Slovenija

'Meja za priključitev je tako visoka, da bomo morali postati Švedska'

Bled, 31. 08. 2022 17.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Urška Bitenc, STA
Komentarji
31

Blejski strateški forum se je v torek s panelom o širitvi EU na Zahodni Balkan končal. Na njem so se politiki iz Nemčije, Francije, Velike Britanije, Srbije in Albanije pogovarjali o tem, kje tiči razlog za več kot deset let trajajoče postopke za sprejem v Unijo. Nekatere države balkanskega polotoka so bile že tik pred pogajanji, celo sprejemom, pa so jih nato zavrnili. Hrvaška se je za vstop pogajala 68 mesecev, Črna gora se o sprejemu pogovarja že skoraj 10 let. Upanje, da bodo nekatere države Zahodnega Balkana kdaj postale enakovredne članice, upada, nezadovoljstvo med njimi pa raste.

Največjo težavo širitve predstavljajo dolgotrajni postopki Unije, ki za sprejetje novih članic predvidevajo več korakov, s katerimi se odlaša. Do zavlačevanja postopkov sta bila najbolj kritična srbski zunanji minister Nikola Selaković in namestnica albanskega ministra za evropske in zunanje zadeve Megi Fino. Srbija si priključitve v Unijo želi že dolgih 22 let, pogajanja trajajo 102 meseca, Albanija se je za kandidatko prvič prijavila leta 2009. 

"Če priključitev ni v interesu vseh držav članic, lahko traja večno. Vsaka država članica ima 75 možnosti, da zavlačuje ali pa blokira nove države," je povedal Selaković. V zvezi z njihovo vključitvijo se je nedavno pogovarjal tudi z nemškim kanclerjem Scholzem. Slednji naj bi mu dejal, da "upa, da bodo države Zahodnega Balkana postale članice Unije, preden umre".

 Da je Balkan zaradi zavlačevanja vedno bolj naveličan, je izpostavila tudi ustanoviteljica in direktorica programa Centra za evropsko politiko v Srbiji Milena Lazarević. "Integracija v Unijo izgublja svoj pomen. A če bi jo pospešili, bi od nje imele korist tako Unija kot naše države," meni Lazarević.

Beseda je tekla tudi o (pre)visokih standardih za sprejem. "Meja za priključitev je tako visoka, da bomo morali postati Švedska, da se jim bomo lahko priključili. Še države članice niso tako vzorne, kot moramo biti mi," je bil ogorčen srbski zunanji minister. Prepričan je, da bodo države s takim modelom za priključitev potrebovale še desetletja. V pogovoru pa je povedal tudi, da se zaveda, da je nekaj napak prišlo tudi z njihove strani, a meni, da zaenkrat pogajanja dobro napredujejo. 

Namestnica albanskega zunanjega ministra Fino je ob tem dodala, da je bila Albanija že pred leti blizu "novemu začetku" iz naslova panela, vendar se je nato v procesu pogajanj soočila z blokado s strani Bolgarije. 

Širitev je v interesu EU

"Širitev na vzhod je zaradi trenutnih geopolitičnih razmer in s strani varnosti in obrambe Unije nujna," je poudarilo več govornikov. Med njimi je bil tudi evropski svetovalec v zasebni pisarni francoskega predsednika Alexandre Adam, ki je tudi dodal, da se bodo z jesenjo pogovori nadaljevali v Evropskem parlamentu.  

Podobne razloge za podpiranje združitve je navedel tudi namestnik generalnega direktorja pri Evropski službi za zunanje delovanje Marko Makovec, k njim pa dodal tudi vedno večje 'novodobne nevarnosti' - kibernetske napade, hibridne grožnje itn. "Rusija ni samo vojna," se je z njim strinjal posebni odposlanec za Zahodni Balkan iz kabineta britanskega predsednika vlade Stuart Peach.  "Z njo je prišlo tudi pomanjkanje hrane, energetske težave, spletne grožnje in napadi. Odzvati se moramo skupaj, z Natom. Gre za življenje ali smrt," je prepričan. Tudi Velika Britanija podpira priključitev balkanskih držav. "Z enotnostjo bomo opogumili prihodnje generacije," je prepričan.

 K temu je Makovec dodal, da gre poleg obrambe in varnosti tudi za boj demokracije proti avtokraciji. "S tem pokažemo, da smo poenoteni in kakšne vrednote nas združujejo," je razložil. "Ne bomo pozabili na vas," je zaključil. 

Povečanje podpira tudi Nemčija, se je vsem ostalim priključil predstavnik držav Zahodnega Balkana iz nemškega zveznega parlamenta Manuel Sarrazin. "Povečanje je najbolj močno orožje, ki ga imamo, čeprav je zamudno in počasno," je tudi poudaril.

