Na območju Muljave se že približno mesec dni potika medved, star dve leti in težak okoli 70 kilogramov. ''Mi smo ga šli enkrat preganjat, ko je bil pred hišo na Oslici,'' je za 24ur.com povedal starešina Lovske družine Krka Milan Žgajnar. Kosmatinec je na območju že ves čas, do domačije pa je prišel, ker je zraven koruzno polje. ''Prišel je jest koruzo. Ko bo lastnik koruzo pospravil, se bo medved v dveh dneh umaknil,'' je prepričan Žgajnar.
Medveda sicer po zatrdilih Žgajnarja ni težko videti. ''Težava je, ker se ga nekateri bojijo," pravi. 'Napada s strani omenjenega kosmatinca ni bilo, odstreliti pa ga kar tako ne morejo. Če se medved potika okoli naselij, morajo lovci dobiti dovoljenje za odstrel, je pojasnil. Iz Zavoda za gozdove so danes sporočili, da je Agencija za okolje že izdala dovoljenje za odlov. Medved pa ne bo umrl, temveč ga bodo uspavali in preselili.
Z medvedi v Sloveniji upravlja ministrstvo za okolje in prostor, ki izda pravilnik o rednem odvzemu iz populacije, je povedal Srečko Žerjav iz Lovske zveze Slovenije. "Če medved ogroža ljudi, lahko odločbo o izrednem odstrelu izda Agencija za okolje in prostor. Če je treba, tudi ustno in takoj. Lovci sicer v večini primeru izvršijo odstrel, vendar le v okviru danih odločb ali uredb," je dodal.
Obvestili tudi policiste
O medvedjih obiskih so obvestili tudi grosupeljske policiste. ''V tem mesecu so prejeli tri obvestila občanov o medvedu na območju vasi Oslica in Mevce. Policisti so opravili razgovore s krajani, obvestili so pristojno lovsko družino, prav tako pa so bili o pojavu medveda prek Regijskega centra za obveščanje seznanjeni pristojni na Zavodu za gozdove. Do sedaj nismo prišli do podatka, da bi medved povzročil kakšno škodo oziroma da bi koga neposredno ogrozil,'' so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.
Dvoletnik pa ni edini medved na območju Muljave, tam naj bi bili še trije. ''2. oktobra, ko smo streljali medveda, smo jih na naših loviščih videli osem. V večini primerov so na območje prišli zaradi hrane. V gozdu je namreč ni, je pa po njivah,'' je povedal Žgajnar. ''Mi spadamo pod rajon devetih obrobnih lovskih družin, od Grosupljega do Vinice. Letos smo odstrelili štiri medvede.''
Med milo zimo malo spanja
Življenjsko okolje medvedk je veliko do 100 kvadratnih kilometrov, samčevo je večje. Velikost je v posameznih področjih različna, kar je odvisno predvsem od možnosti prehranjevanja. Pomembnejši del medvedovega območja je podzemna votlina oziroma brlog, v katerem prezimuje, lahko pa ga uporabi tudi za vsakodnevni počitek. Rjavi medved glede brloga ni izbirčen, za bivališče si izbere votlino ali zavetje za podrtim drevesom oziroma v mladem sestoju drevja.
Medvedi, ki so vsejedi, pozimi spijo. Vendar pa je zimsko spanje odvisno od zime. Če je mila, je možno, da so kosmatinci stalno budni. ''Ko bo pritisnil mraz, bo medved odšel na zimsko spanje. Če bo čutil, da bo zima mila, bo zunaj,'' je pojasnil Žgajnar.
Slovenski medvedi zelo kulturni
So pa slovenski medvedi vsekakor bolj kulturni kot na primer slovaški, ki jeseni uživajo prezrelo sadje in pijani divjajo po nekaterih delih države. Tako pijani izgubijo nadzor nad vedenjem, imajo težave z ravnotežjem, njihovega razpoloženja pa ne more pokvariti nič, niti bližina ljudi, zato strokovnjaki opozarjajo, da se je opitim kosmatincev najbolje izogniti.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.