Predsednik vlade je v nocojšnjem televizijskem pogovoru za Televizijo Slovenija napovedal, da bo predlagal glasovanje o zaupnici vladi. Glede na rezultat glasovanja se bo premier odločil o naslednjih korakih.
"Odvisno od rezultata se bom odločal o naslednjih korakih," je še dodal premier Janša. "Že vnaprej pa lahko povem, da glasov, kot je glas vodje poslanske skupine DeSUS Franca Žnidaršiča, ki eno govori, drugo pa dela, pri glasovanju ne bom štel kot glasove, ki jih lahko smatram kot trdno podporo vladi," je še poudaril Janša.
Janša je povedal, da je imel danes pogovor s tistimi predsedniki koalicijskih strank, ki so želeli pogovor. Predsednik DeSUS Karl Erjavec takšne želje ni izrazil, je dodal.
Na vprašanje, ali je glede na to DeSUS že zunaj vlade, je Janša odgovoril, da "nikogar ne naganjajo iz vlade, v tem trenutku še posebej ne". "Nasprotno, vrata koalicije so odprta, če želi še kdo pomagati," je povedal Janša. "Sprejmemo tudi to, da so do vlade maksimalno kritični tudi v času predsedovanja EU. Prosimo pa, da upoštevajo, da isti ljudje ne morejo biti v istem času na dveh mestih, da ne grozijo z referendumskimi kampanjami v prvi polovici prihodnjega leta in ne vlagajo interpelacij zaradi stvari, za katere vsi vemo, da ministri niso krivi."
Razlogi za zaupnico
Razlogov za takšno odločitev je po mnenju premierja Janše več, do nje pa je pripeljalo stanje, ko vlada težko dela in se je odločil, da je treba nekaj narediti.
Prišlo je do nenavadne situacije, ko se je celotna kampanja pred predsedniškimi volitvami usmerila v obračun z vlado, vlada pa se ni mogla braniti. To je šlo čez mejo nekih demokratičnih norm, ko se je vlado z drastičnimi lažmi skušalo pred predsedovanjem Slovenije Evropski uniji diskreditirati tudi v tujini, je še dejal Janša.
Opozicija zaupnice ne bo podprla
Prve odzive na odločitev premierja Janeza Janše smo zbrali v oddaji Trenja. Na vprašanje, ali bodo podprli zaupnico vladi, je Borut Pahor dejal, da ga je odločitev Janše presenetila, ker je odločitev za zaupnico povezana z delom in odnosi znotraj koalicije. "Zaupnico bo dobil in vse bo rešeno,“ komentira Pahor in dodaja, da bo Janša "preveril zaupanje, ki ga bo tudi dobil in to bo vrnilo politiko v neke dokaj urejene tire“. "SD pa zaupnice ne bo podprla," tako Pahor.
To pa pomeni, da za krizo, ki je po besedah Kresalove ni, ni kriva opozicija, pač pa odnosi in delo znotraj koalicije, pojasnjuje Katarina Kresal. "Glasovanje o zaupnici je nesmiselno. Dokler imajo vso večino v DZ je to nek navaden manever, ki odmika pozornost od resnih problemov,“ pravi Kresalova.
Gregor Golobič glede podpore zaupnici odgovarja: "Janša želi preveriti, če še ima zaupanje poslancev koalicijskih strank. In mislim, da bo to dobil.“ Golobič meni, da se je premier zavedal resnosti svoje nepremišljene izjave, se umaknil in prevzel odgovornost. "Predsednik vlade je z napovedjo glasovanja o zaupnici vladi dal vedeti, da ima težave v koaliciji, in ne zunaj nje," dodaja Golobič.
O tem, ali bodo glasovanje odločili glasovi poslancev stranke DeSUS, je Karel Erjavec dejal, da bodo zaupnico podprli, če je vezana na koalicijsko pogodbo. "Mi glasujemo za tisto, kar smo zapisali v koalicijski pogodbi,“ dodaja Erjavec. Opoziciji je očital, da vlade ne pusti delati v miru. Če Pahor, ki je dejal, da ne misli prevzeti mandatarstva pred naravnim iztekom mandata, tega ni pripravljen storiti, potem je prav, da se omogoči vladi delo pod normalnimi pogoji, Erjavec odgovarja Pahorju.
Zmago Jelinčič Pl. v imenu SNS pravi, da poslanci te stranke zaupnice ne bodo podprli.
Pahor: Brez mandata volivcev nočemo v vlado
Predsednik največje opozicijske stranke pravi, da brez mandata volivcev ni pripravljen vstopiti v nobeno vlado, niti v Janševo, niti v tehnično vlado. "Bolje je iti na predčasne volitve," je še povedal. Prepričan pa je, da bi bilo za Slovenijo najboljše, če bi vlada ostala in opravila svoje delo do konca.
Presečnik: SLS bo glasovala za zaupnico vladi
Poslanec SLS Jakob Presečnik je povedal, da je po izjavi, ki jo je premier Janša podal pred dvema dnevoma, današnja odločitev logična posledica. "SLS bo glasovala za zaupnico vladi, je pa bilo veliko napadov, predvsem v tujini, in obnašanje opozicije doma, ki je mogoče presegalo normalno opozicijsko obnašanje. Zato je bilo potrebno potegniti črto, da bo vlada delovala normalno, predvsem v času predsedovanja," je še dodal Presečnik.
