da jim s svojimi izpadi narekuje takšno politiko. "To ni dobro in ni resno," je ocenil Mesić, ki je dodal, da je hrvaški interes odprta meja.
Kljub kritikam je Mesić sklenil, da so hrvaško-slovenski odnosi dobri in da na njihovo kakovost niso globlje vplivali obstoječi problemi. "Imamo odprta vprašanja, ob politični volji in s kompromisi jih lahko uredimo," je poudaril Mesić. Na koncu je povzel misli pokojnega slovenskega predsednika Janeza Drnovška, s katerim je sodeloval še v beograjskih časih. Poudaril je, da se absolutno strinja z Drnovškovimi besedami, da "mora sedanja generacija urediti odprta vprašanja, ki so pred Slovenijo in Hrvaško", ker "nima pravice omenjena vprašanja pustiti za generacije za nami".
Türk ne izključuje referenduma o vstopu Hrvaške v EU
Slovenski predsednik Danilo Türk se je na ostre izjave Mesića ostro odzval. Mesič si je privoščil izjave, ki se ne spodobijo za predsednika neke države, kadar govori o drugi suvereni državi ali o političnih odnosih v tej drugi suvereni državi, je prepričan. ''Med Slovenijo in Hrvaško je še kar nekaj nerešenih vprašanj in lažje jih bomo reševali, če bomo med seboj dosegli večjo raven spoštovanja in kulturnosti v medsebojni komunikaciji. Razočaran sem.''
Glede očitkov, da Slovenija upočasnjuje Hrvaško na poti v Evropsko unijo, Türk odgovarja, da to ne drži. ''Slovenija ne počne nič drugega kot to, da želi, da bi se kriteriji, ki obstajajo za članstvo v EU za pogajanja in dosego spoštujejo. To je vse.'' Türk se strinja s premierjem Janezom Janšo, da referendum o vstopu Hrvaške v Unijo ni izključen, ''saj je to v Sloveniji ustavna pravica''. ''Vprašanje je, ali je politično modro. O tem bo treba odločati, ko pride čas za to.''
Predsednik je tudi povedal, da je od hrvaškega kolega nedavno dobil vabilo na uradni obisk. Türk se novega srečanja, pravi, že veseli, a bo njegova realizacija odvisna tudi od tega, ali bodo pogoji za tak obisk ustrezni. Na to pa, priznava Türk, bodo vplivali tudi nadaljnji Mesićevi nastopi. ''Zavzemam se, da bi se v naših odnosih naučili spoštljivega medsebojnega obravnavanja.''
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.