Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (SOVA) je v letu 2004 posnela več telefonskih pogovorov med predsednikom hrvaške vlade Ivom Sanaderjem in takratnim vodjo slovenske opozicije Janezom Janšo, piše današnji časnik Dnevnik. Nekdanji direktor Sove Iztok Podbregar trdi, da je Sova delovala zakonito, še piše časnik.
Sanader: Dvomim, da so prisluškovali meni

"Dvomim, da bi Sova prisluškovala meni“, je poudaril Sanader in ob tem dodal, da bi na to notranjepolitično vprašanje moral odgovoriti tedanji slovenski premier Anton Rop. "Ne želim nikogar obtoževati, pričakujem pa pojasnilo slovenskega premierja nekdanje vlade, ki mora povedati, kaj se je tu dogajalo. Toda verjetno so prisluškovali Janši in potem seveda vsem tistim, ki so z njim komunicirali.“
Trditve, da je tik pred volitvami leta 2004, izdal ukaz za prisluškovanje vodji opozicije Janši, je nekdanji premier Anton Rop zanikal. "Take trditve so abolutno neresne in smešne. Nikoli iz mojega kabineta ni prišlo do naročila Sovi, da kaj takšnega počne. Po mojem vedenju je Sova v času mojega mandata delovala v skladu s svojimi pristojnostmi“, je še dejal Rop.
Predsednik vlade in prvak SDS Janez Janša je danes na strankinem pikniku v Imenem pri Podčetrtku povedal, da uradno ni obveščen o domnevnem prisluškovanju Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) njegovim pogovorom s hrvaškim premierom Ivom Sanaderjem leta 2004.

Dejal je še, da naj bi o tem poročal nek časopis, ki vse od svoje ustanovitve zagovarja sporne metode tajnih služb.
"Jaz o tem nisem uradno obveščen, baje je o tem pisal časopis, ki itak od osamosvojitev naprej zagovarja sporne metode tajnih služb. Če bi to bilo res, se mi zdi to nezaslišan škandal.“, je dejal Janša. "Jaz nisem bral tega časopisa, tako da težko karkoli rečem in upam, da to ni res. Regairati samo na časopisne članke, še posebej, če gre za ta konkretni časošpis je neustrezno“, je še poudaril Janša. Janša dodatnih pojasnil Sove na strankarskem pikniku v bližini Podčetrtka, čeprav bi resničnost takšnih prisluhov potrjevala njihove sume, presenetljivo ne bo zahteval.

Vodja takratne parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Jožef Jerovšek pravi, da podatkov o prisluhih takrat niso dobili. "Jaz vem, da takrat nam tega v dokumentih ni uspelo najti, da je bil tudi naš predsednik pod prisluhom“, je dejal Jerovšek.
Podbregar je povedal, da o konkretnih zadevah ne sme govoriti, vztraja pa, da je Sova delovala zakonito. "Če je določen priključek v tujini nadzorovan, se na njem najde kdorkoli, ki se javi na ta priključek. Nikoli nismo nadzirali šefa opozicije, ampak subjekte v tujini," je še dejal Podbregar.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.