Delo je bilo vseskozi cilj predsednika vlade Janeza Janše, Mercator pa je bil le sredstvo za izsiljevanje, je v pogovoru za Delovo Sobotno prilogo povedal predsednik uprave Pivovarne Laško Boško Šrot. Pri Delu Laščane zanima le poslovni rezultat je dejal in dal zavezo, da ga ne bo "zlorabljal za svoje zasebne potrebe ali za potrebe skupine Pivovarne Laško". Prvi mož pivovarne je še pojasnil, da delnic Mercatorja ne nameravajo prodati, prav tako ne načrtujejo menedžerskega prevzema laške družbe.
Šrot: Izsiljevanje in grožnje predsednika vlade
"Delnice Mercatorja smo pošteno plačali," je Janševo izjavo, da je bila prodaja Mercatorja napaka, komentiral Šrot in dejal, da je celoten posel "potekal ob hudih izsiljevanjih in celo grožnjah predsednika vlade". Po Šrotovih besedah nakupa Mercatorja Laščani niso načrtovali, saj so tisti čas zaključili prevzem Pivovarne Union, prav tako niso nameravali prodati delnic Dela. "Celotna zgodba se je pričela zaradi ambicij predsednika vlade po obvladovanju časopisa," je dejal.
Kot je povedal, je sodelovanje Janši prvi ponudil Zoran Janković, ki naj bi predsedniku vlade zagotovil, da jih lahko v prodajo Dela prisili tako, da umakne njihove proizvode s polic Mercatorja. Tako so bili prisiljeni v pogajanja in za kupca Dela je bil, tako Šrot, določen Matjaž Gantar. Za nakup delnic Mercatorja so se dogovorili 12. avgusta 2005. "Janez Janša je Pivovarni Laško in Istrabenzu takrat dejansko prodal delnice Mercatorja," je dejal Šrot. Povedal je, da so se posla držali, "ko pa so stvari na Delu šle tako daleč, da niti Janševi izbranci niso mogli več funkcionirati, smo se odločili in Delo prevzeli nazaj v svoje roke".
'Ali je UVK piarovska agencija vlade?'
"Mercator je za podjetja v skupini Pivovarna Laško dolgoročna naložba, ki je ne bomo prodali," je dejal Šrot in sklep Urada RS za varstvo konkurence (UVK), ki pivovarni in nekaterim družbam okoli Laškega prepoveduje prodajo ali nakupe delnic Mercatorja brez predhodnega soglasja urada, iz tega vidika označil za povsem nepotrebnega. Ob tem se je vprašal, ali je UVK, "ki utemeljuje svoje odločitve na podlagi navajanja člankov iz dnevnega časopisja", "piarovska agencija vlade z namenom vplivanja na javno mnenje".
Tezo urada za varstvo konkurence, da obvladujejo Mercator, je Šrot označil za debelo laž. Pojasnil je, da je delež podjetij v skupini Laško v Mercatorju 23,34-odstoten in ne 27,39-odstoten, kot je navajal urad, in napako tudi priznal. "Ko je napako priznal, pa začetnega postopka ni ustavil, kar je dovolj zgovorno," je dejal Šrot.
Za "prijateljske družbe", s katerimi naj bi obvladovali Mercator, je Šrot dejal, da gre za samostojne družbe, ki so lastniki Pivovarne Laško. "Na njihovo naložbeno politiko pa nimamo nikakršnega vpliva ne prek lastništva ne prek nadzornega sveta," je dejal in še pojasnil, da na skupščinah Mercatorja ne delujejo usklajeno, kar je ugotovila tudi Evropska komisija.
"Očitno je edino usklajeno delovanje, ki smo mu priča, med UVK, predsednikom vlade in ministrom za gospodarstvo... Sumimo, da dela direktor UVK pod takim pritiskom, da ne utegne niti prebrati odločb, ki jih podpisuje," je dejal prvi mož pivovarne.
Šrot je zanikal tudi ugibanja o morebitnem menedžerskem odkupu Pivovarne Laško. "Menedžerskega odkupa v Laškem ne bo. Pivovarna Laško bo ostala družba v lasti 10.000 delničarjev. Med delničarji so in bodo tudi zaposleni. V Laškem smo vedno čutili veliko pripadnost do Pivovarne Laško," je še povedal Šrot.
Matjaž Gantar pa je povedal, da v vsem skupaj vidi le borbo v politiki, saj se normalni gospodarstveniki v takšne borbe po medijih ne podajajo. ''Verjetno se Šrot počuti napadenega ali pa se je spustil v aktivno politiko,'' je še komentiral.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.