"Mislim, da na današnjem koalicijskem sestanku še ni bilo govora o predlogu glasovanja zaupnici vladi," je mnenja Presečnik, ki je prepričan: "Če pride v naslednjih dneh do glasovanja, bo zaupnica izglasovana."
Presečnik je tudi mnenja, da bo v času predsedovanja potrebno postaviti domače dogodke na stran in da ne bi bilo dobro, da je v tem času vladi izglasovana nezaupnica.
"Na današnjem pogovoru predsednika vlade s predsedniki koalicijskih strank ni bil prisoten predsednik DeSUS Karel Erjavec, ker ni bil izpostavljen interes, da bi ta stranka prisostvovala sestanku," je po besedah Presečnika to nesodelovanje pojasnil predsednik SLS Janez Podobnik.
Kako naprej?
Pravni strokovnjak Miro Cerar je dejal, da bo predsednik vlade šel v državni zbor, kjer bo predlagal, da poslanci glasujejo o tem, ali vladi še zaupajo v zadostni meri ali ne. O zaupnici se glasuje najhitreje v 48 urah in najpozneje v sedmih dneh od vložitve zahteve. Pred glasovanjem ima premier pravico obrazložiti svojo zahtevo.
Nato se mora odviti naslednje: ali bodo poslanci podprli vlado. Če dobi vlada ob glasovanju podporo večine glasov vseh poslancev, to je 46 poslancev, potem vlada normalno funkcionira naprej.
Če pa ne dobi potrditve, potem je predsedniku vlade izrečena nezaupnica. Državni zbor ima nato 30 dni časa, da bodisi izvoli novega predsednika vlade, ki bo potem imenoval ministre. Ali pa državni zbor, v primeru če ne dobi novega predsednika vlade, ponovi glasovanje o dotedanjem predsedniku vlade.
Če mine 30 dni in vlade ni, potem mora predsednik države razpisati predčasne volitve.
Tanko: Opozicija si ne upa prevzeti vodenja vlade
Vodja poslancev SDS Jože Tanko je na novinarski konferenci dejal, da odzivi na izjavo premierja Janše o možnem odstopu vlade kažejo, da si opozicija ne upa prevzeti vodenja vlade. Po njegovem mnenju opozicija v medijih prikazuje lažno sliko razmer v državi. Pri tem je izpostavil zlasti opozicijske očitke o slabem stanju v gospodarstvu in v medijih. Takšna lažna slika razmer v državi pa se prenašala tudi v mednarodni prostor, je še prepričan Tanko.
Tanko je pojasnil, da si opozicija ne upa prevzeti vodenja vlade, čeprav nenehno očita koaliciji slabo delo in neuspehe na vseh področjih. "Sedaj je opozicija naenkrat ugotovila, da stanje v državi ni tako kritično," je poudaril in dodal, da "je s tem, sicer sramežljivo, pohvalila vlado".
Prepričan je, da je gospodarsko stanje v državi boljše kot kdajkoli prej. Ob tem je omenil nižanje davkov za podjetja in posameznike ter zmanjševanje proračunskega primanjkljaja. Pohvalil je tudi pregledno delo vlade in koalicije.
Vodja poslancev SDS tudi očita opoziciji, da z "insceniranimi zgodbami" in neutemeljenimi očitki o oškodovanju državnega premoženja, škodljivih prodajah premoženja, slabih naložbah v zdravstvo, nerazvojnih proračunih in obvladovanju medijev slika lažne razmere v Sloveniji.
Poleg tega Tanko očita opoziciji, da z "internacionalizacijo minornih domačih zadev postavlja vlado v nemogoč položaj". Pri tem je med drugim omenil internacionalizacijo dogodkov v Ambrusu in na osnovni šoli v Bršljinu ter prodajo Mercatorja. "S tem se dela škoda državi," je dodal.
"V času, ko smo bili opozicija, smo bili trda opozicija, vendar nismo manipulirali s podatki," je povedal Tanko. Po njegovih besedah tudi opozicija in Borut Pahor nosijo odgovornost za stanje v državi. "Položaj v opoziciji jih ne odvezuje odgovornega ravnanja," je poudaril in dodal, da SD postavlja lasten uspeh nad državo, resnico in državne interese.
Bajuk: NSi zavesten član koalicijeFinančni minister Andrej Bajuk je že v sredo napovedal, da se bodo na seji vlade pogovarjali o razmerah v koaliciji ter se odločili o tem, ali naj vlada odstopi oziroma ali naj parlament glasuje o njeni zaupnici. Bajuk je ob tem poudaril, da je NSi zavestni član koalicije. "Prevzeli smo velike odgovornosti v tej vladi, delamo zavestno in zelo odgovorno in smo zelo zadovoljni s tem, kar smo dosegli. Mi smo se zavestno odločili za to koalicijo in se ne igramo," je še poudaril.Pogovore o prihodnosti vlade pričakujejo tudi v koalicijski SLS. Tako kot Bajuk pa tudi predsednik SLS Janez Podobnik poudarja, da je SLS pripravljena v celoti izpolniti koalicijsko pogodbo. V SLS jih skrbi predvsem prihajajoče predsedovanje Evropski uniji, ki ga bo od Portugalske 1. januarja prihodnje leto prevzela Slovenija.
Podobnik je prepričan, da takšne razmere ne zagotavljajo kredibilnega vodenja EU in da se ne ravna v skladu s sporazumom za uspešno izvedbo priprav na predsedovanje.
KOMENTARJI (523)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.