V noči na ponedeljek je v Renčah, natančneje na Viniščah, pustošil medved. Med iskanjem hrane je našel čebelnjak, ki ga je med gostijo popolnoma uničil. Škoda je precejšnja. V panjih je čebelar Bogomil Boškin imel devet čebeljih družin, kot pravi, je večina čebel preživela, vendar pa so se izgubile matice. "To je blizu naselja, od mojega doma do čebelnjaka je 700 metrov," je dejal čebelar.
"Gre za območje, kjer do včeraj medveda še ni bilo. Lastnik tega zemljišča ima čebelnjake, ki jih je ta medo prevrnil in pojedel med," je pojasnil Andrej Sila iz sežanske izpostave Zavoda za gozdove, ki si je kraj tudi ogledal. Predvidevajo, da gre za mlajšega medveda, ki je iskal hrano.
Vse bolj prisotni tudi na Krasu
Čebelar meni, da je medvedov očitno v Sloveniji že preveč, če morajo širiti svoje bivališče tudi na območjih, kjer jih doslej ni bilo. Tudi Sila je potrdil, da na območju v preteklosti niso imeli težav z medvedi, saj se tam zelo redko pojavljajo. "Mogoče zdaj v zadnjih dveh letih opažamo, da gredo medvedi precej nižje dol. Da se je pojavil v Renčah, je pa prvič. Prej ga tu ni bilo. Ampak po Krasu so medvedi še vedno relativno redkeje prisotni, pridejo in gredo. To območje ni poseljeno z medvedi," je pojasnil Sila.
Kot pravi Sila, bodo zdaj stanje spremljali, da vidijo, ali je medved le zašel na to območje ali se bo vračal. Sprejeli so prve zaščitne ukrepe in medveda bodo z vonjavami skušali odvrniti z območja. "Če pa se bo vračal in bo škoda večja, pa bomo morali dvigniti stopnjo ukrepanja in bomo morali iskati drugačne rešitve."
In kaj svetujejo ljudem, ki živijo na območju, kjer se pojavljajo medvedi? "Najučinkovitejša zaščita proti medvedu je elektrika, se pravi varovanje z električnim pastirjem. Je pa res, da mora biti jakost dovolj močna, ograja pa visoka, drugače jo medved lahko preskoči," pravi Sila. Pri gibanju v naravi ljudem svetujejo, naj opozarjajo nase in naj bodo previdni. "Konec koncev gre za zver, za divjo žival, pri kateri nikoli ne veš, kako bo reagirala."
Medved se na območju potika že več tednov
Medveda so lovci na območju opazili že v začetku maja in o tem opozorili javnost tudi preko družbenih omrežij. "Najprej smo mislili, da je prehoden medved, ki je zašel, a je očitno po treh tednih še ostal tukaj," je pojasnil Tarik Žigon, starešina Lovske družine Fajti Hrib Renče in župan občine Renče-Vogrsko.
"Zdaj bomo bolj intenzivno izvajali monitoring, ga spremljali. Vsekakor pa opozarjamo ljudi, naj bodo pozorni pri hoji po gozdovih. Kot lovska družina pa ne moremo konkretno posredovati brez kakršne koli odločbe," je še pojasnil Žigon. Pojav medveda in razdejanje, ki ga je povzročil, je lovska družina prijavila na inšpektorat in o tem obvestila pristojno ministrstvo.
Kot so nam odgovorili z ministrstva, se na območju Krasa in prehodno v Vipavski dolini občasno pojavljajo medvedi na prehodu (dnevni obseg gibanja medvedjega samca je namreč lahko do 80 km), po razpoložljivih podatkih pa medved na tem območju ni stalno prisoten. Tudi v teh primerih je možna škoda na nezaščitenih objektih. Čebelnjake je možno dokaj zanesljivo zavarovati pred medvedi. "Informacije in nasvete, če je možno pa tudi interventni zaščitni komplet, posreduje območna enota Zavoda za gozdove Slovenije (kot je to že storila v tem konkretnem primeru). Zato svetujemo tudi za druge primere, da se povežejo z območno enoto Zavoda za gozdove oškodovanci ali tisti, ki bi želeli informacije o možni zaščiti;" so še zapisali.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.