V tem času medvedi in medvedke skupaj z mladički zapuščajo svoje brloge, zato je ministrstvo za okolje in prostor objavilo priporočila, da bi možnost konflikta s to največjo slovensko zverjo čim bolj zmanjšali. Pomembno je, da se izogibamo krajem, kjer bi utegnili biti brlogi, in psov ne spuščamo s povodca.
Kako se vesti na območju, kjer bivajo medvedi?
Slovenski strokovnjaki za velike zveri so zbrali nekaj ključnih priporočil: v naravi se gibajmo tako, da bomo opazni, še posebej v grmovju ali gostem rastju, psi naj bodo na povodcu, če zagledamo medveda, se mu ne približujmo in ga ne nadlegujmo, med oktobrom in majem, ko medvedi prezimujejo, se ne približujmo brlogom oziroma jamam in spodmolom, ki bi utegnili biti brlogi.
Velja tudi splošno priporočilo, da v naravi in v bližini naselij ne puščamo ostankov hrane in drugih užitnih odpadkov, saj s tem privabljamo medveda v bližino človeka in ga navajamo na svojo prisotnost.
Pes lahko medveda pripelje do lastnika
"Poudariti je treba, da so srečanja z medvedi v naravi izredno redka. Medved v človeku ne vidi plena, temveč grožnjo in se mu zato najraje izogne, če je to le mogoče. Do napada lahko pride, če se približamo medvedki z mladiči ali medveda presenetimo zelo na blizu. Če se pes po gozdu giba brez povodca in sreča medveda, ga bo razdražil, nato pa pri lastniku iskal zavetje in tako medveda pripeljal k človeku," so v današnjem sporočilu zapisali na ministrstvu.
Ob srečanju z medvedom je najbolj pomembno, da ostanemo mirni in presodimo situacijo, pravijo strokovnjaki. Proti medvedu ne mečemo kamenja ali drugih predmetov, saj bi se s tem medved lahko počutil ogroženega in se lahko prične braniti.
Ko medved napade
Če vas medved napade, jo boste slabše odnesli, če se boste skušali braniti, pravijo strokovnjaki. Svetujejo, da obstanete ali počasi ležete na tla z obrazom navzdol. Najverjetneje se bo medved ustavil tik pred vami in ne bo prišlo do fizičnega stika.
S pretvarjanjem, da ste mrtvi, preden pride do fizičnega kontakta, medvedu pokažete, da niste grožnja. Ko ležete na tla, položite roke okrog vratu, da zaščitite glavo in obraz. Vedite se pasivno. Poskušajte ostati čim bolj tiho do konca napada. Preden vstanete, preverite, ali se medved še vedno nahaja v vaši bližini.
Beg ali plezanje na drevo vas ne bo rešilo pred medvedom. Medvedi so namreč dobri plezalci in lahko v teku dosežejo hitrost do 50 km/h. Tako, da vas lahko ujamejo v nekaj metrih, ne glede na vrsto terena. Beg je priporočljiv le, ko lahko varno mesto – denimo avtomobil – dosežete v nekaj korakih.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.