Stanovanjska politika je po Meščevi oceni v Sloveniji neurejena že 30 let, od Jazbinškovega zakona naprej. "Na eni strani se nepremičnine koncentrirajo v rokah peščice, ki jih kupuje kot investicije in jih oddaja. Po poročilih nepremičninskih agentov je teh investicijskih nakupov že prek 30 odstotkov, trend pa se samo še zaostruje, saj ljudje, ki imajo prihranke na bankah in se bojijo inflacije, denar vlagajo v nepremičnine, zato da bi bil tam na varnem," je izpostavil v današnji izjavi za javnost.
Cene nepremičnin s tem rastejo, kapital peščice se po besedah koordinatorja Levice veča, problem pa nastaja na drugi strani pri ljudeh, ki stanovanja potrebujejo, pa ne morejo do njih, ker so cene na trgu enostavno znorele. "To ni več pojav, ki bi bil omejen na Ljubljano, to lahko zdaj spremljamo po celi Sloveniji," je dejal.
Trenutna ureditev, tako Mesec, povzroča takšno luknjo, da naj bi imeli v Sloveniji kar 175.000 praznih stanovanj. "V Levici smo se odločili, da se s krizo spopademo ne samo z gradnjo javnih najemnih stanovanj, ki jih je treba zgraditi 30.000, ampak tudi z davkom, in sicer davkom, ki bi zadel lastnike več in večjih nepremičnin, ter davkom, ki bi posebej ciljali na lastnike praznih nepremičnin."
Nekdo, ki živi v nepremičnini, vredni 250.000 evrov in veliki do 120 kvadratnih metrov površine, po njegovih besedah ne bi plačal nič, bi pa plačali tisti, ki živijo v večjih in dražjih nepremičninah, predvsem pa tisti, ki imajo prazne nepremičnine. Te bi, kot je dejal Mesec, obdavčili po koeficientu 1,5 in bi tako plačali primerljivo več davka, s čimer bi jih po njegovih besedah prisilili v to, da bodisi te nepremičnine oddajo bodisi prodajo.
Kaj prinaša predlog zakona o davku na prazne in velike nepremičnine?
Poslanci Levice so predlog zakona o davku na prazne in velike nepremičnine, namenjen progresivni obdavčitvi praznih stanovanj in večjih oz. dražjih nepremičnin, že vložili v DZ. Predlagane davčne stopnje se razlikujejo glede na vrsto in vrednost nepremičnine. Za stavbe, med katerimi so stanovanja, naj bi znašale od 0,1 do 1,5 odstotka. Za stanovanja, ki jih lastnik oddaja v najem, bi se povečale za 50 odstotkov, za stanovanja, ki jih lastnik niti ne oddaja niti ne uporablja, pa za 150 odstotkov.
Za popravljene in obnovljene stanovanjske hiše oz. stanovanja in garaže bi se stopnje davka pod pogojem, da se je zaradi popravila ali obnove njihova vrednost povečala za več kot 50 odstotkov, za obdobje treh let znižale za 50 odstotkov; zavezancu z več kot tremi družinskimi člani, s katerimi je v letu pred letom, za katero se odmerja davek, stalno prebival v lastni stanovanjski hiši ali stanovanju, pa bi se odmerjeni davek znižal za 10 odstotkov za četrtega in vsakega nadaljnjega družinskega člana.
Davčne stopnje za prostore za počitek in rekreacijo po predlogu znašajo od 0,2 do 4,5 odstotka, davčne stopnje za poslovne prostore pa od 0,15 do 3,3 odstotka. Za poslovne prostore, ki jih lastnik ne uporablja ali jih oddaja za opravljanje dejavnosti, bi se stopnje davka na poslovne prostore povečale za 50 odstotkov.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.