Po prvem mesecu veljave protikadilske novele se je že skoraj tri odstotke ljudi začelo odvajati od kajenja, 14 odstotkov pa jih razmišlja od tem, da bi prenehali, kažejo podatki raziskave javnega mnenja, ki jo je za ministrstvo za zdravje opravila družba za raziskovanje javnega mnenja Aragon.

Odhajajoči minister za zdravje Andrej Bručan je na novinarski konferenci poudaril, da "niso redki tisti, ki že cenijo prepoved kajenja v javnih prostorih". Glede bojazni gostincev, da se jim bo skokovito zmanjšal promet, sta minister in Tomaž Čakš z medicinske fakultete poudarila, da izkušnje drugih držav, kjer so uvedli podobno restriktivno zakonodajo, ne kažejo upada prometa. Ob tem je minister izpostavil rezultate raziskave: 54,8 odstotka vprašanih je dejalo, da bodo gostinske lokale obiskovali enako pogosto, 10,2 odstotka vprašanih, da bodo lokale sedaj obiskovali še pogosteje, manj pogosto pa bo lokale obiskovalo le 12,4 odstotka vprašanih.
Povedal je tudi, da se je za odstop odločil po pogovoru s premierom Janezom Janšo in zaradi »stalnih napadov in neresničnih očitkov", ki so grozili tako z diskreditacijo ministrstva, njegovega dela in njega osebno.
Čakš je izpostavil, da so že v drugih državah, kjer so podobno
zakonodajo sprejeli še pred Slovenijo, zelo hitro zabeležili pozitivne
učinke prepovedi kajenja v javnih prostorih. Vpliv na kronična obolenja
se je poznal šele čez čas, na "akutne težave" pa takoj, je poudaril. Na
Škotskem so že po prvem mesecu veljave takega zakona zabeležili
50-odstotno zmanjšanje deleža zaposlenih, ki so jih pestili napadi
astme ali draženja oči in dihal, po dveh mesecih pa je ta delež narasel
kar na 80 odstotkov.
Izpostavil je tudi, da je na primer v Italiji po prvem letu veljave
njihovega protitobačnega zakona nehalo kaditi 500.000 ljudi. Podobne
številke so zabeležili tudi v drugih državah, je še opozoril. Petričeva
je ob tem dodala, da se je povsod, kjer so uvedli take restriktivne
zakone, delež kadilcev zmanjšal za štiri do 10 odstotkov.

Direktorica Cindi Slovenija Jožica Mavčec Zakotnik pa je izpostavila tudi programe pomoči odvajanja od kajenja. V 60 slovenskih zdravstveno vzgojnih centrih zdravstvenih domov je že na voljo brezplačna strokovna pomoč pri opuščanju kajenja, Slovenija pa je edina država na svetu, kjer je taka pomoč na voljo brezplačno, je poudarila. V skupinske delavnice v zdravstvenih domovih se po njenih besedah letno vključi okoli 800 ljudi. Od vseh tistih, ki so se v letih 2002 do 2004 odločili za to pomoč, pa je bil delež nekadilcev ob koncu delavnice 38 do 51 odstotkov.
Danes sta v uradnem listu objavljena tudi pravilnika o pogojih, ki jih mora izpolnjevati kadilnica, ter o delovanju svetovalnega telefona za opuščanje kajenja. Pravilnik o kadilnicah se nekoliko razlikuje od osnutka, ki so ga na ministrstvu dali v javno razpravo. Po prejetih pripombah so namreč na ministrstvu razširili "nabor" dovoljenih tipov kadilnic. Pravilnik sedaj dovoljuje tako kadilnice z odvodom zraka kot tiste s sistemom filtriranja zraka. Vesna Kerstin Petrič z ministrstva za zdravje je poudarila, da so v pravilniku dopustili vse tipe kadilnic, ki izpolnjujejo osnovne pogoje protikadilske novele, poleg tega pa so skladni tudi z zakonom o varnosti pri delu.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.