Slovenija

Pogajanja o noveli zakona o delovnih razmerjih neuspešna

Ljubljana, 18. 10. 2023 11.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Kaya Kamenarič, STA, A.K.
Komentarji
214

Pogajanja o besedilu osnutka novele zakona o delovnih razmerjih so bila neuspešna, so sporočili iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Noben kompromisni predlog, ki so ga sindikati, delodajalci in ministrstvo za delo poskušali uskladiti v zadnjih dneh, po navedbah zveze za delodajalske organizacije ni sprejemljiv. Delodajalci sicer trdijo, da so bili glede novele zakona o delovnih razmerjih pripravljeni na kompromise.

Luka Mesec
Luka Mesec FOTO: Bobo

Potem ko se je torkovo srečanje zavleklo v pozno v noč, so se predstavniki vseh treh strani danes znova sešli ob 11. uri, se nato že razšli, a jih je vladna stran nato sklicala nazaj za mizo. Minister Mesec je za 12.30 sklical izjavo za medije, ki pa jo je, kljub temu da so bili novinarji že zbrani in so ga kar nekaj časa čakali, preklical.

Čas za dogovor se je iztekel danes, ker minister Mesec v četrtek potuje v tujino. Ker soglasja ni bilo, bo o tem, kakšen predlog novele bo poslala v obravnavo v DZ, odločala vlada. 

Po neuradnih informacijah STA je bil sicer premier Robert Golob dejansko pripravljen prisluhniti delodajalcem, a se je, ko so sindikati zagrozili z ulico, potegnil nazaj. STA je neuradno izvedela še, da bi se sindikati lahko odpovedali kakšni od v poletni osnutek vnešenih rešitev, tudi delodajalci naj bi imeli nekatere predloge, a naj bi se bili pripravljeni o njih pogajati v drugi fazi, kar pomeni, da bi zakon o delovnih razmerjih v bližnji prihodnosti odprli še enkrat. 

A v popoldanskih urah so sindikati sporočili, da z dogovorom ne bo nič.

Sindikati: pogajanja končana neuspešno 

Sindikalne centrale, članice Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), po zadnjem poskusu uskladitve novele Zakona o delovnih razmerjih (ZDR), razočarane ugotavljajo, da noben kompromisni predlog, ki smo ga skušali uskladiti zadnje dni, za delodajalsko stran ni sprejemljiv, so sporočili. Delodajalske organizacije s tem še naprej onemogočajo tudi delo Ekonomsko-socialnega sveta, izpostavljajo sindikati: "V eno leto trajajočem procesu pogajanj o noveli ZDR smo sindikalne centrale ves čas tvorno in konstruktivno sodelovale. Žal tega ne moremo trditi za delodajalsko stran, ki je na vse načine zavirala pogajanja, jih blokirala in skušala z lobiranjem, pritiski in izsiljevanjem doseči, da se v parlamentarno proceduro vloži tak predlog zakona, ki bi pomenil zgolj in samo implementacijo dveh direktiv EU."

"Pričakujemo, da bo vlada sprejela novelo ZDR, ki poleg implementacije direktiv vsebuje najmanj tiste vsebine, ki so bile z njene strani predlagane kot zadnji kompromisni predlog na nočnih pogajanjih, torej predvsem še zaveze iz koalicijske pogodbe, ki se nanašajo na preprečevanje zlorab opozorila pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, pravico do odklopa, varstvo delavskih predstavnikov in agencijsko delo, po našem mnenju pa bi bilo potrebno med prioritetne vsebine vključiti tudi spremembo zastaralnih rokov za denarne terjatve prekarnih delavcev. Pričakujemo tudi, da se zakon v fazi sprejemanja ne bo spreminjal in da se bodo pogajanja o ostalih odprtih področjih nadaljevala, v tem procesu pa smo pripravljeni, tako kot do sedaj, konstruktivno sodelovati," pravijo sindikati.  

Pogajanja o noveli zakona o delovnih razmerjih so se v okviru posebne delovne skupine Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) sicer začela decembra lani, predstavnikom ESS pa se o rešitvah ni uspelo uskladiti, zato je šel osnutek konec junija v javno obravnavo neusklajen.

Delodajalce je izplen razočaral, ob začetku javne obravnave pa so izpostavili, da je bila njihova stran v pogajanjih v izrazito neenakopravnem položaju in izigrana. Nedolgo zatem so tudi iz tega razloga zamrznili socialni dialog znotraj ESS. Osnutek zakona je šel kljub temu v medresorsko usklajevanje in je bil že pripravljen za obravnavo na vladi, nato pa je prišlo do preobrata.

