Mabra inženiring, ki gradi Dunajske kristale, bi morala danes ministrstvu za zdravje predložiti uporabno dovoljenje za novo stavbo in dokazilo, da je stavba prosta bremen. Vendar je direktorica Mabre Nevenka Zekić za časnik Delo pojasnila, da menjave še ne morejo izvesti, saj stavba še ni končana. O tem so včeraj obvestili ministrstvo, predložili pa so tudi uporabno dovoljenje in vlogo za vpis etažne lastnine v zemljiško knjigo ter predlagali, da dokončajo in predajo stavbo do konca januarja.

Sicer pa so zaposleni na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) proti zamenjavi stavb. Kot so pred nekaj časa zapisali v javnem pismu, "so ogorčeni nad negospodarnostjo porabe javnih sredstev, nad netransparentnostjo menjave poslovne stavbe IVZ in načinom obveščanja o teh vprašanjih". Sprašujejo se, na podlagi katerih dejstev vlada trdi, da so bili pri menjavi stavbe IVZ na Trubarjevi v Ljubljani za Dunajske kristale upoštevani vsi postopki za doseganje čim višje kupnine za državo. Pri tem navajajo, da nepremičninska stroka pravi, da je ponudba takšnih zgodovinskih stavb na slovenskem trgu tako majhna, da nimamo niti pravega vzorca transakcij niti ocen o maksimalni tržni vrednosti. Prav tako opozarjajo, da vlada stavbe IVZ na Trubarjevi ulici v Ljubljani ni prodajala z javnim razpisom, "temveč se je preprosto dogovorila z netransparentno izbranim ponudnikom". Vlada niti ni pripravila elaborata ekonomske upravičenosti menjave poslovne stavbe IVZ, so zapisali Evita Leskovšek, Dušan Nolimal, Lučka Perharič in Rade Pribakovič v imenu zaposlenih na IVZ.
Vlada je sicer konec maja zapisala, da so bili pri menjavi upoštevani vsi postopki za doseganje čim višje kupnine za državo. Neposredno menjavo pa dopušča zakon o stvarnem premoženju države, pokrajin in občin, ki določa sklenitev menjalne pogodbe pod pogojem, da se vrednost državnega premoženja ne zmanjša in da razlika med zamenjanima nepremičninama ni večja od 20 odstotkov oziroma največ 80.000 evrov.
Zaposleni na IVZ vladi tudi očitajo, da vladno upravičevanje selitve, in sicer da se bodo hkrati v kristale selili urad za kemikalije, uprava za varstvo pred sevanji in javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), ne bo izpolnjeno. Selila naj bi se tako le javna agencija.
Na ministrstvu za zdravje pojasnjujejo, da bodo z vselitvijo IVZ v Dunajske kristale inštitutu ostali le še stroški najemnine za poslovne prostore v Tehnološkem parku, v mesečnem znesku 3391 evrov. Spremembe načrtov selitve po pojasnilih ministrstva ni bilo vse od vložitve prvega vladnega gradiva januarja letos. Ker se bosta IVZ in JAZMP preselila v kristale, pa se bodo sprostili prostori na Zaloški cesti, kamor se bodo preselili urad za kemikalije, uprava za varstvo pred sevanji in še drugi uporabniki, ki sicer v vladnem gradivu niso bili navedeni in sedaj plačujejo najemnino. S selitvijo bodo tako tudi slednji preselili v prostore, kjer ne bo stroškov najemnin.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.