Moderator panela z naslovom Stari občutek novega začetka Nikola Dimitrov je uvodoma postavil tezo, da je širitev EU znova pritegnila pozornost in postala aktualna tema zaradi ruske vojne v Ukrajini in z njo povezane varnostne situacije v Evropi.

'Morali bi se bolj potruditi'

"Za sprejetje novih držav bi se morali bolj potruditi," je bil jasen Alexandre Adam. Hkrati bi se morali približati tudi prebivalcem vseh evropskih držav in jim razložiti, zakaj je širitev tako pomembna in na čem temelji - stabilnosti, obrambi in moči. 

Nujno je tudi, da se pogovarjamo o našem odnosu do širjenja Unije in o odnosu med državami, ki sedijo za pogajalsko mizo, je še dejal. Med državami so nasprotja, tudi o sprejetju novih članic, kar prav tako zavlačuje pogajanja. "Zato je nujna reforma počasnih institucij, da bi bili pri odločanju lahko bolj učinkoviti, s tem bomo izboljšali delovanje celotne Unije," je zaključil. 

Kljub lepim besedam in obljubam pa sta srbski predstavnik in albanska predstavnica ostala skeptična. Srbski zunanji minister je povedal, da bi se o temi morali ne samo pogovarjati, ampak proti cilju tudi zares začeti hoditi. Namestnica albanskega zunanjega ministra pa je končala z zagotovili, da je Albanija že dolgo pripravljena na nov izziv in nova pogajanja z Ukrajino, a upajo, da je tako tudi na drugi strani pogajalske mize. 

"Korak mora priti z obeh strani," se je z njo strinjal novoimenovani slovenski posebni odposlanec za Zahodni Balkan Anžej Frangež, ki je na panelu sodeloval kot gost. 

O Zahodnem Balkanu in njegovi prihodnosti je bilo sicer povedanega že veliko. Na današnjem dopoldanskem pogovoru politikov in akademikov o prihodnosti Evropske unije je večina menila, da je širitev Evrope nujna.  Prav tako je pogovor o širitvi na Zahodni Balkan potekal popoldan.  

