V Slovenijo je na povabilo premierja Boruta Pahorja prispela nemška kanclerka Angela Merkel. To je njen drugi obisk v Sloveniji. Okoli 11.45 je nemška kanclerka na Prešernovem trgu izstopila iz svojega avtomobila, kjer jo je poleg Pahorja z bučnim aplavzom pozdravilo še več deset ljudi.
Merklova se je nato skupaj s Pahorjem odpravila na ogled starega mestnega jedra. Sprehodila sta se do magistrata, medtem pa se je kanclerka rokovala tudi s skupino navdušenih izraelskih turistov.
Na poti po Ciril Metodovem trgu je Merklova presenetila z ogledom vhoda v gostilno Sokol, kjer so stale narodne noše. Zatem si je ogledala tudi ljubljansko stolnico in se sprehodila proti tržnici. Ustavila se je pri prodajalki suhega cvetja, kjer je Pahor Merklovi kupil šopek suhega cvetja.
Po ogledu tržnice in še nekaj rokovanji s presenečenimi mimoidočimi se je nemška kanclerka z uradnim avtomobilom odpravila na Ljubljanski grad, kjer jo je pričakal ljubljanski župan Zoran Janković. Visoka gostja se je nato vpisala v zlato mestno knjigo gostov. Merklova in Pahor sta sicer na grad odšla na delovno kosilo.

Pahor in Merklova s skupno deklaracijo
Po kosilu sta se Pahor in Merklova odpravila v Cankarjev dom, kjer sta stopila pred novinarje. V skupni deklaraciji sta sporočila, da želita vladi Slovenije in Nemčije poglobiti prijateljske odnose med državama s še bolj okrepljenim sodelovanjem na političnem, znanstvenem in gospodarskem področju. Deklaracija, ki sta jo predstavila, je načelna in postavlja okvirje sodelovanja med državama.
Pahor, ki je izpostavil, da si želi posebno dobrih odnosov med obema državama, je ob tem dejal, da Slovenci ne bomo pozabili nemške vloge pri osamosvojitvi. Pri tem je dodal, da Berlin za pomoč nikoli ni pričakoval kakšnih daril, kar je odnose še poglobilo. Po njegovih besedah je Nemčija brez dvoma najpomembnejša gospodarska partnerica za Slovenijo. "Najvažnejši cilj te vlade je sprejeti vse dolgoročne in kratkoročne ukrepe za stabilnost gospodarstva. Radi bi imeli tudi nemško podporo. Radi bi ostali v evroskupini in za to bodo potrebni dodatni napori. Nekoč ne bo več 27 politik, govorili bomo o Združenih državah Evrope," je dejal. Po njegovem je treba povečati konkurenčnost in zagotoviti javnofinančno vzdržnost.
Tudi Merklova, ki je Slovenijo ocenila za verodostojnega evropskega partnerja, je dejala, da so odnosi med državama zelo prijateljski. Po njenih besedah si z izboljšanjem konkurenčnosti želimo postati močna Evropa. Povedala je, da moramo dodatno ojačati evroobmočje, po drugi strani pa moramo pokazati enotnost in perspektivo Evropi. Sprejetje skupne deklaracije je po njenem mnenju zelo pomemben korak. Prav tako je Slovenijo pohvalila za pogum pri snovanju reformnih ukrepov in urejanju odnosov s Hrvaško. Zahvalila se je za dobre razgovore in delovni obisk. "Mislim, da bosta državi še naprej dobro sodelovali," je zaključila.
Türk izrazil željo po tesnejšem sodelovanju na področju zelenih tehnologij
Za tem se je Merklova srečala s predsednikom države Danilom Türkom, s katerim sta izpostavila pomen reform v EU in v posameznih članicah, ki so nujne za obstoj in nadaljnji razvoj povezave. To bi morali sprejeti in podpirati vsi politični dejavniki, tako vladni kot opozicijski, sta se strinjala. V tej luči sta še posebej poudarila pomen reforme pokojninskega sistema.

