Slovenija

Meja ni določena, a obstaja

Reka, 26. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nekdanja hrvaška zunanja ministra sta dejala, da meja med Hrvaško in Slovenijo ni do konca določena, vendar to ne pomeni, da ne obstaja.

Mate Granić: Mejno črto je treba določiti sporazumno (Foto: Reuters)
Mate Granić: Mejno črto je treba določiti sporazumno (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Granić in Picula se strinjata, da bi bilo potrebno mejo na morju vključiti v mednarodno arbitražo, saj so, kot pravi Picula, "dvostranski pristopi očitno izčrpani." Granić dodaja, da bi tudi Zagreb moral sprožiti uradno pobudo proti Ljubljani za arbitražo, v saboru pa sprožiti razpravo o osnovi Hrvaške za ta postopek.

Mate Granić in Tonino Picula sta za reški Novi list komentirala izjavo slovenskega zunanjega minstra Iva Vajgla, ki je dejal, da Slovenija in Hrvaška nimata določene državne meje, saj se meje med državami določajo dvostransko.

Granić pojasnjuje, da je kopensko mejo, glede na to, da ne ena ne druga država "nimata ozemeljskih zahtev, ki jih po Badinterjevi komisiji niti ne moreta imeti," potrebno urediti oziroma mejno črto določiti sporazumno, Picula pa je poudaril, da gre, v kolikor so Vajglovo izjavo pravilno navajali, za neko vrsto temeljnega nepoznavanja političnega in mednarodnopravnega stanja.

Vajglu je dovolj odgovorov na odgovore izjav
Vajglu je dovolj odgovorov na odgovore izjav FOTO: POP TV
Sedanji hrvaški zunanji minister Miomir Žužul je prav tako zavrnil možnost za arbitražo kopenske meje med državama, saj je prepričan, da za to ni potrebe.

Nekdanja hrvaška zunanja ministra še poudarjata, da pogajanja o določanju mejne črte na kopnem in meje na morju trajajo že več kot deset let, do konca 90. let pa je bila sporazumno definirana velika večina meje na kopnem, z izjemo sedmih kilometrov pred vstopom v Piranski zaliv. "Zaradi teh sedmih kilometrov in zaradi meje na morju državni sporazum o skupni meji ni podpisan. Slovenci vztrajajo na paketu sporazumov, da se skupaj podpiše razmejitev na kopnem in na morju," je dejal Picula in dodal, da je izjavo, da zaradi neobstoja tega sporazuma ni niti meje, moč pripisati tudi predvolilnemu obdobju v Sloveniji.

Vajgl se odziva na odziv

Slovenski zunanji minister Ivo Vajgl, ki se mudi na službenem obisku na Madžarskem, bi trenutni dialog med Slovenijo in Hrvaško najraje miroljubno prekinil. Kot je povedal, je pripravljen prenehati dajati izjave, ki niso potrebne in pomenijo le nadaljnje zavijanje spirale polemike.

Ob tem je še pojasnil, da se o morata Ljubljana in Zagreb o dokončnem poteku meje na kopnem in na morju še dogovoriti, saj poročilo Badinterjeve komisije ne določa kopenske meje, morska pa ni bila nikoli določena, je še poudaril Vajgl.

Vlada odgovorila SNS glede hrvaške turistične karte

Slovensko-hrvaška meja
Slovensko-hrvaška meja FOTO: POP TV

Vlada je na četrtkovi seji sprejela odgovor na poslansko pobudo SNS v zvezi s hrvaško turistično karto z zemljevidom, na katerem je po oceni SNS zarisana sporna razmejitev Piranskega zaliva, kot promocijski material pa jo na Hrvaškem delijo na mejnih prehodih in turističnih točkah. Slovensko zunanje ministrstvo je glede navedb v pobudi, ki jo je SNS podala 5. avgusta, zaprosilo za pojasnilo Geodetski inštitut Slovenije, ki je tiskal zemljevid. Iz pojasnil inštituta izhaja, da omenjena turistična karta ni uradni državni dokument, kljub temu pa je ugibanje o namišljenem poteku meje lahko plod različnih interpretacij in namigovanj. Zato je slovensko zunanje ministrstvo že večkrat po diplomatski poti uradno protestiralo in odločno zavračalo zarisovanje kakršnekoli razmejitvene črte na morju kot meje na morju med Slovenijo in Hrvaško v uradne in druge karte Republike Hrvaške, so sporočili iz urada vlade za informiranje.

Ivo Vajgl
Ivo Vajgl FOTO: Dare Čekeliš
Poslanska skupina SNS je sicer v pobudi navedla, da se na omenjenem zemljevidu letošnje izdaje "meja na morju iz dogovorjenega Drnovšek-Račanovega 'stičišča', premaknila še globlje v slovensko teritorialno morje oziroma v integralni del ozemlja Republike Slovenije".

Omenjena Turistična karta Hrvaške je tematska karta, ki jo je inštitut izdelal za naročnika - Turistično zvezo Hrvaške. Naročilo za izdelavo karte je pridobil na mednarodnem razpisu leta 1997, šlo je pa za poslovni odnos hrvaškega naročnika in slovenskega podjetja.

"Potek državne meje na kopnem je vrisan skladno z veljavnimi kartografskimi standardi in se po prekinitvi v celotnem Piranskem zalivu nadaljuje na morju daleč od vstopa v zaliv; tam pa je naznačena črta zamaknjena iz simetrale," je še pojasnil urad vlade za informiranje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta