Predsednik NSi Andrej Bajuk je pred sejo izvršilnega odbora NSi nocoj v Ljubljani poudaril, da je odstop vlade "zelo resna možnost in pri njej vztrajamo". Bajuk je povedal tudi, da se bodo o teh stvareh pogovarjali na četrtkovi seji vlade.
Glede odstopa vlade je dejal, da so izjave, ki jih je novinarjem podal včeraj v Bruslju zelo popolne in zadostne. Poudaril je, da je predsednik vlade Janez Janša sam dejal, da bodo v prihodnjih dneh situacijo ponovno ocenili, da pa ne izključuje možnost, da bo vlada odstopila.
"Možnosti izida nastale krize so lahko drugačne, a vendar menim, da je položaj takšen kakršen je. Pod pogoji, da se načrtno spodkopava verodostojnost vlade, ki bi predsedovala Evropski uniji je praktično nemogoče delati," je ponovil Bajuk.
NSi ni potrebno disciplinirati, kot nekateri namigujejo, je dejal Bajuk. "Mi smo zavestni člani te koalicije, prevzeli smo velike odgovornosti v tej vladi, delamo zavestno in zelo odgovorno in smo zelo zadovoljni s tem, kar smo dosegli. Mi smo se zavestno odločili za to koalicijo in se ne igramo," je še poudaril.
Na seji je izvršilni odbor sprejel sklep, da stranka ostaja trden in nepogrešljiv člen vladne koalicije ter da bo v okviru koalicije uresničevala svoj program, vse dokler bo imela vlada mandat, so sporočili iz NSi.
Podobnik: Izpolniti koalicijsko pogodbo
Predsednik SLS Janez Podobnik je v izjavi za javnost ob seji izvršilnega odbora stranke v Ljubljani dejal, da njihova stranka pričakuje v okviru koalicije pogovor o prihodnosti aktualne vlade. Prav tako v SLS predlagajo pogovor med vsemi strankami, ki so podpisale sporazum za uspešno izvedbo priprav na predsedovanje Evropski uniji (EU). Po besedah predsednika SLS je za vodenje EU odgovorna celotna slovenska politika in ne zgolj koalicija.
Podobnik je poudaril, da je SLS pripravljena v celoti izpolniti koalicijsko pogodbo. Pojasnil je tudi, da je izvršilni odbor soglasno podprl predano in profesionalno delo resorjev njihove stranke v vladi.
Po njegovih besedah je v Sloveniji "domovinsko pravico dobila radikalna, dosledna kritika vlade, medtem ko uspehi vlade stopajo v drugi plan". Takšne razmere ne zagotavljajo kredibilnega vodenja EU, je prepričan in dodal, da se ne ravna v skladu s sporazumom za uspešno izvedbo priprav na predsedovanje.
Podobnik meni, da v drugih državah evropske povezave obstaja nenapisano pravilo, da v času predsedovanja opozicija spremeni ravnanje.
Predsednik SLS je še zatrdil, da s premierjevo zamislijo o možnem odstopu vlade ni bil vnaprej seznanjen, temveč je zanjo izvedel iz medijev.
Erjavec pripravljen odstop vlade tudi izsiliti
Erjavec tako drzne izjave bržkone ne daje brez lastne računice - če vlada odstopi ali pade, bo treba oblikovati novo in ni izključeno, da bi lahko bila ista, kot je zdaj. Toda: na novo bi se začela pogajanja o koaliciji in koalicijski pogodbi - to pa je priložnost, da vsaka stranka iztrži še kaj zase
Predsednik vlade Janez Janša je zelo dobro ocenil politično situacijo po nedeljskem referendumskem izidu, meni predsednik državnega zbora France Cukjati. Kot je pojasnil na današnji novinarski konferenci, pogoji delovanja in vodenja vlade postajajo vse bolj neprijazni, zato povsem razume predsednika vlade in ministre, ki razmišljajo o odstopu. "Verjemite mi, da mislijo resno, tako se v korist Slovenije ne da delati, bolje je iti v opozicijo," še poudarja Cukjati.
Nova vlada lahko že konec leta
Če se bo vlada odločila za odstop, je več možnosti. Najprej bo o njem obveščen državni zbor, Cukjati pa mora v sedmih dneh sklicati izredno sejo. Vlada bi začela opravljati le tekoče posle, medtem pa bi stekel proces oblikovanja nove vlade. "Ta stvar se lahko hitro zavrti, roki niso dolgi, brez težav bi že konec leta imeli novo vlado," meni Cukjati.
Cukjati meni, da so ministri v času priprav na predsedovanje Evropski uniji dvojno obremenjeni in zato, razumljivo, tudi izčrpani. Zato povsem razume predsednika vlade in ministre, ko napovedujejo možnost odstopa. Prepričan je, da je bolje iti v opozicijo, in poudarja, da bo sedanja koalicija tudi v opoziciji v času predsedovanja podpirala katero koli vlado.
Odločen 'ne' zahteva premislek
Izid referenduma o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic po Cukjatijevem mnenju zahteva resen premislek. Poudaril je, da so poskušali prek Kapitalske družbe stabilizirati pokojninsko blagajno, s čimer pa ljudi niso prepričali. "Na nek način je to (izid referenduma, op. a.) plebiscitarna nezaupnica vladni politiki na tem področju." Glede na to, da vlada upravlja s celotnim državnim proračunom, pa je takšno nezaupanje zaskrbljujoče.