Po sestanku premierja Roberta Goloba in finančnega ministra Klemna Boštjančiča s predstavniki delodajalskih organizacij prejšnji teden so se namreč pojavile informacije, da bo šel osnutek novele v na vlado v okrnjeni obliki, zgolj z določbami dveh evropskih direktiv, ki bi morale biti v slovenski pravni red prenesene že do 1. avgusta lani, zaradi česar Sloveniji grozi kazen Evropske komisije.

Kot opozarjajo ogorčeni sindikati, so tako v zadnjih desetih mesecih za pogajalsko mizo izpogajali številne izboljšave zakona o delovnih razmerjih v korist delavcev, prejšnji teden pa so dobili (nepotrjene) informacije, da naj se nobena izmed sprememb, ki so jih izpogajali, razen tistih, ki jih zahteva Evropska unija, ne bi uvrstila v novelo zakona. 

V primeru tega scenarija so napovedali, da v pogajanjih o noveli ne bodo več sodelovali, temveč bodo dialog preselili na druga mesta, pri čemer ne izključujejo niti odhoda na ulice. Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je ocenil, da se predsednik vlade vse odločneje postavlja na stran kapitala.

Vznemirja jih tudi predvidena zamrznitev socialnih transferjev v letu 2024. Glede tega so enotni tudi siceršnji politični nasprotniki v državnem zboru; tako iz koalicije kot tudi iz opozicije vlado pozivajo, naj odločitev še enkrat pretehta. 

Osnutek novele sicer na podlagi omenjenih evropskih direktiv prinaša pet dni neplačanega oskrbovalskega dopusta, določbe v zvezi s fleksibilnejšo možnostjo dela od doma in pravico delavca predlagati spremembo pogodbe o zaposlitvi - denimo namesto za določen za nedoločen čas.

Med ostalimi spremembami iz osnutka, ki so bile v zadnjem hipu postavljene pod vprašaj, pa so prostovoljni štiri- ali šesturni delovnik, pravica do odklopa, pravica do 48-urnega počitka vsaj enkrat mesečno, omejevanje prekarnosti tudi z ukrepi na področju agencijskega dela, okrepljena varnost delavskih predstavnikov, zaščita žrtev nasilja v družini, tudi z dodatnimi dnevi dopusta, izenačenje delovnopravnih pravic rejnikov ipd.

Gorenšček: Delodajalci so bili glede novele zakona o delovnih razmerjih pripravljeni na kompromise

Delodajalci so bili pripravljeni pristati na kompromisni predlog besedila osnutka novele zakona o delovnih razmerjih, ki bi zajemal več kot le implementacijo dveh direktiv EU, je  sicer pojasnil izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Mitja Gorenšček. Niso pa mogli pristati na vključitev člena o sindikalnih zaupnikih, je dodal.

Kot je pojasnil Gorenšček, se sindikati in ministrstvo za delo na začetku niso strinjali s tem, da bi šel osnutek novele na vlado v okrnjeni obliki, zgolj z določbami dveh evropskih direktiv, ki bi morale biti v slovenski pravni red prenesene že do 1. avgusta lani, zaradi česar Sloveniji grozi kazen Evropske komisije. Delodajalska stran se je s tem strinjala in pristala na predlog, ki bi poleg obeh direktiv vključeval še 13 členov zakona, ki jih je predlagalo ministrstvo, je dejal.

"Potem so zahtevali še soglasje k vsem šestim členom iz koalicijske zaveze, na kar pa nismo mogli pristati," je izpostavil. V okviru iskanja kompromisov so se nato po njegovih navedbah poenotili glede dveh zavez in še glede ene pogojno, vendar za sindikate to ni bilo dovolj.

"Potem so zahtevali še to, kar mislim, da je bil vseskozi njihova glavna prioriteta, to pa je člen, ki govori o sindikalnih zaupnikih, s katerim bi tem dali večjo zaščito v primerjavi z ostalimi zaposlenimi. Mi na to ne moremo pristati," je bil jasen Gorenšček.

Ob začetku pogajanj je bilo, tako Gorenšček, predvideno, da bodo ta potekala v treh fazah, pri čemer bi v zadnji delodajalci in sindikati predstavili lastne predloge zakonov. Vendar do tretje faze niso prišli, saj so bila pogajanja predčasno prekinjena.

"Mi smo izrazili našo pripravljenost, vsega gotovo v tej fazi nismo želeli dati naprej. Obetamo si namreč drugi krog pogajanj, ker bomo lahko prišli tudi z našimi predlogi na ta pogajanja in takrat rabimo tudi predloge zakonodajalca, da bomo lahko sprejemali neke kompromisne rešitve," je dejal Gorenšček.

Po mnenju delodajalske strani bi se lahko s členom o sindikalnih zaupnikih počakalo še tri mesece, ko naj bi končali drugi del pogajanj o zakonu. Vendar sindikati vztrajajo na tem, minister pa jih je pri tem podprl, je poudaril Gorenšček.

