Z visokimi temperaturami se je začelo tudi obdobje, ko medvedi zapuščajo svoje brloge. Da bi se nevarnemu srečanju izognili, je najbolje, da se izogibate krajem, kjer bi utegnili biti brlogi. Če pa na medveda kljub temu naletite, je najpomembneje, da ostanete mirni in presodite situacijo.
Denis Vrh, gozdar v družbi Slovenski državni gozdovi, ki gospodari z državnimi gozdovi, je med terenskim delom na območju snežniških gozdov iz avtomobila na cesti opazil medvedko z leto dni starim mladičkom, ki pa je takoj pobegnil. Kot je pojasnil, si, ker so medvedke zelo zaščitniške do svojih mladičev, ni upal posneti mladiča: "Medvedka je bila videti zelo zaščitniška, zato sem presodil, da ni pametno, da se mu približam."
Kot dodaja, je to sicer v tem času pogost pojav. Medvedke bodo zdaj namreč začele sprehajati tudi nove, letos skotene mladiče. Ker ti mladiči še ne morejo bežati, so medvedke bistveno bolj zaščitniške in bolj nevarne kot medvedke z leto dni starimi medvedi, je pojasnil Vrh. Takšna medvedka bo zato takoj napadla. Kot opozarja, če naletite na ta prizor, nikar ne zapuščajte vozila.
Divje svinje z mladiči še nevarnejše
Na redek primer pa je te dni naletel tudi gozdar Štefan Lah, ki je na cesti srečal divjo svinjo z dva dni starimi mladiči. Kot dodaja, je to zelo redek prizor, zato predvideva, da je divjo svinjo z mladiči nekaj splašilo. Kot opozarja pa je divja svinja z mladiči, če jo srečaš v naravi, še bolj nevarna kot medved. Te so namreč do svojih mladičev še bolj zaščitniške kot medvedke, v naravi pa se običajno zadržujejo po dve ali tri skupaj.
Kako ravnati, če srečate medveda?
Če na medveda naletite, je najpomembneje, da ostanete mirni in presodite situacijo. Ob upoštevanju nekaj osnovnih pravil se lahko možnost konflikta s to največjo slovensko zverjo zelo zmanjša, opozarjajo na ministrstvu za okolje in prostor. Koraki, kako se odzvati, pa se razlikujejo glede na okoliščine srečanja.
Ko medved zazna človeka, sta najpogostejša dva scenarija. V večini primerov medved zapusti območje, še preden človek zazna njegovo prisotnost. Druga možnost je, da se dvigne na zadnje noge in preveri okolico. S to držo ne izkazuje napadalnosti, opozarjajo na okoljskem ministrstvu, zato je dobro, da opozorite nase z mirnim glasom. Medved bo tako zaznal bližino človeka in se umaknil.
Bodite opazni, psi naj bodo na povodcih
Podrobnosti, kako se sprehajati po naravi, so dodali slovenski strokovnjaki za velike zveri, ki dajejo ob sprehodih v naravi naslednja priporočila: "Gibati se moramo tako, da smo opazni, še posebej v grmovju ali gostem rastju. Lastniki psov naj imajo svoje ljubljenčke na povodcu. Če zagledate medveda, se mu ne približujte in ga ne nadlegujte, opazujte ga in se tiho umaknite v smer, iz katere ste prišli."
Verjetnost za napad se poveča, če se človek približa medvedki z mladiči ali medveda preseneti zelo na blizu. Če se pes po gozdu giba brez povodca in sreča medveda, bo medveda razdražil. Nato pa bo pes pri lastniku iskal zavetje in tako zver pripeljal k človeku.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.