S panelom o širitvi na Zahodni Balkan se je forum zaključil

S tem panelom se je v torek Blejski strateški forum (BSF), osrednji multilateralni dogodek Ministrstva za zunanje zadeve, tudi zaključil. Na forumu je sodelovalo 2000 udeležencev, več kot 160 panelistov in govorcev iz celega sveta, štirje predsedniki držav in vlad, 15 zunanjih ministrov, predsednica Evropske komisije in drugi visoki predstavniki evropskih in mednarodnih institucij ter predstavniki gospodarstva, akademske sfere in civilne družbe, so ob zaključku dvodnevnega dogodka sporočili iz Ministrstva za zunanje zadeve. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"17. Blejski strateški forum je presegel naša pričakovanja. Izjemno sem ponosna na organizacijo, vsebinske razprave, razpravljalce in ustvarjalce foruma. Dokazali smo, da lahko majhna Slovenija z močno diplomacijo uspešno gradi mostove in zaupanje," je ob tem dejala ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dr. VodaLj
31. 08. 2023 10.32
Srbiji na primer ni v interesu, da ima nadzor od zunaj. to igro o vstopu igra samo toliko kot je potrebno, da potegne kakšna sredstva.
kiropraktik
31. 08. 2022 20.04
-3
"naša" Tanja je ob robu imela srečanje z tretjerazredni mi afriškimi voditelji! Drugi niso imeli časa!
User768643
31. 08. 2022 19.38
+1
Ne vem v cem je problem? Standardi so nastavljeni. Zakaj nekdo potrbuje 6 mesecev in drugi 10 let, je stvar sposobnosti posamezne drzave. Ze tako je v EU marsikatera drzava, ki se zvlekla skozi zadnja vrata.
myrchi
31. 08. 2022 19.04
+1
Še mi komaj podpiramo EU, kaj pa bodo ti revčeki... 🤦‍♀️
nelika123
31. 08. 2022 18.44
+4
Ukrajino bodo pa kar prikljucili...kdo se verjame tem lazem....vladajo eu sami bleferji
titonium
31. 08. 2022 18.35
+4
spustil bodo pa najbolj skorumpirano državo DO Urala- Ukrajino in Moldavijo! ti EU birokrati so za hece!
titonium
31. 08. 2022 18.34
+2
srbe nočejo spustiti v EU, ker nočjo priznati Kosovega, Makedonce pa ne, ker nočejo priznati bolgarske manšine do Ohrida!
tornadotex
31. 08. 2022 18.16
-5
Srbija v EU ,mislim da ne bo šlo, preveč paktirajo z Rusi in imeti take dvoličneže na dvorišču, ne hvala....
User768643
31. 08. 2022 19.39
-2
AlternativeFacts
31. 08. 2022 18.06
+5
Francoska premierka Elisabeth Borne napoveduje, da se zna zgoditi, da bodo tekom zime, francozom odklopili elektriko vsak dan za 2 uri.....(vir: French PM warns of potential winter power cuts in homes )
Kameleon Kiddo
31. 08. 2022 18.25
+4
bohinj je zakon
31. 08. 2022 18.05
+3
Važn je, da je na Bledu - pogostitev bila dobra. Vse drugo: .......bla, bla, bla.
whattheuck
31. 08. 2022 18.01
-2
Politiki revnih držav hočejo spraviti svojo državo v EU, da bodo lahko kradli denar iz Bruslja. Vsi drugi vemo, da nimamo koristi od EU.
Bpultimate
31. 08. 2022 17.54
+0
Hrvaška nima določene in urejene meje niti z eno sosednjo državo, razen Madžarske, v EU dvomestna inflacija, pozimi sledi še pomanjkanje energetov, vse več ljudi v EU živi v bedi, ti pa klobasajo o širitvi EU
MiskoPol
31. 08. 2022 19.01
+0
Bpultimate, povej drugače. Hrvaška nima urejene meje z nobeno državo bivše Juge in ima urejeno mejo z vsemi ostalimi državami. Sedaj pa po istem kriteriju povej še, kako je s Slovenijo.
kr en 123
31. 08. 2022 17.47
+3
Samo jamra se, da so v Sloveniji vse pokupili tujci, da bi pa kdo kako slovensko delnico kupil, ne, to pa ne... je treba raje 40 milijard na bankah poslušat, kako jih inflacija grizlja...
NEMMMMMARAMDEBIIlIOOOUUU333
31. 08. 2022 17.47
+1
EU je trenutno v najslabšem položaju. Naši politiki (evropski) so pa navadni pusiji ki štelajo ritko americanom in sami sebi (nam) kopljejo jamo v zvezi z sankcijami prot tusiji :)
AlternativeFacts
31. 08. 2022 17.40
+6
'Meja za priključitev je tako visoka, da bomo morali postati Švedska' ...@Ni potrebno posnemati Švede, lahko tudi Ukrajino....
Militos
31. 08. 2022 17.48
+3
ap100
31. 08. 2022 17.40
-1
Rimljani so na kolpi delali zid, evropa je šla preko - velika napaka evrope
AlternativeFacts
31. 08. 2022 17.43
+3
Rimljani spo delali zid in utrdbe na Krasu....
Holy50
31. 08. 2022 17.36
+5
Kaj pa njim ni jasno, pa menda ne mislijo, da jih bo EU prosila da postanejo člani. Še osnovnih zakonov niso spremenili oz uskladili.
09ZarMan10
31. 08. 2022 17.32
+7
Slovenija je tako ali tako celotna v lasti Madžarov, Nemcev, Italijanov..., Evropi pa diktira smernice ZDA. Evropa trenutno nima perspektive, Hrbet obračamo Rusiji, ZDA nas od daleč zahrbtno "štihajo v hrbet"Kitajska le nemo opazuje... Azijci nam bodo prišli čez glavo, ZDA bo izgubila primat glavne Svetovne velesile, Rusija bo sama sebi zadosti, mi pa bomo crkovali. Zakaj, zaradi podkupljenih in skorupiranih politikov, ki tekajo tam, kamor jih "šetajo"!
09ZarMan10
31. 08. 2022 17.32
+2
In kar se tiče Balkana. Če je Bolgarija v EU, potem ne vidim nobene, prav nobene ovire za omenjene države!!!
Slovenski Jezus
31. 08. 2022 17.23
-5
Cez nekaj mesecev Evro in Schengen na Hrvaski in nato siritev EU.
St. Gallen
31. 08. 2022 17.20
+0
najprej se je obljubljala Svica, sedaj se je nivo ze znizal-naj bo Svedska :-)
bandit1
31. 08. 2022 17.22
+4
Da bomo begunci - manjšina v lastni državi.
Slovenski Jezus
31. 08. 2022 17.24
+1
Lastni drzavi? :)) Prakticno vse je prodano Nemciji in Italiji. Ostalo pa Hrvaski in Madzarski.
Shisui
31. 08. 2022 17.35
+0
Vso svobodo imaš ustvarjati podjetja in jih prodajati kamor hočeš. Nismo več v komunizmu jezus.
dron
31. 08. 2022 17.39
+3
koliko si je pa cerkva polastila in nakradla?
alkimistos
31. 08. 2022 17.54
-10
300000000000000000000000000000000000000000000000x manj kot komiji