Cukjati: Opozicija širi laži
Pogoji delovanja in vodenja vlade po Cukjatijevih besedah postajajo vse bolj neprijazni. "Ne gre za običajno kritičnost opozicije, katere naloga je, da opozarja na napake in spremlja delo vlade, ampak za raven brezskrbnega širjenja laži," je prepričan predsednik DZ. "Če na primer nekdo v Sloveniji trdi, da Janez Janša v celoti obvladuje medijski prostor, se v Sloveniji temu nasmehnemo, če pa taka izjava, podprta s 570 podpisi novinarjev, pride v tujino, pa ni več smešno. Tujina si namreč ne more predstavljati, da bi 570 novinarjev podpisalo očitno laž in si tudi ne znajo predstavljati, kdo v Sloveniji je lastnik medijev niti ne vedo, kateri so tranzicijski tajkuni in iz katerih političnih opcij prihajajo." Madež, ki pri tem ostane, se po Cukjatijevih besedah čutijo pri vseh obiskih v tujini.
Pahor Janši predlaga srečanje
Predsednik največje opozicijske stranke SD Borut Pahor predsedniku vlade Janezu Janši predlaga srečanje, na katerem bi se pogovorila o razmerah v slovenski politiki po premierjevi napovedi o morebitnem odstopu vlade. "Koristno bi bilo, če vlada ob konstruktivnem sodelovanju opozicije uspešno opravi predsedovanje EU," meni Pahor.
"Srečanja ne predlagam zato, da bi vam osebno pojasnil neutemeljenost vaših obtožb, da Socialni demokrati v Evropi širimo slab glas o delu vaše vlade. Tako početje mi je bilo vedno tuje. Srečanje predlagam predvsem zato, da se pogovoriva o razmerah v slovenski politiki po vaši izjavi, da ne izključujete možnosti odstopa vlade," je v pismu predsedniku vlade zapisal Pahor.
Zaradi nekaterih ugibanj v javnosti o namerah SD v tem položaju Pahor opozarja, da Socialni demokrati brez jasnega mandata volivcev na volitvah vlade pred tem ne želijo oblikovati ali vanjo na povabilo kogar koli vstopiti.
Po Pahorjevih besedah Janša razlogov za dvom o verodostojnosti glede konstruktivnega sodelovanja Socialnih demokratov v času predsedovanja nima, kar dokazuje tudi stališče SD do interpelacije zoper notranjega ministra Dragutina Mateja. "Seveda pa na podlagi sporazuma ne morete pričakovati, da bo izostal kritični dialog med vlado in opozicijo ali da opozicija ne bo ugovarjala nekaterim projektom, ki so sporni že dalj časa, recimo predlagani šolski zakonodaji."
Predsednik SD še opozarja, da Janševa izjava o možnosti odstopa odmeva tudi v evropskih krogih, saj se hitro bliža čas prevzema slovenskega vodenja EU. "Moja osebna ocena je, da je treba ta ugibanja čim prej razjasniti. Večkrat sem dejal, da mora pri tem projektu slovenska politika delovati kot reprezentanca, čeprav so seveda odgovornosti v njej različne. V tem mandatu imate največjo odgovornost vi. Ker pa se svojega dela odgovornosti zavedam tudi sam in stranka, ki jo vodim, menim, da bi bil pogovor o tej vrsti sodelovanja koristen," pismo Janši zaključuje Pahor.
Vizjak: Nevzdržne razmere za optimalno delo
Ocenili smo, da se v razmerah, ko se načrtno diskreditira pozicija vlade, slovenskih dosežkov in slovenskih načrtov, brez da se daje možnost slišati tudi našo resnico, ne da optimalno delati, zato ponujamo, da to delo prevzame tisti, ki meni, da to zmore, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani torkovo izjavo premierja Janeza Janše o možnem odstopu vlade komentiral minister za gospodarstvo Andrej Vizjak.
"Mi ne želimo poudarjati, da je naša pot edina. Verjamemo, da je uspešna, pripravljeni smo jo nadaljevati in realizirati, vendar v korektni relaciji do ključnih nacionalnih projektov, to pa sta ugled Slovenije v tujini in uspešno predsedovanje Slovenije EU," je dejal Vizjak.
Kot je povedal, je vlada prevzela odgovornost, da z ukrepi izboljša življenje v Sloveniji. "V slovenskem gospodarstvu je bilo v zadnjih letih opazen visok napredek, kar nam zavidajo nekatere države, verjamem, da nam zavida tudi marsikdo v opoziciji," je povedal gospodarski minister in poudaril, da se še nikoli prej ni zgodilo, da bi bila gospodarska rast višja od stopnje brezposelnosti, višja od inflacije.
V ozračju, tako Vizjak, ko se spregleda vrsto pozitivnih ukrepov, ko se ignorira in krši dogovore o skupnem projektu predsedovanja, napovedujejo se interpelacije, vlagajo se referendumi, ni mogoče delati. "Ni mogoče kakovostno opravljati dela in če kdo misli, da je boljši, sposobnejši za opravljanje tega dela, naj prevzame volan in zapelje Slovenijo po poti še hitrejšega razvoja, če to zmore, če to zna," je poudaril Vizjak.
Ob tem je sicer izrazil upanje, da se bo nadaljevanje prodaje državnega premoženja normalno nadaljevalo. "Želimo nadaljevati z vsemi postopki privatizacije," je dejal. Napovedan umik države iz gospodarstva je po Vizjakovih besedah botroval tudi živahnejšemu trgovanju na borzi, česar ne želijo prekiniti "ali postavljati pod vprašaj".
KOMENTARJI (418)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.