"Če bi se uskladili na prvem delu, bi to vsaj simbolično ali pa tudi formalno pomenilo, da se spet usedemo za skupno pogajalsko mizo, da bi dorekli še ta protokol o nadaljevanju pogajanj, vendar zaradi tega člena, ker ne morejo počakati še dva ali tri mesece, bo vse to padlo v vodo," je pojasnil.

Tudi Inštitut 8. marec opozarja, da so izpustili nekaj pomembnih predlogov

V Inštitutu 8. marec, kjer opozarjajo na zgodbe žrtev nasilja, ki pogosto nasilja sploh ne prijavljajo, ker pristojne institucije ne opravljajo svojega dela, so se povezali z Delavsko svetovalnico in Društvom za nenasilno komunikacijo. "Organizaciji opozarjata, da žrtve intimnopartnerskega nasilja velikokrat nimajo nobenih ustreznih pogojev, da se umaknejo. Pogosto nimajo kam iti, saj ne morejo kar čez noč najti druge ustrezne nastanitve, niti nimajo dovolj denarja za to. Z umikom nastanejo še dodatne težave, saj se njihov dohodek dostikrat zniža. Veliko je mam, ki ostanejo same z mlajšimi otroki in zato ne morejo vzeti službe, ki je izven dopoldanske izmene. Zaposlitev, ki nudijo samo dopoldansko izmeno, je zelo malo, še posebej, če govorimo o področju dela, ki zahteva srednješolsko izobrazbo," pravi Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec. 

Skupaj so zato pripravili predloge sprememb ZDR s ciljem pomoči in zaščite nasilja v družini, ki smo ga poslali na pristojno ministrstvo. "Predlogi so na videz drobni, a žrtvam pomagajo zgraditi novo življenje," pravi Kovačeva. To so možnost krajšega delovnega časa, deset dodatnih dni plačane odsotnosti v primeru prijavljenega nasilja, posebno delovnopravno varstvo in varstvo v zvezi z nočnim, nadurnim, izmenskim delom ali delom čez vikend. "Vse to so ukrepi, ki so sprejeti v sodelovanju s socialnimi službami. Vse to so ukrepi, ki žrtvam omogočajo nov začetek," pojasnjuje. 

