Minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je v skladu z določbami Zakona o javnih uslužbencih podal predlog za razrešitev Tomaža Rozmana s položaja glavnega inšpektorja Inšpektorata Republike Slovenije za šolstvo in šport, so potrdili na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.
Predlog njegove razrešitve je danes že obravnavala vladna komisija za administrativne zadeve in imenovanja, predvidoma v četrtek pa bo obravnavan na seji vlade, so zapisali.
Minister je na novinarski konferenci poudaril, da kot starš s trenutnim stanjem v šolstvu ni zadovoljen. Izpostavil je tudi, da se dobro zaveda, da je bil on tisti, ki je v prvem mandatu Tomaža Rozmana nastavil na mesto glavnega inšpektorja. Kot je povedal, se mu ta odločitev danes ne zdi več tako dobra.
Spomnil je, da se je v zadnjem času "zgodilo kar nekaj zadev", na katere sicer niso imeli vpliva, so pa načenjale ugled sistema vzgoje in izobraževanja v Sloveniji. Tako bodo namesto Rozmana na čelo inšpektorata najprej s pooblastilom imenovali nekoga z ministrstva, "v drugi fazi pa poiskali nekoga, ki bo uvedel sistemske spremembe", je napovedal Pikalo.
Minister ob tem ni želel komentirati posamičnih primerov, je pa poudaril, da želi z vizijo, ki jo ima, preoblikovati inšpektorat. Pozdravil je dejstvo, da bi se inšpektorat povezal z zavodom za šolstvo. "Ne vem, zakaj ne bi skupaj opravljala inšpekcijskega procesa inšpektor in svetovalec zavoda," je med drugim izpostavil.
Dodal je še, da je treba racionalizirati predpise, postopke pa decentralizirati.
Številne nepravilnosti
Do Pikalovega ukrepanja je pripeljalo tudi naše poročanje o številnih nepravilnostih na inšpektoratu. Prvi je bil primer ravnatelja ljubljanske osnovne šole Dušana Merca, ki je prepovedal vstop v šolo učencema, ki naj bi spolno napadla učenki, zaradi česar se je znašel na sodišču in bil obtožen nevestnega dela. V sinočnji oddaji 24UR ZVEČER pa so razkrili še izpoved učiteljice glasbene umetnosti Marte Steklasa, ki jo že leto in pol preganja inšpektor Alen Kofol, ker je učenki po ocenah 4, 4, 4 predmet zaključila – s štirico. Šolski inšpektorat je stvari pripeljal tako daleč, da naj bi šla učenka na ponovno preverjanje znanja za 9. razred osnovne šole, učiteljica pa je že skoraj leto dni na bolniški.
Da takšen postopek traja kar 16 mesecev, po besedah predsednika združenja ravnateljev osnovnih šol Gregorja Pečana ni normalno. "16 mesecev izvajanja takšnega nadzora kaže na izjemno pomanjkljive sposobnosti človeka, ki to izvaja, to, da je inšpektor zahteval dve mnenji v takšnem postopku, pa se mi zdi milo rečeno čudno! Direktor zavoda za šolstvo pravi, da se zadnja leta utapljajo v zahtevah z inšpektorata za izvedenska mnenja, kar kaže na določeno stopnjo neavtonomnosti inšpektorjev ali pač pomanjkljive kompetence pri izražanju svojih odločb," je dejal. Da gre učenka, ki je zdaj v drugem letniku, znova na oceno šole iz devetega razreda, ne samo, da ni normalno, pač pa je neumno, je prepričan.
Z besedami, da gre za "groteske", pa je primer učiteljice glasbene umetnosti komentiral Dušan Merc. "Imeli smo podoben primer, tudi pri glasbi. Mati, ki je bila sodnica, ni šla na inšpektorat, pač pa na upravno sodišče. Le-to je sredi začetka šolskega leta poslalo razsodbo, ki je šla v prid šoli. Materi to ni bilo dovolj in novembra smo dobili obvestilo z vrhovnega sodišča, da so prednostno obravnavali to, ali ima otrok oceno tri ali štiri. To je patološko, to delajo sociopati! In tudi primer, ki sem ga sam prestal, je nor in sociopatski, ni zdrav! To, kar se je zgodilo kolegici, je patologija v družbi. Tako neumnih stvari si družba ne bi smela dovoliti; ali pa je tako gnila!"
