Slovenija

Menjava pnevmatik spomladi ni dovolj

Ljubljana, 16. 03. 2017 09.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Zima se počasi poslavlja in z njo tudi številne nevšečnosti na cesti, zaradi katerih so najbolj trpeli naši jekleni konjički. Nizke temperature, sneg, led in sol so na avtomobilih pustili posledice, zato je pred pomladjo čas, da jih pregledamo in ustrezno pripravimo na toplejše dni.

Daljši in toplejši dnevi ter prebujanje narave nas opozarjata, da je pomlad tik pred vrati. Tega se ne veselimo samo ljudje, temveč tudi živali in nenazadnje naši jekleni konjički, saj to (upajmo) pomeni konec snega, plundre, peska in soli – zimskih dejavnikov, ki so močno obremenjevali avtomobile. Pomlad na marsikaterem jeklenem lepotcu razkrije rane, ki jih je pustila zima, zato je zelo pomembno, da ob začetku toplejšega dela leta svoj avtomobil dobro pripravite na nove vozne razmere. Na kaj je potrebno biti še posebej pozoren?

priprava avtomobila na pomlad
priprava avtomobila na pomlad FOTO: iStockphoto

Ob besedah pomlad in avtomobil večina najprej pomisli na menjavo pnevmatik. 15. marca lahko na vozilo resda znova nadenete letne pnevmatike, ki se v suhih razmerah bolje držijo ceste, so tišje in zaradi nižjega kotalnega upora ugodneje vplivajo na porabo goriva. A to ni edino opravilo, ki ga v tem času zahteva vaš jekleni konjiček. Ključnega pomena je tudi redno in skrbno vzdrževanje, s katerim lahko življenjsko dobo avtomobila podaljšate tudi za četrtino.

Podvozje si zasluži posebno pozornost

Zimske razmere zahtevajo uporabo soli in peska na cestišču. Avtomobil je zato ob začetku pomladi potrebno temeljito oprati in očistiti, kajti ostanki soli, s katero so pozimi cestarji skrbeli, da ni bilo poledice, so smrtni sovražnik pločevine in sestavnih delov podvozja. Pozimi številni neočiščen avtomobil zapeljejo v garažo, kar je bolj škodljivo, kot če bi ga pustili zunaj, sploh če je garaža ogrevana. V tem primeru ima sol na podvozju vozila namreč idealne pogoje za svoje škodljivo delovanje.

Ker je sol glavni krivec za korozijo kovinskih delov podvozja, je dobro, da vozilo že med zimo redno perete z vključenim pranjem podvozja, še posebej pa je to priporočljivo storiti, ko se otopli. Ob prvem spomladanskem pranju avtomobilu obvezno privoščite tudi pranje podvozja, najbolje z visokotlačno črpalko. Dela se lahko lotite doma ali pa se preprosto zapeljete do najbližjega bencinskega servisa OMV in svojemu jeklenemu konjičku privoščite pranje ter nego v avtopralnicah OMV TOP WASH, kjer lahko izbirate med tremi različnimi programi. Vsekakor priporočamo, da poleg osnovnega pranja izberete tudi temeljito pranje koles in platišč ter podvozja, priporočljiv pa je tudi (vsaj občasen) nanos voska, ki lak na avtomobilu dodatno zaščiti pred zunanjimi dejavniki.

A pozor, nikar ne mislite, da je po enem takem pranju vaše delo opravljeno in avtomobil naslednjih nekaj mesecev ne potrebuje pranja. Vozila so namreč med vožnjo vseskozi izpostavljena številnim dejavnikom, ki lahko poškodujejo barvo in druge zunanje premaze. Trdovratna umazanija in kisline, ki jih vsebujejo žuželke, drevesni sokovi in ptičji iztrebki, lahko trajno poškodujejo vaš avtomobil kljub temu, da so laki na novejši karoseriji kvalitetnejši. Brez primerne nege bo tudi najkvalitetnejša avtomobilska barva postala bleda in sprana, z rednim in ustreznim pranjem pa ga lahko zaščitite in tako pomagate vzdrževati njegovo vrednost.

Pranje avtomobila in kava na poti? Na bencinskih servisih OMV poskrbijo za oboje.
Pranje avtomobila in kava na poti? Na bencinskih servisih OMV poskrbijo za oboje. FOTO: OMV

Videti in biti viden

Tudi stekla avtomobila so pozimi močno na udaru, saj je na cestah precej kamenja in peska, ki lahko hitro povzročijo praske predvsem na vetrobranskem steklu. V tem primeru je priporočljivo obiskati servis, kjer s poliranjem lahko odstranijo manjše praske, sami doma pa dobro očistite tudi notranja stekla. Pozimi ste namreč za odtajanje stekel najbrž pogosto uporabljali gretje, kar je ustvarilo mastno plast, ki utegne zmanjševati vidljivost, predvsem v večernih in nočnih urah. Konec zime je pravi čas tudi za skrben pregled metlic brisalcev. Sneg, led in nizke temperature so jih morda toliko načeli, da na steklu puščajo sledi ali oddajajo neprijetne, cvileče zvoke. V tem primeru nujno zamenjajte vsaj gume brisalcev.

Karoserija, tekočine in notranjost vozila

Kamenčki in sol lahko pozimi na avtomobilu povzročijo majhne, a dolgoročno usodne poškodbe, predvsem na pokrovu motorja, prednjem robu strehe, sprednjih stebričkov, pragih ter robovih kolotekov. Spomladi je zato dobro natančno preveriti, ali se je čez zimo pojavilo kaj rje in pravočasno ukrepati, da ne bodo potrebna večja (in dražja) kleparsko-ličarska dela. Prav tako je dobro čim bolj temeljito očistiti tudi notranjost vozila in oprati preproge, na katere smo s čevlji več mesecev nosili umazanijo.

Prav tako je potrebno preveriti vse tekočine, pomembne za delovanje motorja: hladilno tekočino, tekočino za stekla in raven motornega olja. Zaradi vlage in umazanije, ki se pozimi nabirata v sistemu, je treba v toplejših dneh preveriti in po potrebi zamenjati še filter za prezračevanje potniške kabine in prečistiti klimatski sistem in ga v primeru, da ne hladi, napolniti s hladilnim plinom.

preverjanje tekočin v avtomobilu
preverjanje tekočin v avtomobilu FOTO: iStockphoto

Pospravite, česar ne potrebujete

Snežne verige, zložljiva lopata za sneg, sredstvo proti zmrzovanju oziroma sredstvo za odtajanje stekel, metlica za čiščenje snega in še kakšna malenkost – to so pripomočki, ki so bili pozimi nepogrešljivi, v toplejših dneh pa jih je do naslednje zimske sezone iz prtljažnika pametno pospraviti v domačo garažo. Prav tako je priporočljivo s strehe avtomobila sneti tudi prtljažnik za smuči ali strešni kovček, saj povečujeta upor med vožnjo. Brez nepotrebnih dodatkov je avtomobil namreč lažji, to pa pomeni, da porabi manj goriva.

Priprav ne potrebuje samo avtomobil ...

Pomlad je pregovorno sicer resda precej muhasta in lahko prinese veliko dežja, a vozniki imajo povečini vseeno raje dež kot pa sneg in led, saj so prepričani, da so v toplejšem vremenu lažje kos padavinam. A ob začetnem pravem pomladanskem dežju lahko umazanija, ki se je nabrala preko zime, cestišča spremeni v pravo drsališče, zato se morajo na spremenjene razmere dobro pripraviti tudi vozniki in predvsem ne brezglavo divjati po cestah.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20