"Izvedeli smo, da so bili ukrepi iz ZDR-ja zaradi pritiska umaknjeni. Izvedeli smo, da se za žrtve nasilja ponovno nič ne bo spremenilo. Predsednik vlade se je zavezal k bitki proti sovražnemu govoru, proti nasilju proti družbi bolečine. Intimnopartnersko nasilje je ena izmed hujših tragedij, ki se lahko zgodijo posamezniku, in pomembno je, da se kot družba nanj odzovemo. Predsednik vlade svojo odločitev še vedno lahko spremeni in poskrbi za žrtve," je še zapisala v sporočilu za javnost. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (214)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Litlmen
23. 10. 2023 10.46
+1
Sramota od te vlade.spokajte
jodr
19. 10. 2023 11.57
+2
Luka spokaj, vesoljna Slovenija že dolgo ve, da si popolnoma nesposoben, samo še ti tega nisi dojel. Daj spokaj že, res si popolnoma nesposoben.
Špinača
19. 10. 2023 09.25
+1
samo, da je nam v fidesu uspelo se pred odstopom in pogajanji. 🤣💪
avgust.
18. 10. 2023 20.56
+5
Očitno je ta vlada popolnoma izpraznila vse kar se je dalo in sedaj samo še reže pravice in viša "prispevke". Nekateri so pisali o treh mandatih, a bi bilo za vse dobro, če niti prvega ne bi oddelali do konca.
janezdollar
18. 10. 2023 21.28
-5
Vse kar se je dalo je izpraznila prejšnja vlada in zdaj so tu posledice…
Cupko
18. 10. 2023 20.29
+8
Štrukelj poslovi se iz sindikata. Aja ne more, ker ga nikjer ne marajo
ROMELS
18. 10. 2023 20.18
+9
tudi socialni partnerji so bili zraven, ko so moškim upokojencem od leta 2013 ukradli po eno pokojnino na leto.
Delavec_Slo
18. 10. 2023 20.12
+7
E moj štrudl, nobeden te ne šmirgla več, samo tisti, ki plačujejo v tvoj sindikat te še šmirglajo-pa ne zaradi uspešnosti, zato, ker TE MORAJO!
samastur
18. 10. 2023 20.09
+8
o protestih danes pa nič ne porocate?
ROMELS
18. 10. 2023 20.16
+10
........so sovražni do upokojencev. Vse druge navlake pa v izobilju.
Špinača
18. 10. 2023 19.59
+3
se pred odstopom min.je sindikatu Fides uspelo. kako je to mogoče?
Defragment
18. 10. 2023 19.57
+11
Sindikati kar tarnajte in jokcajte! Jerkićka! Prej ste vreščali, da zmanjševanje davčne obremenitve zaposlenih ni vredu….halo? A sedaj bi pa bila, ko so Vaši v vladi. Licemernost da ji ni para. Narod pa to kar gleda in tolerira. Narod je NEUMEN!
biggbrader
18. 10. 2023 20.01
+5
biggbrader
18. 10. 2023 19.56
+8
Vsi delajo za svoj žep, tako vladniki kot vladni sindikalisti, Rupar pa jim je pod oknom ustanovil največjo upokojensko stranko, ki za razliko od Desusa nima temeljev na upokojenih rdečih direktorjev.
medusa
18. 10. 2023 19.41
+5
Hahahahaaaahhhaaaaaaarigha...Pa gremo od zacetka...neteg od natega nateg...TO NAS VSE KOSTA BUTALE ,VSAK SESTANEK POSTENO PLACUJEMO!!!! MESECNIK SPOKI!!!
je še kdo pošten
18. 10. 2023 19.41
+9
učiteljem dati skrajšani delovni čas max. 6 ur saj so že skoraj vsi ob 1.ih doma
kiropraktik
18. 10. 2023 19.39
+3
A tej vladi res nič ne uspeva? Torej je opravilno nesposobna!
Timijanus
18. 10. 2023 19.56
+6
#kiropraktik, ne bo držalo. Sindikati so se pod vlado puklastega skrili v svoje luknje in vlekli dober denar za svoje dve letno nedelo. Pod novo vlado, so prilezli is njih, si zopet nadeli perjanice, se pobarvali z bojnimi barvami in neutrudno rušijo vlado na celotni črti. Človek se nehote vpraša, da niso morda v tesni navezi s puklastim in njegovo stranko, katero je ukradel dr. Pučniku. 🤔
Skunk Works
18. 10. 2023 19.28
+15
Ne se preveč jezit na javnike..... Zimske počitnice, velikonočne počitnice, majske počitnice, počitnice kar tako, poletni preddopust, glavni poletni dopust, jesenski popoletni dopust, krompirjeve počitnice, Noč čarovnic, dan mrtvih, lanski dopust, bolniške, Advent, Božič, Novo leto,...ja kako naj nek birokrat tam v Js sploh kaj naredi, saj ga skoraj ni v službi....
El pi5tolero
18. 10. 2023 19.25
+10
Luzerji! Svoji se s svojimi ne morjo zmet! Janez bi mel tole ze zrihtan, tko kot vse! Nej pride nazaj cim prej! Lol
mackon08
18. 10. 2023 19.58
+0
El pi5tolero Janez je bil 3x na vladi pa je zriktal to kar imamo zdaj.
Model 007
18. 10. 2023 19.25
+9
Gospoda sindikalisti sedaj pa na ulice ali pa odstopite saj do sedaj niste naredili skoraj nič - dobro skrbite le za sebe.žal ni vlada dosti boljša...
Ernest Scribbler
18. 10. 2023 19.23
+17
Javni sektor je rak rana države.
biggbrader
18. 10. 2023 19.57
+3
Slovenecsem
18. 10. 2023 19.19
+9
Nesposobna vlada na vseh področjih.
Skunk Works
18. 10. 2023 19.03
+21
V idealnem svetu v neki resni idealni državi, bi maso plač za JS vezali na nek procent tistega, kar ustvari gospodarstvo te države. Imeli bi JS kakršnega si lahko privoščimo in ne kakršnega si želimo. Prav tako bi v neki idealni državi uredili JS tako, da bi v okviru prej napisanega JS organizirali tako, da bi ukinili delovna mesta, ki se ne potrebujejo, ki se podvajajo in tista kjer ljudje tam nimajo dela več kot za uro na dan. Uvedli bi tudi normiranje in storilnost ter efektivo vsaj 70% tiste v gospodarstvu. In v idealni državi bi naenkrat ugotovili, da jim ostaja denarja kot pečka, naenkrat bi imeli res zastonj šole, vrtce, prehrano za otroke, gospodarstvo nizke davke, kar bi mu omogočilo še več prihodkov in rasti in splošen dvig blaginje države na vseh ravneh. Država bi bila pa iz leta v leto manj zadolžena in na koncu nič, ter neodvisna od tujih kreditorjev in njihovih komand. Ker pa žal ne živimo v idealnem svetu in idealni državi, pač imamo kar imamo, gospodarstvo bo še naprej garbalo in dihalo na škrge, JS se bo pasel v nedelu, slabi storilnosti in organizaciji, prerazbohotenosti in dosti višjih nezasluženih plačah kot gospodarstvo še naprej, država bo iz leta v leto bolj zadolžena in nesuverena, ter pod komando kreditodajalcev, šolstvo in vrtci vedno dražji, ljudje bodo vedno bolj plesali itd..itd.......