Merc je pričakoval, da se bo minister Pikalo ob njegovem primeru oglasil. "Da bo stopil pred javnost in pokazal svojo človečnost – pa ne zaradi mene, ampak lahko bi pokazal, iz kakšnega testa je, kaj on zagovarja. On pa je tiho, to je grozljivo. Je brez stališča, ki bi ga javno zagovarjal!"
Da bi bilo dostojno, če bi se minister odzval, meni tudi Pečan. "Čeprav od ministrov kateregakoli resorja ne pričakujem kakšne zelo decidirane izjave o kateremkoli predmetu, pač pa vedno pričakujem neko bolj ali manj izmuzljivo politično izjavo, ki v končni fazi ne bo povedala nič. Razen v enem primeru – če bo stranka prepričana, da bo to prineslo pozitivne točke na naslednjih volitvah ali pri odzivu javnosti." Veseli pa ga, da se o tem končno pogovarjamo v javnosti, saj sam na te nepravilnosti opozarja že dolgo. Inšpektorat za šolstvo se po njegovem mnenju odziva na vsako, še tako neumno anonimno prijavo, posledica tega pa je, da ne more delovati in izpolnjevati svojega osnovnega poslanstva.
"Po zakonu o šolski inšpekciji bi morala ta vsakih pet let obiskati vsak zavod v Sloveniji na rednem nadzoru. Ko sem marca lani o tem predaval ravnateljem na zboru v Laškem, sem jih vprašal, kdo dlje kot pet let ni bil deležen rednega inšpekcijskega nadzora, in je cela dvorana dvignila roko. In potem se javnost čudi, kako lahko pride do takšnih primerov, kot je bil zloglasni vrtec, kjer so otroke pokrivali z žimnicami … zato ker nadzora praktično ni!" pravi Pečan. "Razen na za lase privlečene anonimne prijave, kot npr. "učiteljica se obnaša kot pijana, zadrogirana najstnica". Takrat se inšpektor prikotali na šolo, en mesec zaslišuje vse po vrsti, da na koncu seveda ugotovi, da je bila prijava zlonamerna in neutemeljena!"
Na vprašanje, ali je ministru Pikalu sploh preostalo kaj drugega, kot da predlaga Rozmanovo razrešitev, je Merc odgovoril, da je to premalo, saj gre pri vsem skupaj za obsežnejše težave, ki so kadrovske narave. "Rozman je, kakor je meni znano, obramboslovec, in nima vizije, kaj s tem inšpektoratom narediti, človek, ki je mene zasliševal, je nekdanji policist … To je tako, ko da bi od mene zahtevali, da dirigiram simfoničnemu orkestru, pa komaj poznam polovinko in četrtinko!"
Po njegovem mnenju bi bilo najbolje, če bi šolski inšpektorat razpustili in vrnili na zavod za šolstvo k strokovnjakom za posamezna področja, ki bi imeli tudi inšpekcijsko moč. "Potem pride lahko k ravnatelju nekdo, ki mu je strokovno enakovreden in z njim opravi razgovor tako, kot je treba. Tega dela ne more opravljati nekdo, ki nima pojma o ničemer! Treba je spremeniti zakonodajo in to razpustiti. To je hobotnica, ki žre ugled šole in uničuje šolstvo. Ti ljudje nimajo pojma, za kaj gre!"
Pečan je dodal, da bi morali biti na inšpektoratu zaposleni ljudje, ki dovolj dobro poznajo ne samo zakonodajo in se "črkobralsko držijo paragrafov, pač pa celotno šolstvo oz. šolo, kako deluje". "Pred leti je zaokrožila anonimka z zelo konkretnimi obtožbami o nepravilnostih na inšpektoratu pod vodstvom Tomaža Rozmana – o nestrokovnosti pri zaposlovanju, neustreznosti, neizpolnjevanju kriterijev. Upal sem, da bo prišel do nekega epiloga, da se bo nekdo od teh trditev distanciral, da jih bo demantiral … Pa nikoli ni bilo o tem nobene besede v javnosti. Čas bi bil, da vse to nekdo pregleda, na primer upravna inšpekcija, in da to dobi svoj epilog – ali so ljudje tam zaposleni z ustrezno izobrazbo in pogoji ali pač ne." Ravnatelji in šole si po njegovih besedah želijo več podpore ministrstva in ustreznih služb.
KOMENTARJI (203)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.