Poslanec LMŠ Rudi Medved je na novinarski konferenci povedal, da je Policija servis državljanov in ne servis politike. Policija skrbi za varnost vseh nas in to počne dobro, je prepričan, zato ima tudi tolikšno zaupanje državljanov. Med institucijami kotira zelo visoko, ker se ob delu slovenske Policije počutimo varno, je pojasnil.
V LMŠ se zato z drugimi opozicijskimi strankami sprašujejo, ali ima kdor koli v tej državi pravico omajati to zaupanje. "Nihče, nihče nima te pravice," pravi Medved. To je črta, čez katero se preprosto ne sme. Zato so se odločili, da podajo predlog za odreditev parlamentarne preiskave o ugotavljanju morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij za nedopustno vmešavanje v delo Policije.
Odprli bodo vprašanja, za katera se že ve, da so odgovori na dlani, pojasnjuje Medved in dodaja, da so od lanskega marca namreč ves čas opozarjali na politično vmešavanje v delo Policije. Preiskovalna komisija je odgovor na to, je prepričan. Dokazali bomo to, kar trdimo z ustanovitvijo te komisije. Odprli bomo vprašanja, ali se MNZ politično vmešava v predkazenske in druge postopke, ki jih vodi Policija. Mi imamo veliko indicev, ki kažejo na to, preiskovalna komisija pa bo to potrdila, pravi Medved, ki je prepričan, da bo komisija to tudi storila.
S preiskovalno komisijo bodo lahko dokazali, da gre za razgradnjo NPU in odstranjevanje motečih kriminalistov. "Ali so odločitve policijskega vrha politično motivirane," se sprašuje Medved in odgovarja, da so.
Vsak dan se zgodi kaj novega, kar podaljšuje spisek, ki ga bo preiskovalna komisija morala pregledati, pojasnjuje Medved. Notranji minister Aleš Hojs pa po njegovem mnenju deluje, kot bi bil direktor Policije. To vlogo si je prisvojil, vrh Policije pa mu pri tem pritrjuje in mu sledi, je pojasnil. Omenil je tudi državnega sekretarja na MNZ Franca Kanglerja, ki se zdaj maščuje za vse preiskave, ki jih je bil deležen v preteklosti, in direktorja Policije Antona Olaja, ki je po njegovem politik, ki se je proslavil s tviti in nikjer ne bi mogel postati direktor Policije, razen v Sloveniji, v tej politični garnituri. "To so le drobci tega, ki so nas privedli do tega, da moramo dvigniti glas," je pojasnil.
Gre za sistemsko podrejanje vrha Policije, je jasen Medved. Hkrati poudarja še, da je pomembno tudi to, kar se dogaja zunaj, med ljudmi, ko morajo policisti na terenu izvajati naloge, ki so tudi njim tuje in se jih sramujejo, kot npr. kaznovanje taksistov pred DZ. "Ali nam je tega treba," se sprašuje. Od tod nejevolja državljanov in vprašanja, kaj se dogaja s Policijo in zakaj, še pravi.
Medved je ob koncu dejal še, da bo DZ v mesecu dni sklenil, da komisija začne z delovanjem, saj so za to vse podlage. Predlog opozicijskih strank je, da bi komisijo vodil Medved sam, je pa odločitev v rokah DZ.
Spomnimo
Kot smo pisali že včeraj, je odreditev posebne parlamentarne preiskave zahtevala skupina poslank in poslancev, preiskava pa naj bi se osredotočala na postopke v obdobju od 13. marca lani do odreditve predmetne parlamentarne preiskave.
Glavni cilj preiskave je ugotoviti morebitno politično odgovornost za politično vmešavanje nosilcev javnih funkcij v delo policije – pri tem so izpostavljeni notranji minister Aleš Hojs, člani njegovega kabineta ter predsednik vlade Janez Janša in člani njegovega kabineta.
Poleg tega bo preiskava ugotavljala tudi, ali so posamezniki, ki so zadolženi za vodenje, nadzor in organizacijo dela Policije, svoje delo opravljali strokovno ali na podlagi političnih usmeritev.
KOMENTARJI (210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.