Člani Levice so na kongresu v Ljubljani potrdili volilni program stranke za državnozborske volitve in predstavili del kandidatne liste. Koordinator stranke Luka Mesec je v nagovoru povzel delo v minulem mandatu ter napovedal, da gredo na volitve s pokončnimi glavami, po še boljši rezultat, kot so ga dobili na prejšnjih.
Rezultat bo po njegovih besedah osnova za to, da se po volitvah resno pogovorijo z morebitnimi partnerji, kako iz programa Levice, ki je po njegovem mnenju realen, narediti vladni program. Večja možnost za dosego ciljev je v koaliciji, vprašanje pa je, ali "bomo zmožni oblikovati koalicijo, ki nam bo dovolj blizu, da bomo lahko govorili skupen jezik", je v izjavi ob robu kongresa povedal Mesec.
Po njegovih navedbah se bodo pogovarjali s strankami, ki so jim bliže, torej levimi ali levosredinskimi, ne pa z neoliberalnimi ali tistimi, ki uporabljajo sovražni govor in izključevanje. "V tem mandatu smo dokazali, da nismo nek privesek oblasti, ki naj bi bil v opoziciji, ampak stranka, ki je pisala najbolj kakovostne zakone in dopolnila. Imamo potrebne izkušnje in znanje, da si v naslednjem mandatu poskušamo izboriti tudi kaj več kot zgolj stalež v opoziciji," je prepričan.
Kot je dejal, računajo na podvojitev poslanskih sedežev. Na vprašanje, kako se bodo soočali s konkurenco na levem političnem polju, je odgovoril z oceno, da si je Levica v tem mandatu zgradila kredibilnost, prepoznavnost in bodo ljudje znali racionalno presoditi, kateri program in ekipa sta bolj kredibilna. "V tem smislu nas konkurenca ne skrbi, ampak jo pozdravljamo," je zagotovil Mesec, sicer tudi vodja poslanske skupine Levice.
"Trdno verjamemo in stojimo za tem, da družba potrebuje korenite spremembe. Naš program ponuja vsaj nekatere rešitve nanje," je dodal. V nagovoru je izpostavil, da v iztekajočem se mandatu niso bili stranka enega problema, ampak stranka, ki se je borila na vseh frontah, na katerih se jim je zdelo potrebno, ter so bili konsistentni.
Tako tudi s programom v glavnem sledijo že začrtanim vsebinam, naravnani so v cilj blaginje za vse, ne le za peščico. Program predvideva zavzemanje za dostojno delo, krepitev soupravljanja podjetij, soudeležbo delavcev pri dobičku in boljši nadzor nad kršitvijo pravic delavcev.
Obljubljajo omejitev razmerja plač na ena proti pet, boj proti nerazvitosti, stagniranju plač, zaostanku vlaganj v izobraževanje, znanost in razvoj, spremembo načina upravljanja z javnim premoženjem. Napovedujejo ustavitev postopkov privatizacije ter uvedbo demokratičnega nadzora v SDH in slabi banki.
Program se usmerja tudi v skrb za javno šolstvo in javno zdravstvo ter za dosledno ločitev med javnim in zasebnim. Izpostavljajo boj proti revščini in vsem oblikam družbene izključenosti. Pri tem navajajo takojšen dvig minimalne plače nad 700 evrov, zavzemanje za pokojnine, ki zagotavljajo varno starost, ter dvig socialnih pomoči. Pri zavzemanju za krepitev politične demokracije med drugim navajajo možnost odpoklica političnih funkcionarjev. Napovedujejo prizadevanje za izstop iz Nata.
V razpravi o programu je bilo slišati pohvale, a tudi opozorila. Med drugim, da se morajo predstaviti z realnimi ukrepi in zanje pojasniti tudi vir finančnih sredstev, postaviti prioritete ter načrt izvedbe. Vsega namreč ne bodo mogli uresničiti v enem mandatu, je poudarila ena od razpravljavk.
Mesec je v odgovor na to poudaril, da je program izhodišče, ki zajema vse sektorje, in bo Levica, če postane vladna stranka, dobila le delček pristojnosti za upravljanje države. Tako je napovedal, da bodo iz programa izluščili prioritetne ukrepe in jih razvrstili v smiselno časovnico za udejanjanje.
Kongresa se je sicer udeležilo nekaj znanih obrazov, med njimi psihologinja Gabi Čačinovič Vogrinčič in predsednik Zveze društev borcev NOB Tit Turnšek. Med tujimi gosti, ki so nagovorili udeležence, je bil Gregor Gysi iz nemške stranke Levica in vodja Evropske levice. Izrazil je zadovoljstvo, da "vidi toliko mladih" na tem kongresu, saj da bo tudi Evropska levica morala preporod iskati na mladih. Zavzel se je za iskanje novih poti "na podlagi internacionalizma", ne pa nacionalizmov, "ki bi radi vrnili čas za 80 let nazaj". "Najti moramo odgovore za prihodnost. To mora levici uspeti, sicer bomo še naprej imeli opravka z desnim ekstremizmom, desničarskim populizmom in nacionalizmom," je dejal.
KOMENTARJI (591)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.