Na Višjem sodišču so uvedli preiskavo prodaje državnega deleža Mercatorja Istrabenzu in Pivovarni Laško ter tako ugodili pritožbi tožilcev za pregon organiziranega kriminala na odločitev preiskovalne sodnice pred dobrimi petimi leti, ki ni uvedla preiskave domnevnega oškodovanja državnega premoženja pri prodaji, je poročal Žurnal24.
Kot je v sporočilu za javnost zapisal predsednik Višjega sodišča v Ljubljani Jernej Potočar, je Višje sodišče v Ljubljani s sklepom z 2. februarja 2012 ''pritožbi okrožnega državnega tožilca ugodilo ter sklep sodišča prve stopnje, s katerim je slednje zahtevo za preiskavo zoper osumljene zavrnilo, spremenilo tako, da se zoper osumljene opravi preiskava v smeri storitve očitanih jim kaznivih dejanj''. Po njegovih pojasnilih so ''razlogi takšne odločitve Višjega sodišča v Ljubljani v tem, da je sodišče prve stopnje zmotno ugotovilo dejansko stanje''.
''Po oceni višjih sodnikov doslej zbrano dokazno gradivo potrjuje obstoj tistega suma, ki je potreben za uvedbo preiskave, na kar je sicer opozarjalo v pritožbi tudi tožilstvo. Izpodbijani sklep je senat sodnikov višjega sodnika zato spremenil ter sodišču prve stopnje, ki bo opravilo preiskavo, dal ustrezne napotke za nadaljnje vodenje postopka,'' je še zapisal Potočar.
Na specializiranem državnem tožilstvu so pojasnili, da je zadeva pravnomočna in pritožba ni mogoča. Sporočili so, da sta nekdanji predsednik uprave Kapitalske družbe (Kad) Tomaž Toplak in nekdanji direktor Slovenske odškodninske družbe (Sod) Marko Pogačnik osumljena zlorabe položaja ali pravic, za kar jima po starem Kazenskem zakoniku grozi osem let zapora, tedanja prva moža Istrabenza in Laškega, Igor Bavčar in Boško Šrot, pa sta osumljena goljufije, za kar je tudi predpisana do osemletna zaporna kazen. Na vprašanje, ali bo prodaja razveljavljena ali nična, če se izkaže, da so bila ob njej storjena kazniva dejanja, so odgovorili, da "v tem trenutku ne moremo podati odgovora".
Bavčar je za nacionalno televizijo pojasnil, da je to preiskava o Mercatorju. "Ko je Jankoviću padla ena civilna tožba, se je odločil, da bi spremenil svoje mnenje in začel z drugo. Tožilec in sodišče mu tukaj sledita," je dejal.
"Potem ko me je Jankovič tožil in izgubil tožbo na civilnem sodišču v Kopru, se je zatekel po pomoč k višjemu tožilcu Jožetu Kozini, ki je sprejel ovadbo in zahteval preiskavo," pa je dejal Šrot.
Kaj so se pogovarjali na sestanku?
V času vlade Janeza Janše je Andrijana Starina Kosem prevzela položaj državne sekretarke na ministrstvu za gospodarstvo, obenem je bila v več nadzornih svetih. Med drugim je od januarja 2005 vodila Kadov nadzorni svet, ki je dal zeleno luč za prodajo Mercatorjevih delnic.
Starina Kosmova je bila, kot trdi, navzoča tudi na domnevnem sestanku pri Janši avgusta 2005, na katerem naj bi se dogovorili o prodaji Istrabenzu in Pivovarni Laško. Na sestanku naj bi bila navzoča tudi Bavčar in Šrot, po nekaterih informacijah naj bi se sestanka udeležil tudi direktor KD Group Matjaž Gantar.
Starina Kosmova je maja 2007 odstopila z mesta državne sekretarke, Janša pa je medtem večkrat zanikal, da so se na sestanku dogovorili o prodaji Mercatorja. Tudi ostali so zanikali vse obtožbe.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.