Sicer pa sta se posvetila tudi krizi v območju evra in ukrepom za stabiliziranje evra. Nemška kanclerka je pri tem izpostavila pomen solidarnosti in izpolnjevanja zavez držav iz pakta stabilnosti.
Pri gospodarskih temah je Türk izrazil željo po tesnejšem sodelovanju Slovenije z Nemčijo na področju zelenih tehnologij in opozoril, da ne gre le za nemške izkušnje na tehnološkem področju, pač pa tudi za pravne nasvete pri spodbujanju in reguliranju te usmeritve.
Svoj obisk je Merklova sklenila na nemškem veleposlaništvu, kjer je za zaprtimi vrati govorila tudi s predsednikom SDS Janezom Janšo. Izjav za medije po sestanku nista dajala, so pa kasneje iz SDS sporočili: "Osnovna tema pogovora je bila situacija v EU, v Sloveniji in na Zahodnem Balkanu s poudarkom na bodočem sodelovanju Nemčije in Slovenije pri krepitvi medsebojnih odnosov in nastopih pri reševanju problemov v soseščini in EMU. Prijateljski pogovor, ki je trajal približno 40 minut, sta zaključila s kratkimi ocenami politične in predvolilne situacije v obeh državah."

V zadnjih desetih letih številni obiski nemških predstavnikov
Od leta 2001 do danes je Slovenijo obiskalo več nemških državnih predstavnikov. Tako je bil 1. marca v Sloveniji zunanji minister Joschka Fischer, ob 10. obletnici slovenske samostojnosti je 25. junija prišel takratni kancler Gerhard Schröder, konec maja 2002 pa je bil v Sloveniji predsednik Johannes Rau. Kot evropski komisar za širitev se je v začetku marca 2003 v Sloveniji mudil Günther Verheugen, nekaj dni pozneje pa je prišla nemška prometna ministrica Renate Künast. 12. marca istega leta je znova Slovenijo obiskal zunanji minister Fischer, 15 dni pozneje pa še predsednik nemškega parlamenta Wolfgang Thierse.
Fischer je bil v Sloveniji tudi 3. februarja 2004, maja tega leta pa je prišel takratni bavarski premier Edmund Stoiber. 5. decembra 2005 je Slovenija gostila svet Ovseja, ki se ga je udeležil takratni nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier. Konec septembra 2006 je bil v Sloveniji nemški minister za obrambo Franz-Josef Jung, konec oktobra pa je prišla ministrica za gospodarsko sodelovanje in razvoj Heidemarie Wieczorek-Zeul.
Merklova se je prvič v Ljubljani mudila ob slovesnosti ob uvedbi evra, ki je potekala 15. januarja 2007. Šest mesecev pozneje je v Ljubljano za tri dni prišla ministrica za izobraževanje in raziskave Anette Schavan.

Med predsedovanjem kar 16 visokih državnih obiskov
Ko pa je Slovenija prevzela predsedovanje Evropski uniji, so se nemški obiski začeli v Sloveniji kar vrstiti. Najprej je 10. januarja 2008 prišel predsednik parlamenta Norbert Lammert. Dober teden pozneje je prišel zunanji minister Frank-Walter Steinmeier, še slab teden pozneje pa pravosodna ministrica Brigitte Zypries.
Februarja 2008 sta ločeno prišla na obisk zvezna ministrica za razvoj in sodelovanje Heidemarie Wieczorek-Zeul in obrambni minister Franz Josef Jung. Konec februarja je bil v Sloveniji znova na obisku zunanji minister Frank-Walter Steinmeier, na dan norcev se je v Sloveniji mudil notranji minister Wolfgang Schäuble, tri dni pozneje še finančni minister Peer Stenbrück, 11. aprila minister za okolje Sigmar Gabriel, od 14. do 16. aprila je bil naš gost gospodarski minister Michael Glos, ko je odšel, pa je že prispela ministrica za zdravje Ulla Schmid.
Od 5. do 7. maja je bil v Sloveniji prometni minister Wolfgang Tiefensee, 12 dni pozneje ministrica za sodstvo Brigitte Zypries, 19. maja je znova prišel obrambni minister Jung, od 25. do 27. maja pa je bil v Sloveniji minister za zaščito potrošnikov Horst Seehofer.
Potem pa državnih obiskov ni bilo več kot dve leti. 27. julija lani je bil v Sloveniji novi zunanji minister Guida Westerwelle, nato pa še nekaj obiskov na nižji ravni.
KOMENTARJI (338)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.